Sık yapılan dekorasyon hataları ve dikkat edilmesi gerekenler

sık yapılan dekorasyon hataları
sık yapılan dekorasyon hataları

Oturma odası dekorasyonu için dikkat edilmesi gereken noktalar ve pek çok doğru bilinen yanlış var. Peki oturma odası dekore edilirken hangi ayrıntılara önem vermek gerekiyor?

Aslında eşyalarınızın hepsi tam ama odanız hala boş gibi görünüyorsa ya da ihtiyacınız olan kadarını aldığınız halde oturma odanız çok sıkışıksa, onu dekore ederken bu hataları göz önünde bulundurmadığınız anlamına geliyor.

MOBİLYALARI DUVARA YASLAMAK *

Oturma odası dekorasyonu konusunda en sık yapılan hatalardan biri mobilyaları duvara yaslamaktır.

Eğer oturma odanızın geniş görünmesini istiyorsanız bunu yapmanın tek yolu mobilyaları duvara tamamen yaslamak değildir. Bu şekilde yaptığınızda ortadaki alanın fazla boş, eşyaların birbirinden kopukmuş gibi algılanmasına sebep olursunuz.

Bu sebeple mobilyaları duvardan bir 5 cm de olsa uzaklaştırmak daha iyi bir denge uygusu yaratacak aynı zamanda sohbet alanının da daha samimi kurgulandığı algısını verecektir.

H&M Home.

IŞIĞI ENGELLEMEK *

Doğal ışık her odada olduğu gibi oturma odasında da çok önemli. Eşyalarınızla doğal ışığın odanın içinde dolaşımını engellemediğinizden emin olun. Üstelik ışığın geçişini engellediğinizde bu, mekanın da olduğundan daha küçük gibi görünmesine sebep olacaktır.

Zara Home.

SOHBET ALANI *

Oturma odası dekorasyonu sırasında sohbet alanları oluşturmak çok önemlidir. Kişilerin birbirleriyle konuşurken bağırmaması ya da öne doğru eğilmiyor olması gerekir.

Bu sebeple mobilyaların yerleşimini yaparken hem kanepe, hem de koltukların yüzleri birbirlerine dönük olmalı. Büyükçe oturma odalarına bu ilişkiyi kurmak biraz daha zor olabilir; şunu unutmayın ki sohbet alanlarını birden fazla şekilde düzenleyebilir, eşyaları kendi içinde de gruplayabilirsiniz.

Ikea.

BİRDEN FAZLA ODAK NOKTASI *

Her odanın bir odak noktası vardır. Genellikle bu odak noktası televizyon etrafı ya da sohbet alanıdır. Birden fazla odak noktası yaratmak, gözün çok fazla yorulması anlamına gelir. Üstelik mekan olduğundan daha kalabalık da görünebilir.

DENGE UNSURU *

Mobilya ve tamamlayıcı aksesuarların odanın ebatlarıyla orantılı olması gerekir. Çok fazla eşya, odanın içine sıkıştırılmış hissi yaratır. Benzer şekilde az eşya da mekanı boş ve soğuk gösterir. Eşyaların da kendi içlerinde bir dengesi olmalı. Örneğin, bir kanepe kullanıyorsanız yanına 2 berjer koymak ya da bu kanepeyi bir kahve sehpası ve bir koltuk ile tamamlamak gibi…

Zara Home.

DEKORASYONA BAŞLAMADAN ÖNCE DÜŞÜNÜN *

  • Kaç insanı oturtmanız gerekiyor?
  • Yarattığınız mekan yalnızca dinlenme ve eğlenme alanı mı olacak yoksa aile için bir ortam mı? Ya da her ikisi?
  • Çocuklarınız var mı? Evcil hayvanınız?
  • Daha çok gündüz mü yoksa gece mi kullanacağınız bir yer olacak?
  • Bu mekan bir oturma odası gibi kullanışlı mı olacak yoksa daha çok küçük bir çalışma odası tarzında mı?
  • Ayaklarınızı orta sehpaya uzatabiliyor olmak mı istersiniz?
  • Bu mekanda ne tür aktiviteler yapacaksınız? Çalışma? Sanat? Ya da yalnızca televizyon?
  • Peki televizyonunuzu gizlemek ister misiniz?

