AŞKAŞK ŞİRİNŞİRİN LOLLOL AMAN TANRIMAMAN TANRIM AĞLAAĞLA

Siklamen çiçeği bakımı nasıl yapılır? Siklamen özellikleri

siklamen-çiçeği-bakımı

Siklamen çiçeği bakımı ve dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyoruz. Siklamen çiçeğinin diğer adı “Tavşan Kulağı” dır. Primulaceae (Çıhaçiçeğigiller) familyasındandır. Fuşya, beyaz, mor, kırmızı, krem renkli çiçekleri ile göz kamaştırıcı güzelliğe sahiptir.

SİKLAMEN ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL YAPILIR? *

Siklamen (Cyclamen) çiçeği direk olarak gün ışığına maruz kalmamalıdır. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Gün ışığı almayan yönü belirli aralıklarla gün ışığına çevirilmelidir. Böylece çiçeğin bir yöne doğru eğilimi engellenebilir.

Bitkilerin çoğu için geçerli bir durum siklamen içinde geçerlidir. Az ışık aldığı zaman yeteri kadar beslenemeyeceği için, çiçeklerinde solma ve kararma meydana gelir.

SİKLAMEN NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR? *

Siklamen (Cyclamen) sonbahar-kış döneminde çiçeklenir. Pencere önünde veya çiçek tarhlarında bahçede yerini Ekim aylarında alabilir.

siklamen-çiçeği-bakımı

SİKLAMEN RENKLERİ NELERDİR? *

Pembe, mor, kırmızı ve beyaz renklerinde olan çiçekleriyle oldukça güzel bir çiçektir. En çok gölgelik yerleri seven siklamenler tohumdan ya da yumrularından üretilir.

SİKLAMEN YAPRAKLARI NEDEN SARARIR? *

Serin havaları çok seven siklamen yaz aylarında giderek yapraklarını sarartmaya başlar. Tabi bizleri de telaş sarmaya başlar ‘Acaba bitkim ölüyor mu?’ diye. Öncelikle dışarıda bakımını sağladığınız siklameni yaz aylarında rahat edebileceği serin ve bol aydınlık olan bir konuma alın. Bunun için evimizin en nemli, en havadar bölümü olması nedeniyle mutfağı tercih edebilirsiniz. Bitkiler için özellikle kışın en ideal yer diyebiliriz.

SİKLAMEN NEDEN SOLAR? *

Yaz sıcağında bitki hemen bunaldığını belli eder. Çiçekleri söner, yaprakları aşağı doğru düşer ve sararmaya başlar. Hemen bitkiyi önce musluk altında serinletin. Ve evde gölgede, bol aydınlık bir konumda bakımını yapmaya devam edin.

Sararan yaprakları temizleyin. Kuru dalları da aynı şekilde. Ve sonrasında sizi mutlu edecek görüntüye şahit olun. Bir de yaşadığınız yer gerçekten bunaltıcı bir sıcağa sahipse su püskürtücü ile bitki yapraklarını aklınıza geldikçe serinletmeyi unutmayın.

siklamen

SİKLAMEN NASIL ÇOĞALTILIR? *

Siklamen çiçeği üç yöntemle çoğaltılır. Tohumla, yapraktan çelikleme ya da yumru kökten çoğaltmak mümkündür. Tohumları yaz sonunda dikilebilir. Yapraktan çoğaltmak zor olsada yinede yumru köke yakın yerden alınan bir yaprak suda köklendirilebilir. Yine yumru kökü birkaç parçaya bölüp çoğaltılmaktadır. Yine bu işlemde zor ve risklidir.

Esinti ve sıcak ortamlarda bitki ne yazık ki hastalıklara açık hale gelir. Bu nedenle bakımında ortam seçimi çok önemlidir.

Siklamen bakımı

SAKSI DEĞİŞİMİ İLKBAHARDA YAPILABİLİR *

Siklamen çiçeği kendini dinlendirir. Yani uyku dönemine girer. Bu dönemde bitkiyi çok fazla sulamamanız gerekir. Yer değiştirme, toprak veya saksı değiştirme gibi işlemlerde yapılmamalıdır. Saksı değişimi için ilkbahar mevsimi uygundur.

SULAMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR *

Siklamen çiçeği bakımı ile ilgili en önemli noktalardan biri sulamadır. Özellikle çiçek açtığı dönemde suyu sever, ancak bitkinin yapraklarına su gelmemesine dikkat edin. Sulamanın ardından saksı dibinde su kalmadığına emin olun.

Siklamen çiçeği, yazın haftada iki kere, kış aylarında ise haftada 1 kere olacak şekilde saksı üstünden sulanmalıdır. Yazın sulama tekniğinde haftada iki gün olacak şekilde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir. Kışın ise sulama tekniğinde sulamasını ihmal etmemek adına Pazartesi günleri tercih edilebilir. Sulama esnasında kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmalı ve çiçeğe dökülen su saksının dibinde kalırsa mutlaka dökülmelidir. Böylelikle bitkinin toprağında koku, sineklenme ve haşerelerin oluşmasına da engel olunacaktır.

Sulamada temel kural bitkinin toprağı kurudukça su verilmelidir. Toprağının kuru yada sulu olduğunu anlamamız için, toprağına parmağımıza batırarak kuru veya ıslak olduğunu anlayabiliriz. Ya da tahta bir çubukla ıslaklık kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz. Toprak ıslak ise bitkimiz topraktaki suyu henüz bitirememiş olduğundan sulamamızı bir sonraki güne bırakabilirsiniz.

TOPRAK SEÇİMİ NASIL OLMALI? *

Toprak olarak humuslu, organik, dişli kumlu, ponza taşlı bir toprak tercih edebilirsiniz. Kireçsiz ve asitli toprakta mutlu olur. Çiçekli dönemde 15 günde bir sıvı çiçek gübre takviyesinde bulunun.

siklamen çiçeği bakımı

Kalanşo çiçeği bakımında püf noktalar nelerdir? Kalanchoe nasıl ekilir?

Atatürk çiçeği bakımı ve çoğaltılması nasıl yapılır? Püf noktalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

erik-marmelatı-tarifi nasıl yapılır

Erik marmelatı tarifi (1 kg erik ile marmelat nasıl yapılır?)

Yılbaşı menüsü önerisi ve tarifleri