Eski parke ve matlaşan mermer nasıl parlatılır?

Zemini elden geçirirken dikkat edeceğiniz konu zahmeti az, ancak görüntüsü şık bir seçenek bulmaktır.

ESKİ PARKE NASIL PARLATILIR?

Aşınmış parkeniz için sizin de uygulayabileceğiniz iki kolay seçenekten biri yağlamak, diğeri ise verniklemek olabilir. Her iki seçenekte de sonuç görsel olarak oldukça tatmin edici olacaktır.

YAĞLAMAK

Aşınmış parke yüzeyini yağlayarak düzeltebilirsiniz. Üstelik parkenin rengini kaybetmeden yepyeni bir görünüm kazandırmış olursunuz. Bunu yaparken:

  • Öncelikle zarar gören ve fazla aşınmış yüzeyi belirleyin ya da kenarlarına bant çekerek sınırlayın. Çok ince bir zımpara ile ince çatlak ve delikleri yavaşça zımparalayın. Bunu yaparken ahşabın damar yönünü takip etmeniz çok önemli.
  • Yüzeyi toz ve kirden iyice arındırın. Yoğun ama yüzeyi çizmeyen özel bir deterjan kullanmalısınız.
  • Rengin kaybolduğu ya da solduğu yerlere dikkat edin ve bu bölgeleri yeniden hafifçe zımparalayın.
  • Koruyucu cilanız mutlaka yağ, balmumu ve sentetik polimer özleri içermeli. Yumuşak bir bez ile yağı iyice yedirin ve parkenin emmesi için bekleyin.

VERNİKLEMEK

Ahşap parkeler de zamanla matlaşır ve aşınır. Bunun için parkenizi cilalayabilirsiniz ama parkenin yaşı çok önemli. Yeni döşenmiş parkeler için her üç ayda bir vernik bakımı yapılabilir. Daha eski parke döşemeler için öncelikle eski vernik özel bir solüsyon ile çıkartılır, yüzey temizlenir ve yeniden verniklenir. Eski verniği çıkarmak için en doğru solüsyonları satıcınıza sorabilirsiniz.

MATLAŞAN MERMER NASIL PARLATILIR?

Mermer zemin ne kadar temizleseniz de eski parlaklığına kavuşmuyorsa cilalamanın zamanı gelmiştir. Bunun için bir uzmandan yardım almalısınız. Ama cilalamak yerine daha az zahmetli ve sizin yapabileceğiniz türden bir işlem gerektiriyorsa piyasada satılan ve parlak kristalize efektler yaratan özel cilalar kullanabilirsiniz. Ancak kullanma talimatını iyice okuyun ve satın alırken mutlaka danışın.

Mobilyadaki çizikler nasıl giderilir? İşte 8 kolay yöntem

Hangi zemin kaplaması evde hangi alan için uygundur?

Parke tamiri nasıl yapılır?

Her şey boyanabilir mi? Boya yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Sorunlu banyoları nasıl yenilemeli?