Zeytin yaprağı çayı

Son güncelleme:

Zeytin yaprağı çayı, zeytin yetiştiriciliğinin başından beri antik medeniyetler tarafından kullanılmıştır. Elle toplanan ve besin değerlerini koruması için doğal olarak kurutulan yapraklar için, yalnızca yumuşak ve narin bahar tomurcukları kullanılır.

Zeytin yaprağı çayı, lezzetli bir tada sahip olmasının dışında, aynı zamanda detoksifiye edici ve genel vücut sağlığını iyileştirici özelliklere sahiptir. A, B, C ve E vitaminleri yönünden zengin zeytin yaprağı; vücuda virüs, bakteri ve mantarlara karşı da destek sağlar.

Yani, soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyonlar için harikadır. Aynı zamanda yüksek tansiyon, şeker hastalığı, Alzheimer, kalp hastalığı ve obezite gibi kronik hastalıklarda tedavi edici etkilere sahip olduğu belirlenen benzersiz bir bitkisel bileşik olan “oleuropein” içermektedir.

Zeytin Yaprağı Nedir?

Zeytin, Akdeniz ülkelerindeki en önemli mahsullerden biridir. Dünya genelinde, 8 milyon hektardan fazla zeytin ağacı yetiştirilmektedir. Zeytin ağacının meyveleri ve yağı, dünya nüfusunun büyük bir kısmının beslenmesinde önemli bileşenlerdir.

Hem zeytin ağaçlarının yetiştirilmesi hem de zeytinyağının çıkarılması ile, zeytin yağ ürünleri olarak bilinen önemli miktarda ürün de üretilmektedir. Zeytin yaprakları, zeytin ağaçlarının budanması sırasında biriken yan ürünlerden biridir. Bilimsel araştırmalarda elde edilen veriler, bu yaprakların; antioksidan aktiviteye, HIV önleyici özelliklere, hücre ölümünü önleyici etkilere, lösemiye karşı koruyucu etkilere ve yağ azaltıcı aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir.

Zeytin yaprağı; hücre hasarına neden olan oksidatif stresle ilişkili olan kalp hastalıkları, kanser ve Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde önemli bir rol oynayan antioksidan türü olan polifenoller içerir.  Bazı çalışmalara göre zeytin yaprağı, yeşil çay yapraklarından daha yüksek bir antioksidan seviyesine sahiptir.

Zeytin Yaprağı Çayı

 • Zeytin yaprağı çayı ile tanışın ve daha sağlıklı bir yaşam sürün!

Yeşil çaya kafeinsiz ve sağlık yararları ile dolu bir alternatif arıyorsanız, zeytin yaprağı çayı sizin için iyi bir alternatif olabilir. Zeytin yaprağı çayı; siyah çay, yeşil çay ve kahveye göre daha düşük miktarda kafein içerir.

Kurutulmuş zeytin yaprakları ve zeytin ağacının kabuğundan yapılan zeytin yaprağı çayı, Antik Mısır döneminden beri tedavi edici özellikleri ile tıbbı amaçlar için kullanılmaktadır. İşlenmemiş zeytin yaprağı; sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan flavonoid ve polifenol gibi antioksidanlar içerir.

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları

Bu çay, yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürmeye yardımcı olacaktır. Koroner damarları genişletmesi, kan kaşını arttırması ile kalp sağlığı için de iyidir. Kafein içermediğinden, kafeinin zararlı etkileri olmadan enerji artışı sağlayacağı anlamına da gelir.

Zeytin yaprağı çayı, aynı zamanda kötü kolesterol seviyelerini düşürmede de etkilidir. Antioksidan kapasitesi ve C vitamini içeriği yeşil çaydan 2 kat fazla olan bu çay, yeşil çay ve siyah çaya harika bir alternatiftir.

Antioksidan değeri, serbest radikallerle mücadele etmeye yardımcı olur. Hücresel hasara neden olabilen kimyasallardan arındırmasını sağlaması ile vücut için faydalıdır. Bu antioksidanların; göğüs ve karaciğer kanseri, prostat kanseri ve tümörü tedavi etmede faydalı olabileceğini gösteren çalışmalar da mevcuttur.

