Yeni eğilim: İç mekan ağaçları

0

Son zamanlarda çok popüler olan iç mekan ağaçları yaşam alanlarında havayı temizlerken onları güzelleştiriyor. Üstelik evdeki atıl olan köşelere de keyif katıyor. *

DRACAENA MARGINATA Bu gösterişli, dikenli ve şerit yapraklı ağacın son derece kolay bir bakımı vardır. Yaşam alanlarınızda sıkıcı gibi görünen köşeler varsa onları hareketlendirmek için idealdir. Çok su sevmez.

CHAMAEDOREA SEIFRIZII Düzenli sulayın ancak her sulama arasında toprağın tamamen kurumuş olduğundan emin olun. Fazla sulamak yapraklarını sarıya, az sulamak da kahverengiye döndürür.

FICUS LYRATA Çok popüler bir bitkidir. Özellikle de geniş, loft evler için idealdir. Gün ışığı alacak şekilde camın önüne yerleştirin. Derimsi ve dramatik yaprakları vardır. Kış aylarında camdan uzak tutun çünkü soğuk sevmez.

FICUS BINNENDJIKII Parlak doğrudan olmayan ışık ve belki biraz da sabah güneşi en sevdiği şeydir. Bahar ve yaz aylarında düzenli sulayın. Yapraklarını nemlendirirseniz canlı kalmasını sağlarsınız.

FICUS BENJAMINA Parlak ve doğrudan olmayan ışığı sever. Ölçülü bir şekilde sulayın, fazla su vermeyin. Yaz aylarında toprağına likit bitki besini ekleyin.

TRICHILIA EMETICA En iyi, ortalama ışık alan bir yerde yetişir. Ama az ışıklı bir alana da yerleştirilebilir. Düzenli sulayın ama fazla sulamayı da kaldırır. Her ay bitki besini verirseniz hızlı büyür.

 

İPUÇLARI

– Dengeli büyüme için her hafta saksıyı bir çeyrek döndürün.

– İki yılda bir saksı değiştirin ve her seferinde saksıyı büyültün.

– Bitkilerin yerini çok fazla değiştirmeyin, yerlerini yadırgarlar.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.