Aydınlatmalar için seçilen doğru beyaz ışık derecesi, rahatlatıcı atmosferler kurgularken göz sağlınızı da korur

Son güncelleme:

Dekorasyonun ana bileşenlerinden aydınlatmalar için seçilen doğru beyaz ışık derecesi, yaşam alanlarınızda şık ve rahatlatıcı atmosferler kurgularken göz sağlınızı da korur.

RENK SICAKLIĞI NEDİR?

Renk sıcaklığı, bir ampulün sağladığı aydınlığı tanımlar ve Kelvin (K) cinsinden ölçülür. 3000 K veya daha düşük değerde ışıklar sıcak ışıktır ve sarımsıdır; 4000 K veya üzeri ışıklar soğuk ışıktır ve mavimsidir.

RENK SICAKLIĞI NASIL KULLANILIR?

Evdeki ana yaşam alanlarında nötr olarak tanımlanan 3500 K derecesi tercih edilse de bu değişkendir:

  • Salon/Oturma odası: Renk sıcaklığı 2700- 3000 K. Dinlenme, eğlenme ve sohbet aktivitelerinin yapıldığı alanda sıcak, samimi ve davetkar bir atmosfer için ışık yoğunluğu ayarlı seçenekler tercih edin.
  • Yemek odası: Renk sıcaklığı 2700K – 3000 K. Davetkar olmakla birlikte ne yediğinizi görebilmenizi sağlayacak parlak bir aydınlatma ve ruh halinize uygun ışık derecesi için için dimmer kullanın.
  • Yatak odası: Renk sıcaklığı 2700-3000 K. Evin en özel ve samimi alanı yatak odasının temel aktiviteleri uyumak ve rahatlamak olduğundan düşük ve sıcak renkte kullanarak konforlu bir ortam yaratın.
  • Mutfak: Renk sıcaklığı 2700-4000 K. Yemek hazırlamak, tarif okumak için en ideali 3000 K parlak ışık. Ama çok yönlü olan mutfakta renk sıcaklığı farklılık gösterir. Dekorasyona göre karar verin.
  • Banyo: Renk sıcaklığı 3000-4000 K. Makyaj ve tıraş olma gibi rutinler için parlak gösteren bir ışık derecesi banyoyu işlevsel, temiz ve rahatlatıcı yapar.
  • Çalışma odası: Renk sıcaklığı 3000-5000 K. Üretkenlik ve odaklanmak için parlak, işlevsel aydınlatmalara ihtiyaç var. 4000 K LED ampuller iyi bir fikir. Ama akşamları mutlaka sıcak ışık tercih edin.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: