ağustos-ayında-açan-çiçekler

Ağustos ayında açan çiçekler nelerdir? İşte 8 farklı renkli çiçek

Son güncelleme:

KADİFE ÇİÇEĞİ

Kadife çiçeği, Asteraceae yani Papatyagiller familyasına aittir. Kadife çiçeğinin botanikteki adı ‘Tagetes Patula’ olarak bilinmektedir. İngilizcede yaygın olarak marigold denir. Orta Meksika ve Amerika anavatanıdır. Kadife çiçeği sıcak iklimli yerlerde doğal olarak da yetişebilmektedir. Ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde kendiliğinden yetişir. 

Park ve bahçelerde sıklıkla karşılaşabileceğiniz bir çiçektir. Uzun süre çiçekli kalması nedeniyle ve yine tohumuyla çoğaltılabilen bir tür olduğu için çokça tercih edilmektedir.

Çiçeklerinin rengi genellikle turuncu, parlak sarı, kahverengi, kırmızı olup kadifeyi andıran bir görünüme sahiptir. Kadife çiçeği, ilkbaharda serinliklerin bitmesiyle dikilir. Güneşli bölgelerde yetişmeyi sevdiğinden dolayı Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere benzer iklimlere sahip bölgelerde yetişebilmektedir. 

Kış soğuklarına dayanıklı bir bitki değildir. Yaz mevsiminde daha sık rastlanmasının nedeni güneşi daha çok sevmesidir. Yazın sık sık sulamak gerekir. Doğal, organik topraklarda büyümeyi sever. Gübreleme sevmez. Nemli ve hafif topraklardan hoşlanırlar. Suyu bünyesinde tutan, killi topraklardan hoşlanır. Fakat toprağın geçirgenliği de yine önemlidir. Bu dengede hazırlanmış bir toprakta saksıda da bakabilirsiniz.

Tek yıllık bir bitkidir. Tohumdan rahatlıkla çoğaltılabilir. Çiçeklenme süreci bittikten sonra topraktan tamamen çıkartılabilir. İlkbaharda serinlikte ekilen tohumlar hızlı bir şekilde filizlenmektedir. Tohumlarını her yıl ayırıp yeniden dikebilirsiniz.

Böcek uzaklaştırma özelliği vardır. Kokusu nedeniyle birçok canlıyı kendinden uzak tutar. Bu nedenle birçok kişi özellikle domates ve biberlerinin yanına kadife çiçeği diker ki böceklerden zarar görmesinler diye.

Detaylar: Kadife çiçeği bakımı nasıl yapılır? Marigold özellikleri