Az ışık alan evler için dekorasyon önerileri – Aydınlık bir ev

Son güncelleme:

Az ışık alan evler için çözümler mi arıyorsunuz? Evim ışık almıyor ne yapmalıyım? sorusunun yanıtını sizler için veriyoruz. İşte evde gün ışığından daha fazla yararlanabilmek için öneriler…

Yetersiz ışık alan yaşam alanlarını daha aydınlık kılmak için birkaç püf noktasına dikkat ederek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

AZ GÜN IŞIĞI ALAN EVLER İÇİN İLK ÇÖZÜM: AÇIK TONLAR

Az ışık alan evler için dekorasyon önerileri
freeinteriorimages.com

Hiç veya çok az gün ışığı alan yaşam alanlarını daha ferah göstermenin ilk püf noktası, duvarlarda açık tonlar kullanmak. Ancak renkler ille de beyaz ve türevleri olmak zorunda değil. Bu yüzden kendinizi bu şekilde kısıtlamayın. Sarı, turkuaz ve pembe gibi bazı renkler de doğru kullanıldığında mekanlarda ferah bir izlenim yaratır.

AZ IŞIK ALAN EVLERE IŞILTILI AKSESUARLAR

Marks&Spencer.

İşe mekana giren doğal ışık miktarını artırıcı uygulamalar ile başlayabilirsiniz. Ama büyük değişimler yapmadan önce metal, aynalı, simli ve ışıltılı aksesuarlar gibi küçük parçalara yer vererek loş alanları aydınlık kılabilir ve dekoratif olarak da atmosferi tamamlayabilirsiniz.

PENCERENİN KARŞISINA AYNA ASIN

Az ışık alan evler için dekorasyon önerileri
Fera boy aynası, Urbanoloji.

Tek bir pencereden odaya giren doğal ışık karşı duvardaki bir kapı ile bölünüyor ya da kesintiye uğruyorsa, en pratik çözüm pencerenin karşısına genişçe bir ayna asmak. Böylece ışığı kapı ile kesmek yerine direkt yansıtarak tüm odaya yayılmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ayna alırken nelere dikkat etmeliyiz? A’dan Z’ye ayna dekorasyonu

ODAYI FAZLA EŞYA İLE BOĞMAYIN

Odayı fazla ve büyük ölçekli eşyalarla doldurmaktan kaçının. Çünkü bu dolaşım alanını daraltacağından ferahlık hissini engeller. Ancak yatak odasında gardırop, salonda büfe ya da kitaplık gibi ana parçalar olmazsa olmazınızsa malzeme tercihiniz koyu ceviz, venge, maun yerine beyaz ya da mümkün olduğunca açık renkli ahşaplardan yana olsun veya ışığı reflekte eden parlak lake finişlere yönelin.

DOĞAL IŞIKTAN NASIL MAKSİMUM YARARLANILIR?

Güneş girmeyen eve doktor girer derlerdi büyüklerimiz. Mekanları büyükmüş gibi algılatırken, aynı zamanda psikolojinizi de yükselten doğal ışıktan maksimum yararlanmak için altın kurallara dikkat!

Günlük hayatın koşuşturmacasıyla birleşen ve farkında olmadan yaşadığımız stres gün sonunda bize yorgunluk olarak geri dönüyor. Bu yüzden evde geçirdiğiniz zaman diliminin en önemli kriteri rahatlamak ve stresten arınmak. Peki bunun en kolay yolunun doğal ışık alan bir ev olduğunu biliyor muydunuz?

DOĞAL IŞIK İNSAN PSİKOLOJİSİNİ ETKİLİYOR

Az ışık alan evler için dekorasyon önerileri
Sanderson Lamorna duvar kağıdı, Dreams.

Uzmanlar her sabah gördüğümüz doğal gün ışığının insan psikolojisi üzerinde pozitif etkisi olduğu konusunda birleşiyorlar.

Evdeki gün ışığı yoğunluğunu ve kalitesini artıran, destekleyen farklı yöntemler var. Dekorasyon ise bunların en önemlisi. Çünkü seçilen malzemeden boya rengine kadar tüm tercihlerimiz ışık miktarını etkiliyor.

AZ IŞIK ALAN EVLER İÇİN BUNLARI YAPIN

Evde kısa bir tura çıkın ve tüm karanlık ya da az ışık alan alanları belirleyin.

Giyinme odası, banyo ve çalışma odaları genellikle evin daha az ışık alan mekanları. Bu alanlarda doğal ışık yayan yapay kaynaklar kullanabilirsiniz. Yapay ışığın gün ışığına en yakın seçeneği yeni nesil LED ampuller. Hem uzun sureli, hem de sıcak ışık yayarak odaları aydınlatıyor.

