Ekimde bahçeye dikilebilecek 5 bitki

İşler azaldı diye bahçenizi yalnızlığa terk etmeyin. Mutsuz olmasın, ona mevsimin en güzel renklerini hediye edin. İşte ekim ayında bahçenize, saksılarınıza davet edebileceğiniz 5 farklı bitki…

KASIMPATI

Kasımpatı

Kasımpatı (Chrysanthemum) soğuğa dayanıklıdır. Aydınlık sever, ama güneşin doğrudan geldiği yerlerde mutlu olmaz. Toprağı nemli olmalıdır. Her tür toprakta yetişebilir. Çiçekleri solduktan sonra toprağın 10-15 santimetre üzerinden kesilmelidir.

Kasımpatı bakımı hakkında detaylı bilgiye Kasımpatı (krizantem) bakımı nasıl olmalı? Özellikleri nelerdir? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

HERCAİ MENEKŞE

Hercai menekşe

Hercai menekşe (Viola) soğuk hava koşullarına dayanıklıdır. Tüp (poşet saksı) içerisinde alıp bu ay bahçeye dikebilirsiniz. Satın alırken bitkinin köklerinin saksının içini sarmış olmasına dikkat edin. Zengin ve geçirgen toprakta mutlu olur. Şubattan yazın ilk aylarına kadar çiçek çiçektir.

Hercai menekşe bakımı hakkında detaylı bilgiye Hercai menekşe tohumu nasıl ekilir? Hercai bakımının püf noktaları yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ÇUHA

Çuha

Çuha (Primula) erken gelişen türlerini araştırın ve onları bu ayın sonuna doğru bahçenizle tanıştırın. Şubat başından itibaren rengarenk çiçekleriyle kışa renk saçar. Toprağını her zaman nemli tutun. Soğuk iklim bitkisidir. Solan çiçeklerini alırsanız, alttan tomurcuklar daha hızlı gelişir.

Detaylar: Çuha çiçeği bakımı: Çuha ne zaman çiçek açar?

SİKLAMEN

Siklamen

Siklamen (Cyclamen) kışa renk verecek bir diğer çiçek. Sonbaharda onu bahçeye davet edin ki, yerine alışsın. Doğrudan güneş almayan ama aydınlık bir alana dikin. Yapraklarını ıslatmadan sulama yapın. Fazla su vererek onu yormayın. Serin ve soğuk havayı sevdiğini unutmayın.

Detaylar: Siklamen çiçeği bakımı nasıl yapılır? Siklamen çiçeği özellikleri

ELMA AĞACI

Elma ağacı

Elma ağacı (Malus domestica) için çakıllı ve tınlı toprak idealdir. Köklerini su içerisinde bırakmamak gerekir. Ekim ayı, fidanını dikmek için uygundur, tabii kışı çok soğuk geçiren bir bölgede değilseniz. Dikimden önce mutlaka kök budaması yapın. Her yıl budanmak ister.

SONBAHARDA BİTKİ BAKIMI NASIL YAPILIR? VİDEO

Bahçeye rengarenk çiçekler dökülsün: Konfeti atan ağaçlar

Mevsimlik çiçek bakımı