Fonksiyonel ne demek? Fonksiyonel mobilya çeşitleri

Son güncelleme:

Fonksiyonel ne demek? Fonksiyonel mobilyalar evimizin adeta kurtarıcıları durumunda. Dar alanlarda sıklıkla kullanılan fonksiyonel mobilyalar, çok amaçlı olması ile dekorasyonun gözbebekleridir…

FONKSİYONEL NEDİR?

Fonksiyonel ne demek

Fonksiyonel kelimesi günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimelerden bir tanesidir. Fransızca dilinden Türkçe’mize geçmiştir. İşlev. Bir veya birçok değeri değişebilen niceliklere bağlı olarak değişen nicelik. Bir birleşikteki herhangi bir madde grubunun kimyasal görevi, bu görevi nitelendiren özelliklerin tamamıdır.

Modern bir hayatı daha rahat ve daha kolay bir yaşama çevirmek için işlevsel, özellikleri ile kullanımı daha kolay olan mobilyalar günümüzde yaygınlaşmış, hayatımızda yer edinmiştir. İşlevsel ve farklı özellikleri olan mobilyalar evimizi daha kolay bir şekilde dekore etmemizi sağlarken bir taraftan da daha az mobilya ile daha şık ve daha güzel dekorasyonlar yapmamıza olanak sağlar.

FONKSİYONEL MOBİLYALAR DEKORASYONDA SIKLIKLA KULLANILIYOR

Her ev hanımı her birey kendi odasını ve evini dekore ederken kalabalık eşyalardan uzak, kullanışlı ve yaşamı kolaylaştıran mobilyalar tercih eder. Bunun en önemli nedenlerinden biri sade bir dekorasyon yapıp aynı zamanda şık ve rahat bir dekorasyon olmasını istemeleridir. Bu düşünce doğrultusunda fonksiyonel özellikleri ön planda olan mobilyalar dekorasyon içerisinde çok fazla yer alır.

FONKSİYONEL MOBİLYALAR NELERDİR?

Şimdi size bazı fonksiyonel mobilya örneklerinden bahsedeceğiz.

KATLANIR MASA

Özellikle küçük ev sahipleri için ideal bir mobilya olan katlanır masa evinizde askı olarak da kullanabileceğiniz,  fonksiyonel  bir masa daha konforlu bir dekorasyona sahip olmanızı sağlayacaktır.

FONKSİYONEL MUHAFAZA ALANLARI

Fonksiyonel ne demek

Yatak odalarında tercih edeceğiniz puf koltuklar ve dolaplar yeterli depolama alanlarına sahip olduğundan yatak odanızı daha düzenli bir oda haline getirecektir. Yatak altlarını da kullanarak şık ve düzenli bir dekorasyon yapabilirsiniz.

TABLOLAR VE KİTAPLIKLAR

Özellikle salonlarda ve genç odalarında tercih edebileceğiniz kitaplıkları aynı zamanda obje ve aksesuar teşhir alanı şeklinde de kullanabilirsiniz. Bu sayede daha az yerden maksimum verimi almış olursunuz. Tasarımı  istediğiniz şekilde yaparak görselliği de ön plana çıkarabilirsiniz.

RAFLI MASALAR

Fonksiyonel ne demek
Sarıncı Raflı Bilgisayar Ve Çalışma Masası

Evlerinizde kullanacağınız masaların fonksiyonel özellikte olmalıdır. Alt tarafı raflı olan ahşap masalar, üst kısmında mobil kitaplık bölmeleri olan masalar tercih edilerek evlerinizde şık ve işlevsel dekorasyonlar yapabilirsiniz.

MUTFAK ADALARI

Mutfak adaları bir mutfağı rahatlatan ve ev hanımının tüm ihtiyaçlarına cevap veren mobilyalardır. Muhafaza alanları, mutfak adası ve yemek masası özelliklerini aynı anda kullanabilmeniz ve şık tasarımı ile hayat kurtaran mutfak adaları her evde olmalıdır.

MERDİVEN ALTLARI

Pinterest

Merdiven altları genellikle boş bırakılan alanlar olduğu için dekorasyon içinde göze batarlar. Bu nedenle bu alanları kullanabilmek ve fonksiyonel hale getirmek için resimdeki gibi aksesuar ve dolap içi ayakkabılık gibi işlevsel mobilyalar yerleştirebilirsiniz.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki
Girişteki görsel: Homify

5 adımda mükemmel düzenin ipuçları: Fonksiyonel eşyalar

Merdiven altına ne yapılabilir? Ev terapisti yanıtladı

Boyamayı hiç düşünmediğiniz ve mutlaka denemeniz gereken 13 nokta