Bağışıklık sistemini harekete geçirir. Ateşi düşürerek mikroplarla savaşabilir. Birçok çalışma, zeytin yaprağı çayının hücrelerde viral etkileri durdurduğunu göstermektedir. Bu çay, aynı zamanda bakteri, mantar ve inflamasyonun üreme sürecini durdurarak bu patojenler için doğal bir katildir. Bu özellikleri ile, mantar enfeksiyonları ve uçuğu gidermek için de faydalıdır.

Alerji tedavisinde, kronik yorgunluk tedavisinde, zona oluşumunu önlemede gut hastalarında ve romatizma tedavisinde de ek bir fayda sağlayabilir. Ek olarak; kas spazmlarını önlemeye de yardımcı olabilir. Düzenli olarak zeytin yaprağı çayı içmek, aşağıdaki ek faydaları da sağlayabilir:

 • Rahatlatır
 • Artritik ağrıları hafifletir
 • LDL seviyelerini düşürür
 • Kan şekeri seviyelerini düşürür
 • Tansiyonu düşürür
 • Kalp için bir toniktir ve kalp sağlığını güçlendirir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • İltihaplanmalarla mücadelede yardımcıdır

Zeytin Yaprağı Çayı Kilo Verdirir Mi?

Zeytin yaprağı çayı, birkaç farklı yönden kilo vermeye yardımcı olabilir. İlk olarak, kalorisi düşük bir içecektir. Bu da, kilo yönetimine katkıda bulunur. Ayrıca, vücuttaki yağ hücrelerinin metabolizmasını arttırma olasılığı da vardır.

Bu konuda fareler üzerinde yapılan çalışmalar, nispeten ümit verici sonuçlar vermektedir. Sonuçta, düzenli olarak zeytin yaprağı çayı içmek yağlarınızdan kurtulmanızda biraz da olsun etkili olabilir.

Zeytin yaprağının içerdiği polifenoller, kilo alımını önlemeye de yardımcı olabilir. Geçtiğimiz yıllarda fareler üzerinde yapılan bir çalışmada; fazla kilolu farelere bu polifenoller uygulanmış ve 8 hafta boyunca gözlenmiştir. Çalışmanın sonunda; farelerin kilo verdiği, yağ dokularının azaldığı ve metabolik profillerinin iyileştiği görülmüştür.

Bir diğer çalışmada; oleuropein adı verilen bu polifenollerin takviye edilmesinin, yüksek yağ içeren bir beslenme programı ile birlikte, kilo alımını azalttığı ve vücut ağırlığında bir azalma sağladığı görülmüştür. Bu veriler, zeytin yaprağı çayının içerdiği antioksidanların, obezite riskini azaltma potansiyeli taşıyabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, obezitesi olan insanlar üzerindeki etkileri için daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç vardır.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

 • Bir avuç zeytin yaprağının üzerine sıcak su ekleyin ve birkaç dakika demlenmeye bırakın.
 • Kaynatma, yaprağın aktif bileşenlerinin yok olmasına neden olabilir. Faydalarından daha fazla yararlanmak için, demleme yöntemi daha uygundur.
 • Demlendikten sonra, suyunu süzün ve sıcak olarak için.
 • İsteğe bağlı olarak biraz zencefil, limon ve tatlandırmak için biraz da bal ekleyebilirsiniz.

Yan Etkileri Var Mı?

Zeytin yaprağı çayı, bir ilaç olarak değil, yardımcı bir besin takviyesi olarak görülmelidir. Bitkisel takviyelerinin ne sıklıkla ve ne dozla alındığının takip edilmesi de önemlidir.

Bir çalışma, önerilen dozun üzerine çıkıldığında, baş ağrısı ve kas rahatsızlıkları gibi bazı yan etkilere neden olabileceğini belirtmektedir. Herhangi bir yan etki ortaya çıkarsa, çayın tüketimine ara verilmelidir.

Ek olarak, kullanılan ilaçlarla etkileşime girip girmediği konusunda kesin değildir. Reçeteli bir ilaç alıyorsanız, düzenli olarak zeytin yaprağı çayı içmeye başlamadan önce bir uzmana danışmanız önerilir.

Kaynak; https://www.bizeytin.com/blog/icerik/bagisikligi-guclendiren-zeytin-yapragi-cayi

 

 

İlandır.