Uzmanlar yanıtladı: Halı temizliği ve halı alırken dikkat edilecekler

Son güncelleme:

Halı temizliği ve halı alırken dikkat edilecekler ile ilgili merak edilenleri uzmanlara sorduk. Halı seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç var. İşte detaylar…

HALI TEMİZLİĞİ VE BAKIMI NASIL YAPILMALI?

Halılar için düzenli temizlik şart. Bu yapılmadığı takdirde tozlar halının içine nüfus ederek iyice yerleşir. Halı  temizlenirken çırpılmamalı, dövülmemelidir. Mümkünse elektrikli süpürge ile her gün süpürülmelidir. 

Yıkanmamalıdır. Halı şampuanı kullanılarak silinmelidir. Mutlaka kullanım talimatına uygun olarak sadece şampuan köpüğü ile temizlik yapılmalıdır.

Temizlikten sonra kısa sürede kurutulmalı ve asla nemli bırakılmamalıdır. Kurutma güneş altında yapılmamalıdır.

Islak bırakılırsa küflenmelerden kaynaklı deformeler  olabilir. Bu sebeple kuruduğundan mutlaka emin olmak gerekiyor. Halı kullanılmadığı durumlarda katlı biçimde değil, rulo halinde rutubet olmayan bir yerde muhafaza edilmeli.

Halınızın üzerine hiçbir şey koymamaya dikey olarak saklamaya özen gösterin.

Aslı Şahin, Pierre Cardin Pazarlama Sorumlusu.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Halı temizliğinin ipuçları – Halı nasıl temizlenir? Nasıl yıkanır?

HALI SATIN ALIRKEN RENK VE DESEN KONUSUNDA HANGİ NOKTALARA ÖZEN GÖSTERİLMELİ?

Modern halı modelleri 2021

Mekanın renkleri genel hatlarıyla belirlendiyse; halı seçimi öncelikli yapılmalıdır. Çünkü böylece sonrasında halıyı perde ya da kumaş ile kombinlemek daha kolay olur. Naturel renklerin kullanıldığı mekanlarda, desensiz ancak canlı renklerde halı kullanımı bütünleyici olacaktır. Renk tonlamalarının kullanıldığı desenli halılar ya da farklı  dokuların kullanımı da fark yaratır. Çok renkli bir iç mekanda baskın olan renklerden biri zemine taşınabilir.  Farklı dokuların avantaj ve dezavantajları aslında halıdan ne beklediğimize göre değişir. Doğal malzemelerden  üretilen kesik havlı ürünler her zaman uzun süreli kolay bir kullanım sağlar. Daha uzun tüylü, keçe tarzı ya da   benzer farklı dokulu ürünler ise kullanım açısından pratik olmamakla birlikte mekana derinlik katar.

Ebru Uyanusta Kurşun, Studio Tapis.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Eviniz için halı seçmenin püf noktaları

HALI EBADI NASIL SEÇİLMELİ?

Oturma grubu ile dekore edilmiş bir alanda mobilyalar ne kadar küçük ölçülüyse mobilya halı arasındaki mesafe o kadar geniş olabilir. Yuvarlak masa ve fiskos sehpaların altındaki halılar, masa ölçüsünde veya ondan az daha büyük olacak şekilde kullanılabilir. İri mobilyalar, iri motifleri olan büyük halılarla daha uyumlu olacaktır. Bu durumda halının mobilyanın ön ayaklarının altına girmesi tavsiye edilir. Çok büyük salonlarda salon ölçülerinde veya biraz daha küçük bir parça halının duvardan duvara halı uygulamasına benzer bir biçimde yerleştirilmesi idealdir. Böyle bir durumda renk ve desenlerin yüksek kontrast içermemesine dikkat etmeli. Halı ile benzer renklerde aksesuar halının mekana uyumunu artırır.

Özgür Uşaklıgil, Atlas Halı Tasarım Koordinatörü.

İlginizi çekebilir: Halıları kombinlemenin 6 yolu – Aynı odadaki halıları nasıl kullanırsınız?

HALILARDA HANGİ TÜR ELYAFLAR KULLANILIR?

Dünyada halı üretiminde kullanılan birçok elyaf ve elyaf kompozisyonu vardır. En sık kullanılanları yün, ipek, akrilik, polyamid, polyester, polipropilendir. Yün, en eski halı elyafıdır. Yün bir halı, uzun süre orjinal görünümünü korur. Yün anti-statik özelliğe sahiptir. İpeğin, el dokuma halıları dışında kullanımı yaygın değil. Değerli bir elyaftır. Bakımı özen gerektitir. Akrilik, yün görünümü veren yapay bir elyaf. Makina halılarının büyük kısmı akrilikten üretilir. Bakımı kolaydır. Polyamid, uzun ömürlü ve lekelere karşı dayanıklıdır. Polyamid görünümünü en uzun süre koruyan elyaftır. Polyester, son yıllarda yaygın kullanılıyor. Direncini artırmak için diğer elyaflarla karıştırılır. Renkleri parlak ve canlı. Polipropilen, diğer adıyla olefin, lekelere ve alev almaya karşı dayanıklı. Dezavantajı zaman içinde keçeleşmesidir.

Yunus Prens, Apex Halı.

Kanepe ve halılara sinen kötü kokular için çözümler

Modern halı modelleri 2021 – İşte 5 farklı halı ve özellikleri