Mevsimlik çiçek bakımı

0

Her dönemin kendine özgü renkleri bulunmaktadır. Kışınkar altında açan hercailer, sonbaharda sıklamenler vekasımpatları, kış başında çuhalar bahçemize canlılık verirler.İlkbaharla beraber doğanın uyanışı, tabiatın canlanması, farklımevsimlik ve perenniallerin çiçeklenmesiyle bahçemiz görselolarak bir tablo haline dönüşür.Genel olarak mevsimlik bitkilerin ana bakımları bellidir.
Öncelikledikimini yapacağınız yetiştirme ortamının toprağın kaliteliolması torf+gübre+humus karışımı veya iyi bir bahçe toprağında olması gerekmektedir. İkinci olarak dikim öncesi, topraktaözellikle de yazın dana burnu, salyongoz ve sümüklü böceklerekarşı salyangosit veya molluskisit ilaçlaması yapılmalıdır. Dikimden sonra can suyu bolca verilmeli. Her bitkinin kendiözelliğine göre gölge veya güneşe dikimi, yine kendi özelliğine göre dikim aralığında dikilmesi gerekir. Bundan sonrakisüreçte önemli olan düzenli sulama ve bol çiçek için düzenligübreleme programıdır.

Begonya semperflorens
Semperflorens çok çiçekli anlamına gelip, Nisan ayında yeredikilen begonyalar Kasım ayı sonuna kadar çiçek açarlar. Güneşalanlarda iyi sonuç verirler.Dikim aralığı 15 cm olup,begonyalarıtorf ağırlıklı bir yetiştirme ortamına dikmeliyiz. Mayıs ayındanitibaren on beş günde bir sıvı gübreleme yapılır.

İmpatiens walleriana
Gölge veya yarıgölge alanlarda iyi bir gelişme gösteren camgüzelleri aynı begonyalar gibi Nisan ayında toprağa dikilirler. 15cm dikim aralığı yeterli olup torf ağırlıklı yetiştirme ortamına dikimleriyapılır. Mayıs ayından itibaren 15 günde bir solu-gruegübrelemesi yapılır. Aynı zamanda cam güzellerinin en büyüktehlikesi salyangozlardır. Bu yüzden dikim yapılmadan öncetoprak salyangoza karşı etkili bir ilaç ile ilaçlanırsa daha iyi sonuçalınabilir.

Begonia nonstop
Nonstop hiç durmadan açan anlamına gelip halk arasında gelindamat ,çil begonya olarak adlandırılan bu çiçek yumrulu begonyadır. Yaprakları büyük ,çiçekleri gül gibi katmerlidir. Güneşve yarı gölgede iyi sonuç verirler.Nonstoplar 20-25cm debir, torf ağırlıklı bir materyale dikilirler. Mayıs ayında itibaren solugrue gübrelemesi yapılır.

İmpatiens newguniea
İthal cam güzelleri yenigine olarak da adlandırılır. Rozet şeklindekiçiçekleri farklı renklerde olup göz alıcıdır.Yarıgölgede vegüneş almayan alanlarda iyi sonuç verirler. 20-25 cm de bir,torf ağırlıklı bir materyale dikilirler. Mayıs ayında itibaren solugruegübrelemesi yapılır.~

Pelargonium peltatum
Sardunyalar sakız dediğimiz sarkan türleri olduğu gibi hibritformda dik büyüyen türleri de vardır.Güneşten ve sudan hoşlananbu bitkinin bakımı oldukça kolaydır. Sardunyalarınızın kuruçiçek yapraklarını üzerinde bırakmayınız: Yaz aylarında bolcasulanmalı ve güneşli ortamlara dikilmelidir. Sardunyalar aynızamanda çok yıllık bitkiler olup, kışın budanıp korunaklı biryerealınırsa bir dahaki yaza toprak değişimi ve gübreleme yaparaktekrar kullanabilirsiniz. Torf ve gübre karışımı topraklardabol çiçek açarlar. Mayıs ayında itibaren sıvı gübreleme yapılmalıdır.

Gazania repens
Koyungözü olarak bilinen bu bitkiler yer örtücü çok yıllık perennailallerdir.Bahçe toprağında bol güneşli yerlerden hoşlanırlar.Kışın budama yapılırsa ilkbaharda tekrar sürgün verip, yazın çiçekaçarlar. Yayılıcı özellikte oldukları için çok sık dikilmesinegerek yok. Yayıldığı çapı düşünürsek 25 cm dikim aralığı yeterli.Mayıs ayında itibaren sıvı gübreleme yapılır. Sarı ve turuncu çiçeklerigöz alıcıdır.

Lobelia
Lobelyalar da yer örtücü iki yıllık çiçekler olup beyaz ve morrenkleri bulunmaktadır. 15 cm dikim aralığı olup, torf ve gübrekarışımı zengin bahçe toprağında yetişir. Mayıs ayında itibarensıvı gübreleme yapılır. Kasım ayına kadar devam eder. Yaz ortasında çiçekleri tohuma döndüğü zaman mutlaka budayın.Yaz döneminde böylelikle iki kez çiçek açtırmış olursunuz. Eviniçi ile aynı ise balkonda gölge bir bölümde yapılabilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.