Bu gibi soruları evinizdeki bir alanı dekore etmeden önce kendinize sormalı ve dekorasyon hatalarından kaçınmak için yaşam tarzınızı düşünüp ona göre dekore etmelisiniz.

Dekorasyon hataları

Güzel mekânlar yaratırken öncelikle yaşam tarzınızla ilgili dürüst olmanız gerekir. Sadece stilinize bağlı heveslerinizi değil, kullanım ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Parti/davet verebileceğiniz daha resmiyete uygun bir oturma odası hayal edebilirsiniz ama ya herkesi çok eğlendiremez ya da sizin ve ailenizin çok da hoşuna gitmeyecek bir ortam elde ederseniz. Ne olacak peki, sonuçta birileri mutsuz olacak. Unutmayın ki sergi salonu gibi duran bir oda sanki çok değerliymiş, tekmiş hissi verir ve ancak kimse o mekâna ayak basmak istemez. Kullanılmayan bir odadan daha üzücü bir şey olamaz.

Bu nedenle planınızda nelerin işlemediğini gözlemlemeli ve olası düzeltmeler için fikirler üretmelisiniz. Hiç hoparlörler başka odada olduğu için müzik dinlemediğiniz oldu mu? Ya da misafirlerin önüne çok küçük olan kahve sehpasını koymaya içerlediğiniz? Hatalara ve sorunlara çözüm bulmak size nasıl davranmanız gerektiğini söyleyen bir mekan yerine sizin yaşam tarzınıza uygun, işinize yarayacak bir mekan yaratmanızı sağlar.

dekorasyon hataları

SIK YAPILAN 7 RENK HATASI *

Boya rengi seçerken göz ardı ettiğimiz ve en çok yanılgıya düştüğümüz 7 temel hata ve çözümleri… 

– Doğal renk sadece bej mi? Evet, bej doğal bir renk. Ancak diğer renkler de mekanlarda doğal efektler yaratabilir.  Örneğin yatak odasında kullanılan parlak kırmızı, yumuşak yeşille birleşerek doğal, sıcak ve yumuşak bir atmosfer sunabilir.

– Ana renkleri unutmayın Renk seçimi dekorasyon stilinden, en ince detayına kadar belirleyici ve önemli. Renk paletindeki ana ve ara renkleri incelemeden, renk geçişlerini görmeden karar vermeyin.

– 60-30-10 kuralı Renge karar verirken 60-30-10 kuralını uygulayın. Mekanda ana renk yüzde 60, ara renkler yüzde 30 ve vurgu rengi yüzde 10 oranında olmalıdır.

– Renk seçiminde dozu aşmayın Renk kombinleri dinamik mekanlar yaratır. Ama birden fazla hatalı ton bir araya geldiğinde sıkıcı ve boğucu bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden monokrom ya da güncel renk paletlerinden birini seçin ve yine 60-30-10 kuralını uygulayın.

– Renk trendlerini uygularken Moda renklerle evinizi yenilerken duvar renkleri ve aksesuarları kombinlemek kolay. Ancak işe mobilyaların da ekleneceğini düşünerek modası geçmeyen renkleri tercih edin.

– Renklerde cinsiyet ayrımı yapmayın Seçimlerinizde geleneksel kalıplara bağlı kalmayın. Bu, renk kullanımını kısıtlar, özgürleşmenizi engeller. Geleneksel renkleri farklı ve çarpıcı tonlarla kombinleyin.

– Işığa ve aydınlatmaya dikkat! Mekanın aldığı ışık ve kullandığınız aydınlatma türünün renk algısında etkisi büyük. Karar vermeden önce her rengin günün farklı saatlerinde odada nasıl yansıdığını ve nasıl bir atmosfer yarattığını inceleyin. 

Küçük bir evde yapmamanız gereken 7 dekorasyon hatası

Mutfakta dekorasyon hataları: Mutfakta bu yanlışları yapmayın

Dar alanlar ve doğru kullanım için 8 ipucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Susuzluğa dayanıklı iç mekan bitkileri

Ayda sadece 1 kez sulamanız gereken 12 iç mekan bitkisi

ürünler

Davetkar sofralar için 7 alışveriş seçeneği