dekorasyon-hataları-nelerdir salon

Bu 5 dekorasyon hatası salonunuzu basit gösteriyor

Son güncelleme:

Dekorasyon hataları ile ilgili pek çok yazı kaleme aldık. Evin girişinde yapılan hatalardan sık yapılan ev dekorasyonu hatalarına kadar pek çok konuya değindik.

 Çünkü – yanlış halı boyutunu seçmek veya çerçeveleri çok yükseğe asmak gibi tasarım tutarsızlıkları önemsiz görünse de – en ufak bir yanlış adım bile bir oda üzerinde şaşırtıcı bir etki yaratabilir.

Peki hangi yaygın küçük salon tasarım hatalarından kaçınılması gerekiyor? Kusursuz bir şekilde tasarlanmış küçük alanları bir araya getirme tutkusu olan, Los Angeles’tan yetenekli bir iç mimar Mandy Cheng bu soruların yanıtını verdi.

Homepolish tasarımcısı, mekanınızı ucuz gösteren beş dekorasyon hatasını ve çözümünü anlattı.

DEKORASYON HATASI 1: YANLIŞ HALI BOYUTUNU SEÇMEK

MADELINE TOLLE FOR HOMEPOLISH; DESIGN: MANDY CHENG

Doğru halı bir alanı tamamen dönüştürebilir, ancak yalnızca eviniz için doğru boyuttaysa. Tasarımcı Cheng, “Halının çok küçük olduğu birçok salon görüyorum ve tüm alanı odanın ortasında yüzüyormuş gibi hissettiriyor” diyor. “Tüm alanı kaplayan bir halı almaya çalışın, böylece odaya yerleştirdiğiniz diğer mobilyaların yanı sıra koltuğunuzun dört bacağı da alana sığabilir.”

Bununla birlikte, büyükçe bir halıya yatırım yapmak bütçenizi aşıyorsa veya alanınız için uygun değilse, iç mimar, genel bir kural olarak, en azından ön iki bacağı alacak kadar büyük olanı seçmenizi öneriyor. Kanepenizin yanı sıra bitişikteki koltuklar birlikte durmalı. Cheng, “Sevdiğiniz bir halınız varsa, ancak çok küçükse, altına ikinci ve daha büyük bir halı koyabilirsiniz.” diyor.

DEKORASYON HATASI 2: ÇOK KÜÇÜK SANAT ESERLERİ SATIN ALMAK

SARA TRAMP; DESIGN: EMILY HENDERSON

Cheng, küçük bir salonu dekore ediyor olmanızın, küçük ölçekli dekoru tercih etmeniz gerektiği anlamına gelmediğini söylüyor. “Kanepenin üzerinde açık duvar alanınız varsa, büyük bir sanat eserini asmak için harika bir yer” diye açıklıyor. “İnsanları her zaman çok küçük sanat eserlerini asıyor ya da iki küçük parça alıp onları çok uzağa yerleştirerek daha fazla yer kapladığı yanılsamasını vermeye çalışıyor.

Daha küçük sanat eserleri, bir odada bariz bir alan eksikliğini vurgulayabilir. Koltuğunuzun üçte ikisinin uzunluğunu kaplayacak kadar büyük bir parça bulamıyorsanız, olabildiğince büyük bir parça alın ve ardından büyük parçanın her iki tarafına, galeri duvarı tarzında daha küçük parçalar ekleyin. Ancak sanat eserini uygun ve tekdüze bir şekilde aralıklandırdığınızdan emin olun.”

DEKORASYON HATASI 3: YANLIŞ ARMATÜR SEÇMEK

TESSA NEUSTADT; DESIGN: EMILY HENDERSON

Aydınlatma armatürlerini seçmek , dekorasyon sürecinin pratik bir parçasıdır, ancak Cheng’e göre bu, insanların genellikle göz ardı ettiği bir salon dekorasyon adımı. Tasarımcı, “Salonunuz güzel aydınlatmaya sahip değilse, orada sadece hüzünlü karanlıkta oturursunuz” diyor. “Duvar aplikleri, ortam ışığı eklemek için harika bir yoldur ve dışarıda bir sürü duvar aplik seçeneği vardır. Örneğin yan sehpanız varsa, küçük bir masa lambası düşünün ve kordonu halının altından geçirin.” diyor.

DEKORASYON HATASI 4: HER ŞEYİN AYNI BOYUTTA OLDUĞU DEKORASYON ÜRÜNLERİ

SARA TRAMP; DESIGN: JESS BUNGE FOR EMILY HENDERSON

Küçük bir oturma odası için doğru oranlarda dekor bulmak ciddi bir tasarım zorluğu olabilir. Cheng, “Küçük salonların minimalist olması gerektiğine dair yaygın bir yanılgı var, aksi takdirde daha da küçük hissedecek” diye açıklıyor. “Odak noktası aslında mobilyanın doğru boyutta olmasını sağlamak olmalı” diye belirtiyor.

Cheng, MyDomaine’a yaptığı açıklamada “Büyük parçaların ölçeği doğruysa, kitaplar ve bitkiler gibi dekoratif nesneler yalnızca mekanın görünümünü bir araya getirmeye yardımcı olacaktır” dedi. 

“Sırf tipik bir salon düzeni bir kanepe, sehpa, koltuklar ve bir yan sehpa içerdiği için, sizin tüm bunlara sahip olmanız gerektiği anlamına gelmez, bu nedenle parçalarınızı uygun şekilde seçtiğinizden emin olun.”

DEKORASYON HATASI 5: ATIL DUVARLARI DEĞERLENDİRMEMEK

MADELINE TOLLE FOR HOMEPOLISH; DESIGN: MANDY CHENG

Tasarımcının küçük bir salonu dekore etmek için bir numaralı tavsiyesi: Dikey duvar alanını kullanın. Tasarımcı, “Zemine oturan mobilyalara o kadar alışkınız ki, bir şey yere oturmayı bıraktı mı vazgeçiyoruz” diyor.

 “Asılı rafları (bu köşedeki gibi) ve asılı bitkileri düşünün” diye tavsiye ediyor. “Tavana kadar dekore ederseniz, gözünüzü tavana çeker ve daha büyük bir alan illüzyonu verir.”

Bu 7 oturma odası trendi asla favori stiller listesinden çıkmayacak