Balkonda yetiştirilebilecek çiçekler – Bu 12 çiçek ile balkonlarınız renklensin

BALKON-BİTKİLERİ
BALKON-BİTKİLERİ

Balkonunuz için hangi bitkileri seçmeli ve onların sağlıklı gelişimleri için nelere dikkat etmelisiniz, biliyor  musunuz? Seçtiğiniz bitkinin; bulunduğunuz yerin iklim koşullarına uygun olup olmadığına ve balkonunuzun  güneşli mi yoksa gölge mi olduğuna dikkat edin. Unutmayın ki her bitki her iklimde yetişmez. Balkonunuzun metrekaresine de dikkat edin. Küçük alanlarda hacimli  bitkileri tercih etmeyin.

LAVANTA *

Lavanta
Lavanta

Bakımı kolaydır. Geçirgen her tür toprakta sağlıklı gelişir. En sevdiği toprak kireçli topraktır. Saksı içinde güneşli bir alana yerleştirebilirsiniz. Soğuklardan hoşlanmaz. En önemli isteği budamadır. Toprağını  havalandırın. Zenginleştirmek içinse iki yılda bir organik gübre ve kompostla toprağı destekleyin.

Lavanta bakımı hakkında detaylı bilgiye Saksıda lavanta bakımı nasıl yapılır? Lavanta saksıda yetişir mi? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

BODRUM PAPATYASI *

Bodrum papatyası
Bodrum papatyası

Bodrum papatyası, papatyaya benzeyen çiçekleri genellikle her sap üzerinde açar. Çiçeklerinin renkleri mavi, mor, pembe, sarı ya da krem olabilir. En sağlıklı gelişimini sıcak iklimlerde gösterir. Geçirgen her tür toprakta yetiştirebilirsiniz. Toprağın nemli kalması önemli. Kış aylarında köklerini kuru yapraklarla örtün.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir Papatya (Yoğurt Çiçeği) bakımı nasıl yapılır?

GAZANYA *

Gazanya
Gazanya

Gazanya beyaz, turuncu-sarı tonları ve pembe renkli çiçekleriyle göze çarpan bitkiler arasındadır. Güneşli yerlerden hoşlanır. Yaz başında çiçeklenme başlar. Su isteği fazladır. Ancak aşırı sulamadan da kaçınmalısınız. Güneş altında sulamadan kaçınmalısınız. Kumlu, geçirgen ve besin bakımından zengin toprak iyi gelir. Saksı içinde güzel bir görüntü oluşturur.

Gazanya bakımı hakkında detaylı bilgiye Gazanya çiçeği bakımı, özellikleri ve dikkat edilmesi gerekenler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

BEGONVİL *

Begonvil
Begonvil

Toprak açısından dertsizdir. Geçirgen bahçe toprağında yetiştirebilirsiniz. Kuvvetli budamaya  dayanıklıdır. Doğrudan güneş alan, rüzgardan korunaklı yerlerde yetiştirin.

Begonvil bakımı hakkında detaylı bilgiye Begonvil çiçeği bakımının püf noktaları – Begonvil hikayesi ve yetiştirilmesi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

YASEMİN *

Yasemin çiçeği
Yasemin çiçeği

Pembe renkli tomurcukları yaz aylarında açar. Nemli-geçirgen topraklarda mutlu olur. Saksıda  yetiştirdiğiniz bitki için fazla rüzgar almayan korunaklı köşeler tercih edin.

Yasemin bakımı hakkında detaylı bilgiye Yasemin çiçeği bakımı nasıl yapılır? Yasemin nasıl çoğaltılır? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SARDUNYA *

Sardunya
Sardunya

Kırmızı, turuncu-kırmızı, pembe, beyaz renklerde çiçeklere sahiptir. Organik maddece zengin toprakta sağlıklı gelişimini tamamlar. Toprağın nemli olmasına dikkat edin. Direk güneş altında bırakmayın. Sarkık formlu olanları saksı içinde balkonda kullanabilirsiniz, dekoratif bir görünüme sahiptir. Sıvı çiçek gübresiyle 15 günde bir beslemek çiçeklerini mutlu kılar.

Sardunya bakımı hakkında detaylı bilgiye Sardunya bakımı nasıl olmalı? Sardunya ne zaman çiçek açar? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

PETUNYA (KAHKAHA ÇİÇEĞİ) *

PETUNYA (KAHKAHA ÇİÇEĞİ)
Petunya

Petunya, gece boyunca yumuşak bir koku salar. Renkli çiçekleri olan bu bitki, hızlı büyür. Askı ve uzun saksılarda yetiştirilebilir. Aşırı sulama yapılmamalıdır. Güneşi sever.

Petunya bakımı hakkında detaylı bilgiye Kahkaha çiçeği bakımı nasıl yapılır? Petunya tohumu nasıl ekilir? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

HERCAİ MENEKŞE *

Hercai menekşe
Hercai menekşe

Hercai bitkisi humuslu toprak sever. Ayrıca demir eksikliği olmaması için hafif asidik topraklarıda sever. Ağustos sonu ve Eylül ayı başlarında dikimleri gerçekleştirilir.

Hercai çiçeği bakımı hakkında detaylı bilgiye Hercai çiçeği hakkında bilgi – Hercai bakımı ve sulaması nasıl yapılır? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

CAM GÜZELİ *

Cam Güzeli
Cam güzeli

Çok sıcak ve çok soğuk havaları sevmeyen bu güzel çiçeğimiz filtrelenmiş gün ışığını bol şekilde almaya bayılır. Açık havada bakıldığında gelişiminde gözle görünür değişimler izlenir.

Cam güzeli bakımı hakkında detaylı bilgiye Cam Güzeli çiçeği anlamı, bakımı ve çoğaltılması yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ZİNYA (KİRLİ HANIM ÇİÇEĞİ) *

Zinya (Kirli hanım çiçeği)
Zinya (Kirli hanım çiçeği)

Halk arasında ‘Kirli Hanım Çiçeği’ olarak bilinen Zinya (Zinnia), park, bahçe ve balkonları renk renk süsler. Bakımıda oldukça kolay bir bitkidir. Ülkemizde de 16 çeşit Zinya bitkisi yetiştirilmektedir.

Zinya bakımı hakkında detaylı bilgiye Zinya çiçeği özellikleri nelerdir? Zinya çiçeği anlamı ve bakımı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

LATİN ÇİÇEĞİ *

Latin çiçeği bakımı oldukça kolaydır. Her tip toprakta yetiştirebilirsiniz. Serin ortamları sever. Bitkiye fazla su ve gübre verdiğiniz zaman çiçek vermez, bol yaprak üretir.

ACIBAKLA *

Haziran-temmuz ayları arasında çiçeklenen bu bitki dekoratif bir görüntüye sahiptir. Nemli ve geçirgen topraklarda sağlıklı gelişimini tamamlar. Fakat en iyi gelişimini kumlu topraklarda gösterir. Güneş sevdiğini unutmayın. Soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Tohumlarını şubat-mart gibi ekebilirsiniz.

Salon bitkileri nelerdir? En popüler 10 iç mekan bitkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maroken Bazaar stili AFRİKA STİLİ

Maroken Bazaar stili nedir? Bir Afrika stili

italyan balkonları

Küçük cennetler: İtalyan balkonları