Banyo aydınlatmasının püf noktaları

Son güncelleme:

Dekoratif, fonksiyonel ve şık aydınlatma seçenekleriyle banyoda hem hayatı kolaylaştırın, hem de basit değişikliklerle ona yeni bir görünüm kazandırın.

İDEAL BANYO AYDINLATMASI

Sadece tepeden yapılan aydınlatmalar banyo için yeterli bir seçenek olmayabilir. Makyaj yaparken ya da tıraş olurken aydınlatmalı aynalar, aplikler de gerekebilir. Banyonuz büyükse küvet ya da duş alanında yeterli aydınlatma sağlayabilecek tepe aydınlatmalar düşünebilirsiniz. Evdeki diğer odalarda olduğu gibi banyoda da aydınlatma farklı seviyelerde konumlandırılmalı. Bu aydınlatmalar ise farklı elektrik anahtarları tarafından kontrol ediliyor olmalı. Böylelikle tamamını aynı anda aktivite etmek yerine amaca yönelik olarak aktif hale getirebilirsiniz.

AYDINLATMANIN SEVİYESİ

Banyoda 3 tip, farklı seviyelerde temel aydınlatma vardır. Bunlardan birisi tavan aydınlatması. Islak hacimlere uygun plafoniyerler bunun için ideal çözüm olabilir. Bunun dışındaki ışık orta seviyedeki apliklerden gelir. Bunlar da genellikle yüz hizasında konumlandırılan ve aynanın etrafında olan apliklerdir. Diğeri ise küvet alanını çevreleyen mum ya da nişlerin içine yerleştirilen ve genellikle loş bir ambiyans elde etmenizi sağlayan dekoratif aydınlatmalardır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Bir aydınlatma kaynağından dağılan ışığın miktarı LX olarak ifade edilir. Banyoda ideal ışık salınımı 200 LX civarında olmalıdır. Buhar ya da suya dayanıklılık derecesi IP ile ifade edilir. Bir aydınlatmanın IP derecesi ne kadar yüksekse bu o kadar suya dayanıklı olduğunu gösterir.

Sorunlu banyoları nasıl yenilemeli?

Doğru aydınlatmayla daha sağlıklı ve şık banyolar

Banyosunu yenilemek isteyenler için 15 dekorasyon önerisi