Pas lekesi nasıl çıkar? (Halı, fayans, kıyafet, mermer, parke)

Pas lekesi nasıl çıkar? Zorlu lekelerden biri olan pas lekesi, yalnızca demirde değil birçok farklı yüzeyde oluşabilen lekerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Halıda, duvarda, betonda, fayansta ve hatta kıyafetlerde bile oluşan pas lekesi, birtakım yöntemlerden faydalanılarak çıkartılabilir. İşte farklı yüzeylerde oluşan pas lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz yöntemler.. 

Pas Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

 • Halıda oluşan pas lekesini çıkarmak için ilk olarak pas lekesini sert kenara sahip bir cisim ile yavaşça kazımanız gerekir. Bu işlemi oldukça dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeniz; halıya zarar vermemeniz açısından önem arz eder. 
 • Halıda oluşan pası sert kenara sahip bir cisimle kazıdıktan sonra kireç ve pas sökücü özelliğe sahip bir temizleyiciyi paslı kısmın üzerine püskürtmelisiniz. Eğer paslı kısım büyükse direkt olarak temizleyici püskürtebilirsiniz. Fakat küçük alanlarda temizleyiciyi bir beze püskürtmeniz ve ardından paslı bölgenin üzerine sürmeniz tavsiye edilir. Pas çözücü etkiye sahip temizleyici yaklaşık olarak 15 dakika boyunca pas lekesi üzerinde beklettikten sonra halıyı nemli bir bezle silmeli ve kurumaya bırakmalısınız. 
 • Eğer pas çözücü bir temizleyiciye sahip değilseniz evinizde bulunan bulaşık deterjanını bu işlemde tercih edebilirsiniz. Bulaşık deterjanını 4-5 damla olacak şekilde bir bardak suya damlattıktan sonra hazırladığınız karışım ile temiz bir süngeri ıslatmalı ve ardından lekeli alanı silmelisiniz. Bahsedilen işlemi birkaç kez tekrarlayarak pas lekesinin halıdan çıkmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Yukarıda bahsedilen işlemleri gerçekleştirdiğiniz halde halınızın üzerinde bir miktar pas lekesi kaldıysa limon suyunun asidik etkisinden faydalanabilirsiniz. Yukarıdaki adımları izledikten sonra son olarak bir miktar limon suyunu pas lekesinin üzerinde bekleterek lekenin tamamen çıkmasını sağlayabilirsiniz. 

Pas Lekesi Fayans Yüzeylerden ve Duvardan Nasıl Çıkar?

Sürekli olarak su ile temas eden fayans yüzeylerde ve duvarda oluşan pas lekelerini çıkarmak için aynı adımları izleyebilirsiniz. 

 • Duvarlarda ve fayanslarda oluşan pas lekesini çıkarmak için en etkili yöntem; pas sökücü etkiye sahip bir temizleyici kullanmaktır. İlk olarak pas sökücü etkiye sahip olan bir temizleyiciyi ilgili bölgeye püskürterek yaklaşık 10 dakika beklemelisiniz. 
 • Ardından belirli bir süre beklettiğiniz pas sökücüyü bulaşık teli ve fırça gibi aşındırıcı bir maddeden yardım alarak ovalamalısınız. Eğer fayans aralarında da pas lekesi oluştuysa bu noktada ince kıllara sahip bir diş fırçasından faydalanabilirsiniz. 

Pas Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

pas lekesi nasıl çıkar
 • Pas lekesi için çoğu zaman kimyasal ürünler kullanılsa da, kıyafetler için aynı husus geçerli değildir. Kıyafetlerinizde oluşan pas lekesini çıkarmak için yarım limon ve tuza ihtiyacınız olacak. 
 • Yarım limona bir miktar tuz ekledikten sonra kıyafetinizde oluşan pas lekesinin üzerine limonu bastırmalı ve yaklaşık olarak 20 dakika beklemelisiniz. 
 • Limonu paslı lekeye bastırdıktan sonra kıyafetinizi güneşte bekleterek kurumasını sağlamanız gerekir. 
 • Kuruyan kıyafetinizi çamaşır makinesinde uygun bir programda yıkadıktan sonra pas lekesinin çıktığını görebilirsiniz. 

Pas Lekesi Mermerden Nasıl Çıkar?

 • Mermerde oluşan pas lekesini diş macunu kullanarak çıkarabilirsiniz. İlk olarak mermerinizde oluşan pas lekesinin üzerine jel formunda olmayan bir diş macununu sürmeli ve ardından diş fırçası ile fırçalamalısınız. 
 • Fırçalama işlemini belirli bir süre gerçekleştirdikten sonra su ile durulamalı ve ardından nemli bir bez ile silmelisiniz. Böylelikle pas lekesinin mermerden çıkmasını sağlayabilirsiniz. 

Pas Lekesi Parkeden Nasıl Çıkar?

pas lekesi nasıl çıkar
 • Parkenizden pas lekesini çıkarmak için yarım su bardağına yarım su bardağı bulaşık deterjanı eklemeli ve homojen bir kıvam alana kadar karıştırmalısınız. 
 • Homojen bir hale getirdiğiniz karışımı sprey başlıklı bir şişeye doldurarak parkenizin üzerinde yer alan pas lekesine püskürtmelisiniz. Bu işlemle birlikte parkenizin üzerinde oluşan pas lekesinin kolaylıkla çıktığını gözlemleyebilirsiniz.

Kupa bardaklardan çay ve kahve lekesi nasıl çıkar? Pratik yöntemler