eklektik-stil-nedir
eklektik-stil-nedir

Eklektik stil nedir? Eklektik stil salon dekorasyonu püf noktaları

Son güncelleme:

Eklektik stil nedir? Şimdiye kadar görüp öğrendiğiniz tüm dekorasyon stillerini karıştırıp kendi doğrunuzu bulma ve kendi stilinizi yaratmanın zamanı geldi. Zamanları, stilleri, renkleri cesurca karıştırın. İşte karşınızda eklektik stil.

EKLEKTİK STİL NEDİR?

Eklektik stil nedir? sorusunun yanıtını şu şekilde verebiliriz: Eklektik, sözlük anlamına bakıldığında pek çok farklı kaynağı bir arada kullanarak kendi stilini yaratma sanatı olarak tanımlanıyor. Kuralsız ve zamansız olarak seçilen dekorasyon ürünleri, bambaşka renkler hiç olmaz dediğiniz dokularla ahenk yakaladığında eklektizm yaşam alanlarınızın sınırlarına girmiş oluyor.

Gücünü kişisel zevklerden alarak şekillenen eklektizm birbirinden farklı kültür ve dönemlerin yaratıcılıkla birleştiği noktada orijinal formüller olarak vücut buluyor.

Eklektik dekorasyon

EKLEKTİK STİL DEKORASYON İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

  • Öncelikle cesur olmanız gerekiyor. Farklı tarzları, dokuları ve renkleri bir arada kullanmaktan çekinmeyin. Dekorasyonu garanti altına almak için hep aynı renkleri kullanmaktan vazgeçip en olmaz dediğiniz yerde sevdiğiniz koyu bir rengi kullanın.
  • Yaratıcı fikirleri evinizin her yerinde kullanmaya çalışın. Bu noktada ‘Kendin Yap’ (Do it yourself) kitaplarından ve blog’larından faydalanabilirsiniz. Makarna süzgecinden aydınlatma belki de mutfağınıza en çok yakıştırdığınız seçenek olabilir. Denemeden bilemezsiniz.
  • Bol bol seyahat etmek eklektik tarzın en güçlü kaynaklarından biri. Siz seyahat etmiyorsanız da eden arkadaşlarınıza siparişler verin. Bu anlamda kilit nokta farklı kültürlerin doku, desen ve malzemelerinin yaşam alanınızda yerini alması. Belki bir Budha heykeli ya da Meksika renklerini taşıyan aksesuar tamamlayıcınız olacak.
Eklektik dekorasyon stili
Piculet yastıklar

EKLEKTİK STİL DEKORASYON İLE İLGİLİ UZMAN GÖRÜŞÜ

“Farklı tarihi dönemler, stiller veya yaklaşımlara ait obje, mobilya, renk, doku ve desenlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan tasarım anlayışı olarak özetlenebilecek eklektizm, iç mekanlarda ‘çok katmanlı zenginlik’
ile ‘karmaşa ve kaos’ arasında çok hassas bir dengeye oturuyor.

Özellikle günümüzde hızla artan kolay ulaşılabilirlik ile fazlasıyla ivmelenmiş olan tüketimin her platforma yansıdığı gibi, iç mekan tasarımın, tercih ve beğenilere de yansıması sonucu, aynı anda pek çok şeye sahip olma arzusuyla sıradan olmayana, farklılığa duyulan özlemin bu yaklaşımı körüklediğini düşünüyorum.

Keskin bir eleştiriyle yadsımak yerine, dikkatli, yaratıcı ve uygun form, malzeme, detay ve renklerin uyumlu işbirliği içinde ve üzerinde çok düşünülerek, abartıdan kaçınılarak uygulandığında kültürel zenginlik ve çeşitlilik, orijinallik getirebilecekken, yeterince irdelenmeden ve abartılarak kullanıldığında ise bu kolektivist yaklaşımın karmaşadan öteye geçemeyeceği kanısındayım.

ÖZGÜN VE ZENGİN İÇ MEKANLAR OLUŞTURUN

Dolayısıyla aslında oldukça tehlikeli ve riskli olan bu kaygan zeminde, doğru ilişkilerle bir araya getirilen farklılıklarla özgün ve zengin iç mekanlar yaratılmasında eklektizm iyi bir kılavuz olabilir.

Örneğin, çok modern ve yalın tasarlanmış bir iç mekanda, ev sahiplerinin aile geçmişini yansıtan antika bir mobilyanın da yer alabileceğini, ona özel bir alanın renk ve doku birliği içinde özel tasarlanarak, mekanın bütünlüğü içinde kendine yer edinirken kültürel zenginlik getireceğine inanıyorum. Yeter ki, tasarımcının genel tasarım prensipleri içinde, bütünle uyumlu, rastgele veya zorlama olmadan tam yerini bulabilsin.”

Berna Tanrıverdi / BT Mimarlık Kurucusu

Eklektik stil salon dekorasyonu

EKLEKTİK STİL SALON DEKORASYONU ÖRNEKLERİ

Eklektik stil salon dekorasyonu
Eklektik stil salon dekorasyonu

Eklektik seçimlerle huzurlu bir ev tasarımı

https://www.evimdergisi.com.tr/eklektik-secimler/