Creative shot with table and lamps.

3 oda 3 çözüm ile masa üzerini aydınlatmanın doğru ve etkili formülleri

Mutfak, yemek odası ve çalışma alanı… Doğru armatürler, yeni nesil ampuller ve akılcı ipuçlarıyla evin bu üç önemli alanında masa üstünü aydınlatırken hayatınızı da kolaylaştırın.

NASIL YAPMALI?

İhtiyacınız olan ışığı ve istediğiniz görünümü elde etmek için kullandığınız armatürleri çeşitlendirin. Genel ışık için davul sarkıtlar, okuma ve dinlenme için yönlendirilir duvar aplikleri, tezgah ve çalışma alanı için dolap altı lambaları ya da gömme spotlar gibi farklı ihtiyaçlara yönelik seçenekler bu tarz alanlara işlev kazandırarak çalışmayı kolaylaştırır.

NASIL SEÇMELİ?

Bir çalışma alanını verimli biçimde kullanmak için belli bir konuma yönlendirilebilir noktasal ışık kaynakları yerleştirin. Tablo aydınlatmaları ve/veya duvar aplikleri gibi vurgu ışıkları ile dekoratif tasarım öğelerine dikkat çekin. Heykelsi bir lambader ya da seramik masa lambası bazen odanın odak noktası da olabilir. Odaların birincil ışık kaynağı her zaman ortam veya genel aydınlatmalardır. Ofis ve çalışma alanlarında genellikle gömme spot tercih edilse de şık bir sarkıt ya da avize ile stilinize de vurgu yapabilirsiniz.

TAMAMLAYICI ARMATÜRLER Mİ?

Bir yemek odasında avize, aplik ve lambader üçlüsünü planlamadan önce form, doku ve yaydıkları ışığı, hatta kullanım stilinizi de değerlendirin. Seçtiğiniz tüm armatürler en az bir ortak unsura sahip olmalı. Mesela hepsi metal ya da ferforje malzemeden veya hepsi hasır şapkalı olabilir. Malzemelerin aynı dokuda ya da renkte olması da önemli ama bu seçtiğiniz stile göre değiştirilebilir bir kural.

SATIN ALIRKEN BUNLARI BİLİN

Fotoğraf: Ikea

Nereye, hangi ampul? Ampulün Kelvin (K) cinsinden ölçülen renk derecesi, ışığının sıcaklığını gösterir. Örneğin yatak odası için sıcak sarımsı ışık 2700 K, mutfaktaysa daha parlak noktasal ışıklar en az 3000K civarında olmalı.

Lümen nedir? Lümen ampulün parlaklığını gösterir. Standart 60 watt akkor ampul yaklaşık 800 lümendir. Bir oda ne kadar çalışma odaklıysa, olması gereken toplam lümen de o kadar yüksek olur. Salonda 250 lx, yatak odasında 150 lx gerekirken, mutfakta en az 400 lx ışığa ihtiyaç duyulur. Işık seviyesini daha kolay ayarlamak için de dimmer anahtarlar oldukça pratik çözümler sunuyor.

Akıllı aydınlatma mı? Wi-Fi bağlantılı ampul ve anahtarlar çok yönlü ve rahat bir kullanım sağlar. Akıllı ampuller ile renk ve parlaklık değiştirebilir, uygulamalar veya sesle kontrol sayesinde ihtiyaca göre ayarlayabilirsiniz. Akıllı anahtarlar ise armatürlerin senkronize edilmesini kolaylaştırır.

Kalite çok önemli: Tüm ampullerin, altlarında renklerin ne kadar doğru görüneceğini gösteren bir renk indeksi veya CRI vardır. 0-100 ölçeği genel ampul kalitesini gösterir. Evin aydınlık olması gereken alanlarında CRI değeri en az 80 olan ampuller tercih edin.

Yemek odası ya da yemek masası nasıl planlanmalı?