Yaz evleri için aydınlatma önerileri: Bahçe nasıl aydınlatılır?

Tam anlamıyla dış mekanlara taşındığımız bu dönemde, akşam saatlerinde rahatlatan, şık aydınlatma kurguları büyük bir fark yaratıyor. Mekanların ruh halini de belirleyen aydınlatma seçenekleriyle, açık havadaki yaşam alanlarını dönüştürün!

TINY HOUSE

Son dönemin popüler eğilimlerinden biri de küçük evler. Sadece yazın değil kışın da ışık selleriyle süslenerek huzur dolu bir atmosfer yaratmanızı sağlar.

lights4fun.co.uk

FENERLER

İrili ufaklı pek çok fener aslında yaz evlerini aydınlatmak için en pratik ve hesaplı seçenekler arasında. Yürüyüş yolları, köşe ve kapı girişlerine koyabilirsiniz.

MALZEME SEÇİMİ

Ferforje, tik, metal, masif gibi pek çok malzeme alternatifiniz var. Ama eğer kır ya da sahil evi gibi bir stiliniz varsa vintage bir malzeme olan galvaniz aydınlatmaları da değerlendirebilirsiniz.

SOLAR LAMBALAR

Enerji dostu seçenek olmalarıyla dikkat çeken solar lambalar aslında kullanımı da son derece pratik alternatifler arasında. Zincir şeklinde olanlarıyla dekoratif olarak bir alanı da vurgulayabilirsiniz.

DIŞ MEKAN AYDINLATMASI NASIL PLANLANMALI?

Dışarıdaki mekanların aydınlatmasını nasıl planlamalı?

Dış mekan aydınlatması planlanırken öncelikli olarak, aydınlatma gereksinimlerini işlevlerine göre tanımlamak doğru bir yaklaşım olacaktır. Örneğin bahçede dekoratif olarak vurgulanması gereken elemanların belirlenmesi gerekir. Bunlar ağaçlar, çalılar, havuz ya da peyzaj elemanları olabilir. Ayrıca hem yönlendirme hem de güvenlik amaçlı olarak yürüyüş yollarının ve varsa eğer basamakların aydınlatmasına dikkat edilmeli. Genel aydınlatma amaçlı olarak duvar aplikleri tercih edilebilir.

Açık havada yemek için avlu aydınlatması gözden kaçırılmaması gereken bir diğer konu. Burada peyzaj alanına uygun çözümler yaratılmalı. Örneğin dış mekanlarda kullanılabilen dekoratif lambaderler tercih edilebilir. Eğer barbekü alanları varsa ne pişirdiğimizi görmek için burada da bir ışık planlaması gerekir. Böyle bir alanda bir ağaç dalına asılı fener dahi iş görebilir.

Genel olarak gözü yormayacak soft ve atmosferik bir ışık tasarımı hem mekanı tanımlamada hem de görsel konfor anlamında faydalıdır.

ydınlatma Tasarımcısı Ayrım Yaser Talu, ZEVE Lighting Design Studio

Tek mekanda çok işlevli bol ışık kullanımı: Aydınlatma nasıl olmalı?