Parke seçerken dikkat edilmesi gerekenler – Uzman önerileri

Son güncelleme:

Yıldız Entegre, parke seçilirken dikkat edilmesi gereken detayları ve merak edilen soruların yanıtlarını evimdergisi.com okuyucuları için anlattı. Yaşam alanlarında dekorasyonun başlangıç noktası olan parkelerin seçimi her zaman zorlu olmuştur. Yıldız Entegre, geliştirdiği parke seçim teknolojisi ile tüketicilerin doğru kararı vermesi için çalışmaya devam ediyor.

Son olarak “Parkeni Seç” modülünü uygulamasına ve web sitesine entegre ederek hayata geçiren Yıldız Entegre, tüketicilerin evlerine ve gönüllerine en uygun parke modelini sadece dakikalar içerisinde seçmelerini sağlıyor.

İşte uzmandan öneriler…

Yıldız Entegre Satış ve Pazarlama Direktörü Selçuk Ormancı
Yıldız Entegre Satış ve Pazarlama Direktörü Selçuk Ormancı

PARKE SEÇERKEN HANGİ DETAYLARA DİKKAT EDİLMELİ?

Biz parkeyi dekorasyonun başlangıcı olarak tanımlıyoruz. Evde, ofiste kısacası yaşam alanlarında parke seçiminin en önemli kriteri alan büyüklüğüdür. Çünkü renk seçiminde alan büyüklüğü en önemli faktör olarak öne çıkmaktadır. Büyük alanlarda koyu renkler, küçük alanlarda ise açık tonlar ortam atmosferine doğrudan etki gücüne sahiptir. Koyu tonlar mekanı daha küçük gösterirken, açık tonlar mekanı daha geniş, daha ferah ve lüks gösterir.

PARKE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Parke çeşitleri (Ağaç bazlı) Lamine, masif ve laminat, spc, wpc ve lvt biçimindedir. 

EN KULLANIŞLI PARKE HANGİSİ?

Parkelerin kullanışlığına göre tasnif etmek mümkün değildir. Her mekanın, her hacmin kendi dinamiklerine göre dekorasyon seçimleri yapılmalıdır. Alanın fonksiyonu, büyüklüğü, ışık alma miktarı ve tasarım çizgisine göre gibi birçok etmen bu kararı alırken göz önünde bulundurularak alanlara uygun ve kullanışlı parke tercihinde bulunmak daha doğru olacaktır.

AÇIK RENK PARKE KULLANIŞLI OLUR MU?

Parke seçerken dikkat edilmesi gerekenler
Samos Parke

Parkelerin kullanışlılığını renk üzerinden yorumlamak doğru olmaz. Parke tonu seçiminde mekanın dinamiklerine göre açık tonda parkeler tercih edilebilir. Bütünsellik sağlamak ve estetik bir ortam yaratmak amacıyla tasarım çizgisi ve dekorasyon tonlamaları da açık renk parke seçimi konusundaki en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Bunun yanında; söz konusu küçük bir alan ise açık parkeler seçildiğinde mekânsal hissiyat – ferahlık algısı konusunda açık renkli parkeler koyu tonlu parkelere göre daha ferah bir atmosfer sunacağından, açık renkli parkeleri uygulamak, alan – mekan algısına pozitif katkı sağlayacaktır.

LAMİNANT PARKE KAÇ MM OLMALI? İDEAL PARKE KALINLIĞI NE KADARDIR?

Bu konu tüketicilerin kişisel bakış açılarına göre değişikenlik göstermektedir. Tüketicinin zevkine hitap eden, beğendiği dekor kategorisi ve bütçe konuları gibi durumlar da bağlayıcıdır. Ancak en çok tercih edilen kalınlık olarak 8m’i söyleyebiliriz..

HANGİ RENK PARKE DAHA KULLANIŞLI?

Parke seçerken dikkat edilmesi gerekenler
Sicilya Parke

Öncelikle parke seçiminde her mekanın – alanın her hacmin kendi dinamiklerine göre dekorasyon seçimleri yapılmalıdır. Alanın fonksiyonu, büyüklüğü, ışık alma miktarı ve tasarım çizgisi gibi bir çok etmen bu kararı alırken göz önünde bulundurulmalıdır. Bu değişkenler bağlamında ortaya çıkan parke ürünlerinin tamamı kullanışlı olacaktır. Sona kalan ürünlerin arasındaki tercih kişisel beğeniler ile sonlanabilir. Alanın boyutu ve dekorasyonun tonlamaları bütünsellik ve estetik için en önemli unsurlardır. Dekorasyon dinamiklerine ilave olarak kullanılan parkelerin açık tonda olması koyu renklere göre daha az toz göstermesini sağlayacaktır. Ya da her alanda olduğu gibi açık renkler koyu renklere göre kirin hemen gözükmesine sebep olacaktır. Sonuç olarak parkeleri diğer kategorilerden ayıran, kullanışlılığını sınırlayan büyük farklar bulunmamaktadır.

DERZLİ PARKE İLE DERZSİZ PARKE ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Derzli parke; parkelerin birleşim alanlarında V şeklinde boşluk kalarak birleştirilen parke modelidir. Parkelerde oluşan boşluk görüntüsü derin bir boşluk olmamakla birlikte sadece görüntü bakımından boşluk görünümünü verir.

Derz, parke planklarının kenar kısımlarında çizgisel şekilde su bazlı boya yapılması işlemidir. Tamamen görsel, estetik amaçlı ve ürün algısını daha şık gösterilmesini sağlamak için yapılmaktadır. Derzsiz parke ile arasındaki fark, parke planklarının etrafında V şeklinde görüntü olarak çerçevenin olması veya olmaması şeklinde tanımlayabiliriz.

KOYU TONLU, AÇIK TONLU, GRİ VE PARLAK PARKELERİN MEKANA ETKİSİ

Parke seçerken dikkat edilmesi gerekenler
Köyceğiz parke

Parkenin mekana olan etkisi tamamen dekorasyonun amacıyla ilgilidir. Mekanın algısına, m2 alanına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Mekandaki dekorasyona göre algıyı nereye çekmek istenirse o bakış açısıyla parkeler seçilmektedir.

Ön plandaki durum, geniş alanlarda renk tonu farketmeksizin koyu/açık/orta tonlu parkeler olabilirken, herkes tarafından öngörülen durum ise, dar mekanlar yaşam alanlarında insanları daha da boğmaması adına her zaman için orta ve daha fazla açık tonlu parkeler önerilmekte ve kullanılmaktadır.

Eski parke ve matlaşan mermer nasıl parlatılır?

Parke tamiri nasıl yapılır?