Bahçeye rengarenk çiçekler dökülsün: Konfeti atan ağaçlar

İlkbaharda bahçenin çehresini değiştiren, çiçekleri adeta konfeti gibi dökülen ağaçlardan sizin için seçtiklerimize bir göz atmak isteyebilirsiniz.

ELMA AĞACI

Son yıllarda saksıda yetişebilen bodur türleri ile de doğa tutkunlarının gözdesi. Dalından kırmızı elma yiyebileceğiniz ağacınızın terasınızda yer alıyor olması harika değil mi? Toprağının organik maddece zengin olması yeterli. Susuzluğa dayanıklı olmasına karşın siz toprak nemli oluncaya kadar su verin. Saksıda yetişen bodur elma ağacı ile bahçede yetişen türler farklı gelişim gösterir, unutmayın. Klasik bir elma ağacı, dikildikten 4-5 yıl sonra ürün vermeye başlar. Bodur ağaç türleri ise 1 sene sonra meyve verir.

ŞEFTALİ

Bol sulu bir şeftaliye kim hayır diyebilir? Pek çok meyve ağacında olduğu gibi, şefe baharda açan çiçekleriyle şölen yaratır adeta. Dikim için 1 yaşındaki fidanları tercih edin ve bölgenizdeki fidanlıklardan satın alın. Toprağın drenajının iyi olmasını sağlayın. Sonbahar dikim için uygundur, ancak kışın sert geçtiği yerlerde ilkbaharda da dikim yapılabilir. Budamasını ihmal etmeyin; 3-4 metre boylarında kalmasına özen gösterin. Gübrelemeyi unutmayın. Hastalıklardan koruduğunuz sürece çok uzun yıllar meyve verir.

KİRAZ

Meyve ağaçları arasında muhtemelen en popüler olanı kiraz ağacıdır. Neden derseniz, işe Japonya’nın Sakura festivallerini anlatmakla başlayabiliriz. Pembe tonlarındaki çiçekleri ağaç gövdesini, dallarını kapladığı an sanki bir şölen başlar. Fazla su sevmez, buna karşın kuru toprakta da sağlıklı gelişim göstermez. Bunun için düzenli sulamada aşırıya kaçmayın. Hasada 4-5 gün kala susuz asla kalmamalıdır. Bu sayede daha lezzetli meyve alabilirsiniz. Hasattan sonra da yine sulamaya devam. Gelişimi için faydalıdır.

ERGUVAN

İstanbul’un sembolü olan bir ağaçtır. Mor-pembe tonlarında olan çiçekler ağacın tüm dallarını bahar günlerinde sarıp sarmalar. Bu görüntüsüyle oldukça dekoratif ve güzel bir görüntüye sahip olur. Boğaz’da erguvan turları düzenlenir. Yaklaşık 9 metre boya sahip olur. Yaprakları yürek biçimindedir. Çiçeklenmenin ardından yapraklanır ve yine güzel bir görüntü oluşturur. Renkli bir ağaç olmasından dolayı bahçede odak noktası olmasını istediğiniz yere dikebilirsiniz. Düzenli sulama yapın.

BAHÇE MASASI ÖNEMLİ

Bahçe oturma grubu ne kadar önemliyse, bahçe masası da o kadar önemlidir. Bahçenizde yaşayacağınız hayatın formatını bahçe masası belirler dersek, abartı olmaz. Bu nedenle bahçe masası seçerken ihtiyaçlarınızı doğru şekilde belirlemenizi tavsiye ederiz. Küçük bahçe masaları genellikle çay kahve içerken destek olsa da büyük, kullanışlı, geniş bir masa sabah ve akşam yemeklerinizi bahçede yemek, misafirlerinizi bahçede ağırlamak, ailenizin bahçede toplanması gibi fırsatlar yaratmanıza imkan tanır.

Çocuklar bahçede ödevlerini yapmaya başlar, ebeveynler bahçe masasının çevresinde oturup dinlenmeye çekilir, misafirler masayı doldurmak için elleri dolu dolu gelmeye başlar… Bahçe masalarının hayata böyle ilginç bir etkisi vardır.

Küçük bahçeniz için altın fikirler: Daha kullanışlı ve şık bahçeler

Bu yaz bahçeye odaklanacağız