Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir? Daha temiz bulaşıklar için filtre temizliği

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir? Bulaşık makinenizin filtresini temizlemeyi denediniz mi? Endişelenmeyin, oldukça kolay bir iş. Bulaşık makinesi filtresi, mutfağınızın düzenli olarak dikkat edilmesi gereken bir parçasıdır, ancak düzenli olarak temizlemeyi unutmak oldukça kolaydır. 

Neyse ki, bulaşık makinesi filtrenizi temizlemek olabildiğince kolay ve neredeyse hiç özel malzeme olmadan yapılabilir. Bulaşık makinenizin filtresini nasıl temizleyeceğinizi, ne sıklıkta yapacağınızı ve nasıl daha uzun süre temiz tutacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Bulaşık makinesi nasıl temizlenir? 5 adımda tertemiz olsun

BULAŞIK MAKİNESİ FİLTRENİZİ NE SIKLIKLA TEMİZLEMENİZ GEREKİR?

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir

Bulaşık makinesi filtreleri, yiyeceklerin bulaşıklarınıza geri dönmesini engeller ve büyük yiyecek atıklarını tesisatınızdan uzak tutar. Tıkalı bir filtre bulaşık makinenizin doğru şekilde boşalmasını önleyecektir, bu nedenle düzenli olarak temizlemeniz önemlidir.

Normal, günlük (veya gün aşırı) kullanımda filtrenizin ayda sadece bir kez temizlenmesi yeterlidir. Ancak, günde birkaç kez çalıştırıyorsanız, haftada bir temizleyin. Ek olarak, özellikle fazlasıyla kirli bulaşıklar için çalıştırdıysanız, döngü tamamlandıktan sonra filtreyi temizleyin.

GEREKLİ MALZEMELER

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir?

Bulaşık makinenizin filtresini temizlemeden önce malzemelerinizi topladığınızdan emin olun . İşte ihtiyacınız olacak:

  • Ilık su
  • Bulaşık sabunu
  • Sünger veya ovma fırçası
  • Bulaşık makinesi temizleme tableti
  • Beyaz sirke (isteğe bağlı)

1. ADIM: ALT RAFI ÇIKARIN

Alt rafınızı çıkarmadan bulaşık makinesi filtresine erişebilseniz de, bunu yaparsanız çok daha kolay olacaktır. Alt bulaşıklığınızı bulaşık makinenizden yuvarlayın veya kaldırın ve başka bir yere koyun.

Alt bulaşık makinesi rafınızı çıkardığınıza göre, şimdi onu hızlı bir şekilde temizlemenin tam zamanı. Lavabonuza püskürtün ve ardından yapışan yiyecek parçalarını ovalayın.

2. ADIM: FİLTRENİZİ BULUN

Filtreniz bulaşık makinenizin altında olacak ve büyük olasılıkla yükseltilmiş dairesel bir nesne olacaktır. Çıkarmak için hafifçe bükün ve yukarı çekin. Filtrenizde sizi hangi yöne işaret edeceğinizi gösteren oklar olabilir.

3. ADIM: DURULAMA ZAMANI

Filtrenizi lavaboya götürün ve su akışını ağ üzerinde yoğunlaştırarak durulayın. Kafes yiyecek parçacıkları ve diğer bulaşık kiri ile dolu olacağından gevşemesi biraz sürebilir. Durulamadan sonra filtreniz hala kirli görünüyorsa, bir kaba ılık, sabunlu su doldurun ve filtreyi 15 dakika içinde bekletin. Bu süre geçtikten sonra sudan çıkarın ve kalan pislikleri durulayın.

4. ADIM: BULAŞIK MAKİNESİ ZEMİNİNİ TEMİZLEYİN

Artık filtreniz ve alt bulaşık sepetiniz dışarıda olduğuna göre, bulaşık makinenizin tabanını temizlemek için birkaç dakika daha ayırın. Yiyecek ve kir, özellikle bulaşık makinenizin veya kapağının açıklığının yakınında köşelere sıkışabilir ve zamanla birikebilir.

Sıkışmış herhangi bir pisliği temizlemek için sabunlu bir sünger veya fırça kullanın. Durulama konusunda endişelenmeyin – bundan sonra bulaşık makinesini ‘temiz’ döngüsünde çalıştıracaksınız.

5. ADIM: HER ŞEYİ YERİNE YERLEŞTİRİN

Filtrenizi, sabitlemek için çıkardığınız yönün tersine çevirerek bulaşık makinenize geri yerleştirin. Alt rafınızı da bulaşık makinesine geri takın. Her şey güvenli hale geldiğinde, bulaşık makinenize bir bulaşık makinesi temizleme tableti (veya bir fincan veya kaseye biraz beyaz sirke) koyun ve ‘temiz’ döngüsünde çalıştırın. Zaten temiz olan bulaşık makinesi filtreniz için mükemmel bir son dokunuş olacaktır.

Bulaşık Makinesi Filtrenizi Nasıl Daha Uzun Süre Temiz Tutabilirsiniz?

Bulaşık makinesi filtresini daha uzun süre temiz tutmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce artıkları temizlemektir. – Bazı soslar ve kırıntılar sorun değil, ancak hala yarım porsiyonluk bir tabak varsa makinaya yerleştirmeyin. Bu, fazla gıda atığının filtrenizde sıkışmasını önler.

Ayrıca bulaşık makinesini düzenli olarak temizleyin. Bu, bulaşık makinesi temizleme tabletleriyle veya alt rafta yalnızca bir kase beyaz sirkeyle sıcak su döngüsü çalıştırarak yapılabilir.

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Program bitince bulaşık makinesi kapağı hemen açılmalı mı beklemeli mi?

Her zaman bulaşık makinesine atmanız gereken 4 şey