Bonsai bakımı nasıl yapılır? Bonsai nedir?

0

bonsai bakımı, sulaması

Bonsai nedir? Bonsai bakımı nasıl yapılır? Sulamasından budamasına, bakımında tüm püf noktaları Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, Evim Dergisi için anlattı…

BONSAİ NEDİR? *

Bonsai bir bitki türü değildir. Odunsu gövdesi olan birçok bitki türünden yapışan bir sanat dalıdır. Japonca bon ‘tabak’, sai ‘ağaç’ demektir. Yani kısacası ‘tabak ağacı’ demektir. Birçok türden bonsai yapılabilir. Örneğin yasemin, elma, armut, oya ağacı gibi.

BONSAİ BAKIMI NASIL YAPILIR? *

Zelkova bonsai, iç ve dış mekanda yapılan bakımlarına göre farklılık göstermektedir. Aslında dış mekanda bakılması en uygundur. Fakat son yıllarda ev içerisinde bakımını sağlamak isteyen kişi sayısı daha fazladır.

Bonsai, kışın serin fakat güneş alan yerde bakılıp nem miktarı korunursa gelişimi daha sağlıklı ilerler. İç mekanda bakılan bonsailerin mayıs ya da haziran aylarında dışarıda bakımı sağlanabilir.

bonsai bakımı, sulaması

Eylül sonu ekim başı gibi tekrardan iç mekana alıştırılabilir. Dış mekandan iç mekana geçiş sürecinde yapraklarında dökülmeler gözlemlemeniz normaldir.

İç mekanda aydınlık, havadar bir ortamda bakmanız bitkinizin gelişiminde önemli rol oynar. İç mekanda ısıtıcı (kalorifer, soba gibi) ve soğutucu kaynaklardan (klima, soğutucu fan gibi) uzak bir noktada bakımı sağlanmalıdır.

Dış mekanda sürekli olarak bakımı yapılan zelkova bonsailer iç mekandaki bonsailere oranla daha dayanıklı ve sağlıklı gelişir. İç mekanda bakımı için evin en nemli bölümü olan mutfağı tercih edebilirsiniz.

BONSAİ SULAMASI *

Dış mekan bonsaileri sıcak havalarda daha sık sulanmalıdır. İç mekan bonsailerinin toprağı ise nemli tutulmalıdır.

Eğer yaprak dökümü çok fazla yaşanıyorsa kesinlikle besin takviyesi yapılmamalıdır.

Yılda bir kere özellikle ilkbaharda düzenli budama yapılmalıdır. Saksısı derin ve büyük olmalıdır.

Bonsai

BONSAİ TOHUMDAN YETİŞTİRİLİR Mİ? *

Soru: Hollanda’dan bonsai tohumu hediye geldi, üzerindeki tariflerden bir
şey anlamadık. Yardımcı olur musunuz?

Leyla Sertbaş / İstanbul

Cevap: Bonsai bir tür bitki yetiştirme tekniğidir. Yani bitkileri zorlayarak bitkiye belli başlı formlarının verilmesi, budama ve bitki besleme tekniğidir. Bitkiler sıkı bir eğitimden geçirilir. Dalları telleme tekniğiyle tellenerek yönlendirilir. Budama tekniğiyle gereksiz dalları temizlenir ve aşırı besin vermeyerek bitki bodurlaştırılır.

Yani genetik bir bitki olmadığından tohumundan ekilerek yetiştirilemeyeceğini düşünüyorum. Muhtemelen satılan tohumlar bonsai
yapımında kullanılan bitkilerin tohumları olmalı.

Bonsai bakımı, sulaması, çoğaltılması nasıl yapılır?

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.