Laminat parke uygulama sonrası neyle kaplanmalı?

Laminat parke uygulaması sonrasında genellikle dikişleri korumak ve parlaklığı artırmak için özel bir kaplama malzemesi kullanılabilir. Bu adımların ardından parkeyi korumak için şu malzemeler kullanılabilir:

Laminat Parke Temizleyici

Herhangi bir ağır kimyasal içermeyen, laminat parke için özel olarak üretilmiş bir temizleyici kullanılabilir. Bu temizleyiciler, parlaklığı artırabilir ve zeminin temiz kalmasına yardımcı olabilir.

Laminat Parke Koruyucu Sprey

Parke yüzeyini çizilmelere karşı korumak için özel olarak tasarlanmış spreyler kullanılabilir. Bu spreyler, parkeye hafif bir koruyucu tabaka sağlar ve günlük kullanıma karşı daha dayanıklı hale getirebilir.

Düzenli Temizlik

Laminat parkeyi korumanın en iyi yollarından biri düzenli temizliktir. Tozun ve kirin birikmesini önlemek için düzenli süpürme veya hafif nemli bir bezle silme yapılabilir.

Kaplama Ürünleri

Bazı özel kaplama ürünleri, parkeye ek bir koruyucu tabaka sağlar. Bu ürünler, parlaklık artırabilir ve aynı zamanda zeminin dayanıklılığını artırabilir.

Mobilya Koruyucuları

Mobilyaların altına yerleştirilen kaymayı önleyici ve zemini çizilmelerden koruyan malzemeler, parke üzerindeki hasarı azaltabilir.

Herhangi bir ürünü kullanmadan önce, laminat parke üreticisinin önerilerini dikkate almak önemlidir. Üretici, parkeyi en iyi şekilde korumak için hangi ürünlerin kullanılması gerektiği konusunda genellikle tavsiyelerde bulunur.

Kaplamalar laminat yüzeye düzgün şekilde yapışmaz ve fazla bir ek koruma sağlamaz. Ancak kaplama yapılması gerekli görüldüğünde birkaç seçenek mevcuttur.

Sızdırmazlık Seçenekleri

Nemin laminat zeminlere sızmasının ve sorun yaratmasının bir yolu da levhalar arasındaki çatlaklardır. Bunu önlemek için çatlak kapatıcılar uygulanabilir. Bu ürünler genellikle laminat restoratör veya zemin derz dolgu malzemesi olarak satılmaktadır. Paket talimatlarına her zaman uyulmalıdır. Genel olarak, yalıtım malzemesini levhalardaki çatlakların üzerine uygulayın, malzemenin levhaların arasına kaymasını sağlayın ve ardından levhaların üst kısımlarındaki fazlalığı silin. Kullanmadan önce zeminin 24 saat kurumasını bekleyin. Bazı şirketler laminat zeminlerin kapatılmasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış izolasyon malzemeleri satmaktadır.

Poliüretan Kaplamalar

Ekstra koruma için laminat zeminlerin kaplanmasının bir başka yolu da poliüretan kaplamadır. Bu kaplamalar, hasarın ve nemin laminata girmesini önlemeye yardımcı olmak için koruyucu bir bariyer ekler. Ancak poliüretan kaplamalar, reçinenin üst katmanının kaygan yapısından dolayı laminata çok iyi yapışmayacaktır. Yapısının doğası gereği laminatın zımparalanması mümkün değildir. Poliüretan kaplamayı zemine silerek uygulayın ve kaplamanın türüne bağlı olarak katlar arasında bir ila iki saat kurumaya bırakın. Birkaç kat uygulayın.

Diğer Bakım Seçenekleri

Pek tavsiye edilmeyen laminat kaplamaya bir alternatif, laminatın daha uzun süre dayanmasını sağlamak için bu bakım ipuçlarını takip etmektir. Her zaman laminat kullanımı için tasarlanmış ürünleri kullanın. Zemini normal paspas suyuyla yıkamayın. Yüzeydeki çizikleri onarmak için laminat rötuş kitlerini kullanın. Trafiğin yoğun olduğu alanları kaplamak için paspas kullanın. Odadaki tüm mobilyaların üzerine keçe tabanlar koyun. Laminatın aşırı hava koşulları altında bükülmesini önlemek için alışılmadık derecede yağışlı veya kuru havaya sahip bölgelerde nemlendirici veya nem giderici kullanılabilir. Lekeler ve dökülmeler derhal temizlenmelidir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: