GÜN-IŞIĞI

Kışın odalar nasıl daha aydınlık ve ferah hale getirilebilir?

Kış aylarında yaşam alanlarını, doğal ışıktan maksimum fayda sağlayarak, aydınlık ve ferah kılmak için önleminizi işin başında alın.

Yılın en kısa günlerini yaşadığımız, içeride daha fazla zaman geçirdiğimiz bu dönemde, doğal ışıktan yeterince faydalanmak ve güneşi içeri davet etmek, akılcı ve pratik uygulamalar ile mümkün. Ama bir kere yerleştikten sonra bazı değişikleri yapmak için geç kalmış olabilirsiniz. Bu yüzden işi taşınmadan önce çözümleyin.

LAKE YÜZEYLİ BEYAZ MOBİLYALAR

Parlak lake yüzeyli beyaz mobilyalar ışığı reflekte ederek bulunduğu alana yansıtır. Bu da alanı olduğundan daha aydınlık ve genişmiş gibi algılatır. Az ışık alan küçük bir eviniz varsa mobilya seçimini bu yönde yapabilirsiniz.

AÇIK RENKLİ AHŞAPLAR

Akçaağaç, yıkanmış meşe gibi açık renkli ahşaplar ile de aydınlığı pekiştirebilirsiniz. Ayrıca ince ayaklı seçenekler, sırtsız raflar da işe yarayan dekorasyon hilelerinden.

AÇIK TONLU AHŞAP DÖŞEMELER

Zemini yenilerken açık tonlu ahşap döşemelere yönelin. Halı tercihlerinizde ise beyaz, ekru ve krem gibi renkler aydınlık bir etki yaratır.

DOKULU VE PARLAK ZEMİNLER, DOLAPLAR

Tamamen beyaza boyanmış odalar fazlaca hastane hissiyatı uyandırıyorsa, mutfak üniteleri, gardıroplar, seramik ya da ahşap zeminde dokulu ve parlak seçenekler ile renklendirebilirsiniz.

AYNALARI DOĞRU YERLEŞTİRİN

Aynaların gücünü küçümsemeyin. Çünkü doğru yerlere yerleştirdiğinizde bir odayı iki kat büyüklüğünde gösterebilir ve penceresi olmayan ya da küçük pencereli alanlara gün ışığını kolayca enjekte eder.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Ayna alırken nelere dikkat etmeliyiz? A’dan Z’ye ayna dekorasyonu

PERDE KULLANIMI

Pencerelerde yarı şeffaf tül veya stor kullanarak doğal ışığın olabildiğince fazla içeri girmesine izin verebilirsiniz. Ancak yüksek katlarda yaşayanlar için olmasa da alt katlarda oturanların mahremiyeti için pastel ve açık tonlu fon perdeler kullanmak akıllıca olur.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Perde ölçüsü nasıl alınır? Tül, stor, fon, pileli perde ölçümü

Perde modelleri: Salon ve odalar için en iyi tercih nasıl olmalı?

BİTKİLERİN YERLEŞİMİ

Pencere önünde yetiştirdiğiniz büyük ebatlı bitkiler gün ışığını çok engelliyorsa, onları daha uygun başka bir yere alabilirsiniz.

SÜRGÜLÜ VE KATLANIR SİSTEMLER IŞIĞI KESMEZ

Sürgü pencere ve kapı sistemleri ışığın içeriye kesintisiz girmesini sağlar.

Pencere ve kapıları yenilerken mümkünse beyaz çerçeveli olan modeller ile sürgülü veya katlanır sistemler tercih edin. Böylece içeri giren gün ışığını kesmemiş ve tüm cepheyi açarak ferahlatmış olursunuz.

BALKON KORKULUĞU VE MERDİVEN TRABZANLARI ŞEFFAF OLSUN

nevillejohnson.co.uk

Balkon korkuluğu ve iki katlı dairelerde merdiven trabzanları için seçiminizi camdan yana yapın. Işığın içeride kesilmeden yayılmasını sağlarsınız.

DAĞINIKLIKTAN KAÇININ

Dağınıklıktan ve çok fazla aksesuar kullanımından kaçının. Masa, büfe ve sehpa üstünü ne kadar temiz ve düzgün tutarsanız atmosferi o kadar ferahlatıcı kılarsınız.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Evinizde dağınıklığı gidermenin 5 yolu

Az ışık alan evler için dekorasyon önerileri – Aydınlık bir ev

Karanlık banyolar için aydınlık fikirler

Küçük ev ya da stüdyo daireler için 6 pratik düzen fikri