Yemek odası aydınlatmasının püf noktaları

Yemek odanızı nasıl aydınlatacağınıza karar veremediyseniz, ipuçlarımızla bu alanda samimi ve sıcak bir ortam yakalayabilirsiniz.

Yaşam alanlarımız için aydınlatmayı planlarken onun son dokunuş olduğunu düşünürüz. Önce boya ve duvar kağıtlarını belirleriz, ardından mobilyaları seçeriz en son ise aydınlatmaya karar veririz. Ancak yemek odasını planlarken, ilk önce aydınlatmanızı seçin ve diğer kararlarınızı ona göre alın.

AYDINLATMA KATMANLARI EKLEYİN

İyi bir yemek odası aydınlatması yemek masasının üzerinde asılı duran bir sarkıt lambadan çok daha fazlasıdır. Yemek odanızda en iyi etkiyi yakalamak için ortam, görev ve vurgu aydınlatmaları yer almalıdır. Bunu ambiyans aydınlatmaları, tavan, duvar ve zemin aydınlatmalarını bir arada kullanarak yakalayabilirsiniz. İdeal olan odayı dolduran sıcak bir ışıltı yaratmaktır.

ODAK NOKTASI

Yemek odası aydınlatmasının püf noktaları
Yemek masası aydınlatmanızın çok düşük olmadığından emin olun ki sofrada oturanlar, gözlerini kısarak yemek yemek zorunda kalmasınlar.

Aydınlatmanızı odanızın odak noktası haline getirin. Yemek masasının üzerinde zayıf tek bir sarkıt kullanmak yerine birkaç sarkıtı kademeli olarak asabilirsiniz. Ya da dramatik bir görünüm için sarkıtınızı masaya yakın kullanın. Hatta gösterişli bir avize de ekleyebilirsiniz.

MASA İLE UYUM SAĞLAYIN

Sarkıtınızı seçerken dengeli bir etki yaratmak için ışık ve masa ilişkisini göz önünde bulundurun. Kare ve yuvarlak yemek masalarında merkeze yerleştirilmiş bir sarkıt ya da avize, belki de kümelendirilmiş bir aydınlatma daha uygundur. Dikdörtgen masalar ise masanızın uzunluğu boyunca yayılmış bir aydınlatma gerektirir. Bu nedenle uzun masalarda çoklu aydınlatma elemanları kullanın.

ÖNEMLİ ALANLARI AYDINLATIN

Yemek odasında tepeden aydınlatma olmazsa olmazken dengeli bir aydınlatma için odanın diğer alanlarında ek aydınlatmalar kullanmanız da gerekir. Örneğin büfenizi aydınlatmak güzel bir etki yaratacaktır. Ayrıca duvarlarda kullanacağınız aplikler ise sakin bir ruh hali yaratmanızı sağlar.

Yemek masası alanını duvar kağıdı ile odak noktası haline getirebilirsiniz

Önce-sonra: Az masrafla dekoratif bir yemek odası alanı yaptılar