ODAYI NELERİN KARARTTIĞINA BAKIN

Odayı nelerin kararttığına bakın. Hacimli mobilyalar, koyu ahşaplar, kalın perdeler ya da karanlık duvar renkleri mi? Evde en sık yapılan hata dekorasyonu ışığa göre planlamamak. Eğer ev yeterince ışık almıyorsa stillerin en açık tonlarını uygulamak gerekiyor.

DAHA AYDINLIK EVLER İÇİN RENK SEÇİMİ

Renk seçimlerinde ışık algısını güçlendiren tonlar tercih edin. Mesela doğal renklerin hakim olduğu bir stiliniz varsa sıcak kahve tonları, tatlı karamel ya da bakır rengini beyaz baz rengiyle kombinleyin. Çünkü beyaz, ışığı kolayca emer ve sıcak tonlarsa beyazın aldığı ışığı mükemmel olarak yayar.

AZ IŞIK ALAN EVLER İÇİN MALZEME SEÇİMİ VE MOBİLYA YERLEŞİMİ

Az ışık alan evler için dekorasyon önerileri
catimini.com

Malzeme seçimlerini ve mobilya yerleşimini ışığın odaya giriş yönüne göre planlayın. Mesela tek pencereli bir mutfakta ışığın girdiği alanlar aydınlık, dipler daha karanlık olacaktır. Bunu kırmak için tezgah yüzeyinizi mat laminat ya da masif ahşap yerine parlak cilalı mermer, taş ya da kompozit malzemeden seçin ve mutlaka set üstü aydınlatma kullanın. Ayrıca açık rafları ve camlı üniteleri pencere tarafına konumlandırın. Böylece ışık kesilmeden tüm mutfağa yayılır.

RENK KULLANIMINI LİMİTLENDİRİN

Renk kullanımını limitlendirin. Koyu renkler favoriniz ve antrasit siyahı, krom mavisi ya da acı kahveyi tercih ediyorsanız bunu tüm duvarlarda uygulamak yerine bir duvarı boyayarak odayı da karartmamış olursunuz. Ya da:

  • a. Açık renk duvarda sevdiğiniz renklerle stencil desen uygulamaları yapabilir, çizgilerle bant atabilirsiniz.
  • b. Süpürgelik ve oda kapısı pervazlarını bu renklerde boyamak da mekanda neşeli ve dekoratif ışık oyunları yaratır.

AZ IŞIK ALAN EVLER İÇİN IŞIK KAYNAKLARININ KULLANIMI

az ışık alan evler
dunelm.com

Işık kaynaklarını doğru kullanın. Mesela tepe aydınlatmalarını yumuşak atmosfer lambalarıyla değiştirin. Çok güçlü ışık yayan bir aydınlatma aslında odanın karanlık olduğunu vurgular. Bu yüzden floresan gibi güçlü ışıklar yerine raylı yönlendirilebilir küçük spotlar ya da dekoratif lambaderler kullanın. Ancak bunların yerini stratejik olarak doğru belirlemelisiniz.

AZ IŞIK ALAN ODADA DENGE

Az ışık alan evler için odanın aydınlık dengesini yapay kanallarla desteklerken pencere konumuna ve yerleşime dikkat edin. Pencere kanepe arkasındaysa yapay ışığı karşısına yerleştirin. Küçük pencereli odalarda bu kaynak koltuk aralarında durabilir.

Krom gibi parlak yüzeyleri geniş mobilyalarda tercih ederseniz bu alanı daha aydınlık kılar. Ayrıca ızgaralı sandalyeler de ışığı kesmez.

AYDINLATICI BEYAZ

az ışık alan evler

Tek pencerede olsa odaya giren ışığın yoğunluğunu artırmak için tüm odayı mobilyadan duvarlara kadar yekpare beyaz bırakmak en bilindik yöntem. Ancak bir hastane odası havasından kurtarmak için buradaki gibi beyazı parlak renklerle süsleyin.

Az ışık alan evler için cam, pleksi gibi şeffaf seçenekler ışığı kesmez, daha ferah gösterir. Parlak yüzeylerse mükemmel yansıtırlar. 

Bir dönem çok da moda olan cam tuğlalar karanlık alanlara ışık taşımak için doğru ve uygun malzeme.

Güneş ışığı almayan alanlarda yetişebilen iç mekan bitkileri

Gün ışığı dekorasyon fikirleri ve faydalanmak için 5 dekorasyon önerisi

Tek mekanda çok işlevli bol ışık kullanımı: Aydınlatma nasıl olmalı?

Aydınlık bir ev oluşturmak için kolay adımlar! İzin verin gün ışığı içeri girsin

Evim Dergisi -2017