Son güncelleme:

Özünde feng shui, gerçekten doğal dünyayla uyum içinde yaşamakla ilgilidir. Bir yatağı daha uygun bir yere taşıdığımızda veya beş elemente dayalı bir duvar rengi seçtiğimizde , o evde yaşayan insanlar için daha uyumlu ve destekleyici bir qi veya enerji akışı yaratmak için evlerimizde değişiklikler yapıyoruz . Bitkiler ve hayvanlar gibi doğadan sembolizm getirmek de, bunu yapmanın başka bir yolu.

Orkideler, hem mekanlarınıza güzellik katan hem de sembolizm açısından zengin bitkinin harika bir örneğidir. Orkidelerin anlamı ve evinizin feng shui’sinde onlarla nasıl çalışacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl çoğaltılır?

Feng Shui’de Orkide Sembolizmi ve Anlamı

Feng Shui'de orkide sembolü

Orkideler, karmaşık ve çarpıcı çiçeklere sahip güzel bitkilerdir. Binlerce çeşit orkide var. Bazıları narin ve küçük, verimli topraklarda yetişiyor, diğerleri ise büyük ve cesur, tropik bir ağacın kabuğuna yapışıyor. Yüzyıllar boyunca orkideler birçok kültürde güzellik ve zarafetin sembolü olmuştur. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Orkide sevenler bayılacak! İşte birbirinden güzel 21 farklı orkide çeşidi

Orkidenin neden güzellik ve mükemmellik sembolü olduğunu anlamak zor değil. Çiçekleri karmaşık ve zariftir ve genellikle kusursuz görünürler. Çeşitli ve zarif çiçekleri nedeniyle genellikle mükemmel çiçek olarak görülürler ve Konfüçyüs, orkidenin mükemmel erkeğin simgesi olduğunu söyler. Orkide ayrıca sevgi ve ortaklığa da bağlıdır çünkü zarif ve çekici bir partneri temsil eder. Çiçeğin (dişi) ve ampulün (erkek) şekilleri nedeniyle doğurganlığı da temsil edebilirler. 

Orkide aynı zamanda sabrı temsil eder. Orkide yetiştirmek zor olabilir ve çok fazla bakım gerektirirler. Ayrıca bir orkidenin çiçek açması biraz zaman alabilir. Bir kez açtıklarında, çiçekler uzun süre dayanır, bu yüzden aynı zamanda uzun ömürlülüğün ve güçlü, uzun ömürlü qi’nin sembolüdürler.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Orkidenin çiçeği neden solar? Orkide nasıl çiçek açtırılır?

Orkide Sembolünü Evinizde Kullanmak

orkide bakımı

Yatak odasında

Nazik ve zarif bir partner istiyorsanız, komodininize pembe veya mor bir orkide yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Alternatif olarak, onu yatak odanızın Kun adlı İlişkiler alanına yerleştirebilirsiniz. Bu alan aşk ve ortaklıklarla ilgilidir ve birileri yeni bir romantik ilişkiye başlamak istediğinde genellikle bu alanı etkinleştiririz. Yatak odanızın İlişkiler alanı, yatak odanızın kapısında durduğunuzda en sol köşedir. 

Ön Kapının Yanında

Evinizdeki feng shui’yi harekete geçirmeye yardımcı olmak için, ön kapınızın önüne girdiğinizde görünecek güzel bir orkide de yerleştirebilirsiniz. Sizi mutlu eden renkte bir orkide seçin ve güçlü, hayati ve uzun süreli qi getirme niyetini belirleyin. 

Arkadaşa Hediye

Feng Shui'de orkide sembolü

Ayrıca bir arkadaşınıza evlerine yerleştirmesi için bir orkide verebilirsiniz. Bir arkadaşınıza bir orkide bitkisi vermek, uzun süreli bir dostluğu simgeleyebilir. 

Sabır ve Nezaket Yetiştirin

Orkide bakımı, daha fazla sabır edinmenize de yardımcı olabilir. Orkide çiçekleri haftalarca yaşar, ancak artık çiçek açmadığında birçok insan bitkiyi atar. Bu daha az güzel aşamada orkide bakımı, sabır ve nezaket göstermek için bir fırsattır. Çünkü doğru özen ve sabırla tekrar çiçek açacaktır. 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: