Yılbaşı dekorasyonu: Evin her odasında heyecanı ve pozitif enerjiyi yükselten ışıltılı stil ipuçları

2022’yi geride bırakıp 2023’ü heyecanla karşılamaya hazırlanıyoruz. Pozitif bir enerji için evin her alanında yılbaşı teması yaratmak bizce harika bir fikir. Salon, yatak odası ve mutfaklar… Her birini eşsiz ışıltılarla süslemek için siz de bizim gibi sabırsızlanıyorsanız, stil ipuçlarımıza göz atın.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

STİL ŞİFRELERİ

 • Kırmızı-yeşil konseptini gold renkli aydınlatmalar ve aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz. Altın yüzeyler de en az bu ikili kadar klasik bir görünüm yaratır. Bu birliktelik hiç kuşkusuz ki temanızın cazibesini yükseltecektir.
 • Bu klasik ikiliyi ideal şekilde tamamlayan stil rustik, chalet ve kır evi stilidir. Masif ahşaplar, kütükten yapılan bank, tabure ve puflar, deri koltuklar, chesterfield berjerlerle etkiyi pekiştirebilirsiniz.
 • Sıcaklığın dozunu artırmak için post, peluş gibi kırlent ve koltuk şallarıyla zenginleştirebilirsiniz.
 • Desende ilk sırayı her zaman olduğu gibi ekoseler alıyor. Kırmızı ve yeşil ekoselerle sıcaklığın dozunu arttırabilirsiniz. Ayrıca temanızı geyik desenleriyle de zenginleştirebilirsiniz.

DAVETKAR KARŞILAMA FORMÜLLERİ

yılbaşı dekorasyonu
Fotoğraf: bmstores.co.uk

Eğer bahçe ya da verandanız varsa yılbaşı süsleriyle davetkar bir karşılama köşesi kurgulayabilirsiniz. Dış mekanınız yoksa sorun değil, bu temayı antrenize de taşıyabilirsiniz.

STİL ŞİFRELERİ

Fotoğraf: dunelm.com
 • Beyaz bir yılbaşı konsepti yapıyorsanız mutlaka dokulara da yer vermelisiniz. Tek düzeliği kırmak için bu dokular farklı katmanlar yaratarak mekana derinlik ekleyecektir.
 • İllaki tek renk temasına bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Bir yardımcı renk (alt ton) belirleyip temanızı zenginleştirin. Örneğin kese kağıdı ya da çam yeşili gibi dekoratif aksesuarlar tercih edebilirsiniz.
 • Tekstilleri çeşitlendirin. Kaşmir, yün, örgü, post, kadife gibi farklı dokuları bir arada kullanın.
 • Büyüleyici bir atmosfer için bolca mum, aydınlatma ögesi dahil edin. Sıcak etki için yerden aydınlatma modülleri, lambader ve abajurlar da tercih edebilirsiniz.

MASALSI BİR ATMOSFER

yılbaşı dekorasyonu
Fotoğraf: bmstores.co.uk

Dingin yatak odalarına, masalsı beyaz ile yılbaşı atmosferi katmaya ne dersiniz? Beyazın komşu tonları bej, ekru ve grileri aynı anda tercih ederek tek düzeliği kırabilirsiniz.

MUTFAĞI ES GEÇMEYİN!

Fotoğraf: lights4fun.co.uk

Zamanımızın büyük bir çoğunu geçirdiğimiz mutfaklarımızda, tekstillerde bu temayı kullanabileceğiniz gibi açık raflarda bol aksesuar ile de harika bir konsept planlayabilirsiniz. Düşünün ışıl ışıl LED şeritler, kar küreleri raflarınızı süslüyor.

STİL ŞİFRELERİ

yılbaşı dekorasyonu
Yılbaşı kartlarıyla kendi banner’ınızı tasarlayın. Renkli kurdeleler, silikon tabancası ya da bantlarla 10 dakika içinde yapabilirsiniz. Fotoğraf: johnlewis.com
 • Karışıklığa mahal vermemek için 3 renk kuralına bağlı kalabilirsiniz. Örneğin nil yeşilifuşya- cam göbeği mavisi gibi.
 • Genel olarak modern bir eviniz varsa bu temayı gösterişli bir yılbaşı ağacına taşıyarak da son derece çarpıcı kılabilirsiniz. 180-220 cm arası bir yılbaşı ağacı aradığınız görkemli sahneyi fazlasıyla elde etmenizi sağlar.
 • Işıltılar olmazsa olmaz! Mutlaka LED zincirler ile temanızı tamamlayın.
 • Yılbaşı temanızda tercih ettiğiniz 3 rengi temayı devam ettirmek ve tüm mekana yaymak için aksesuar ve tekstillerde de kullanabilirsiniz.

RENKLERİN ENERJİSİ İLE DOLUP TAŞAN MEKANLAR

Bu yıl farklı bir tema istiyorum diyorsanız o halde size biraz renk önerebiliriz. Geleneksel yeşil-kırmızı ya da beyaz temasından çok farklı olarak neon renklerle bir tema kurgulayabilirsiniz.

ALIŞILMIŞIN DIŞINDA SÜSLEMELER

Yatak başınızda bu tarz bir açık rafınız varsa onu ağaç süsleri ve yılbaşı toplarıyla süsleyebilirsiniz. Fotoğraf: next.co.uk

Yatak odasında pek de görmeye alışık olmadığımız neon pembeler bu kez yılbaşı temasına konuk oluyor. Güne pozitif bir başlangıç için böyle bir odada gözlerini yepyeni bir güne açmayı kim istemez ki?

İç Mimar’dan yılbaşı ruhunu evinize yansıtmanız için dekorasyon tüyoları