İskandinav stilini farklı stillerle harmanladık

Son güncelleme:

Son yılların gözdesi İskandinav stili şimdilerde farklı ülkelerin stilleriyle harmanlanarak yeni yorumlar kazanıyor.

Dingin ve huzurlu kuzey stili yalınlıktan uzaklaşıp farklı stilleri de içine alarak yeni yorumlar kazandı. İskandinav stilleri mi renklendi, canlandı yoksa diğerleri mi sadeleşti, buna karar vermek zor. Ama globalleşen dünya gibi, dekorasyon tarzları da gittikçe iç içe geçiyor.

DENİZCİ İSKANDİNAV

İskandinav stilinin rengi beyazı marin temalarla destekleyin. Sahillerinin ferahlatıcı renkleri ve doğal malzemelerle huzurlu mekanlar yaratabilirsiniz. Kum beji, turkuazdan laciverte maviler ve kırmızıyı çizgili, yaprak ve deniz kabuğu desenleri ile birlikte kullanın.

Malzemeler: Hasır örgü, keten, porselen ve ışık oyunları yaratan saydam cam.

HER ZAMAN EN FONKSİYONEL

İskandinav stilinin en önemli özelliği her alanı değerlendiren ve pek çok işlevi bir arada sunan ürünler. Elbette stil harmanları yaparken bu özelliği göz ardı etmek olmaz. Mesela eski retro bir sehpaya küçük tekerlekler ekleyerek bu etkiyi sağlayabilirsiniz. Vintage detaylı açık raf ünitelerini alt alta asarak bir kitaplık ya da tahta bir kasayı beyaza boyayıp yatak başı sehpası yapabilirsiniz.

ETNİK VE RETRO İSKANDİNAV

Nötr renk ve formları en iyi dengeleyen stiller canlı motiflerle etnik ve naif mobilyalarla retro… Hareket seviyorsanız etnik tekstillerle harmanlayın. Baharat tonlarıyla ısınan kuzeyli beyaz evler eklektik stilleri tercih edenler için iyi bir alternatif. Retro formlar ise aslında İskandinav stiline çok da aykırı değil. Geometrik desenlerle harmanlandığında ortaya çağdaş ve sıcak yaşam alanları çıkıyor. Renk için siyah, lacivert ve gri tonlarını tercih ederek daha erkeksi bir hava, turuncu, tarçın kırmızı, yeşil gibi renklerle daha feminenlik kazandırabilirsiniz.

NATURALİST İSKANDİNAV

Fin ladini ve Fin çamı gibi kuzeye özgü ağaçlardan üretilen modern formlu mobilyaları ham sunta, kalas ve tahta gibi işlenmemiş malzemelerle kombinleyerek kullandığınızda naturalist temalar yaratabilirsiniz. Hayvan postu, kürk, kösele, keçe ve yün gibi dokulu sert tekstil ürünleri ise kuzeyli bir dekorasyonun sıcaklık veren detayları. Biraz endüstriyel bir etki yaratan bu stil harmanını koyu bej, kahve ve doğal tonlarla aydınlatın.

RENK FARKI

İskandinav ülkelerinin değişmez ana rengi elbette beyaz ve buna alternatif yaratan krem. Bunun sebebi uzun kış aylarının iç karartan kapalı havasını ışığı yansıtan beyazla aydınlatmak. Bu yüzden duvarlar, mobilya ve tekstillerde sıkça beyaz ve türevleri kullanılıyor. Rengin asaletini kuzeyle kombinlediğiniz diğer stillerde tekrarlamayın. Bu fazlasıyla monoton ve sıkıcı bir etki yaratır. Aslında diğer stilleri bu dekorasyona dahil etmekteki amacınız da bir tutam renk ve bir ölçü desen değil mi?

En yalın haliyle İskandinav stili nedir? İşte püf noktalar!