Tasarımcıların 2024'te görmek için sabırsızlandığı 6 renk trendi The scene was rendered with photorealistic shaders and lighting in Autodesk® 3ds Max 2016 with V-Ray 3.6.

Tasarımcıların 2024’te görmek için sabırsızlandığı 6 renk trendi

Bu yıl, toprak tonları, TikTok’un mikro-estetiği, karamsarlıkla başa çıkma ve cesur, yenilikçi tasarım seçenekleriyle dolu bir yıl oldu. Yazın kapıda olduğu şu günlerde, tasarım dünyası 2024’te beklenen trendlere odaklanarak yeni yıla hazırlanıyor.

Özellikle renk trendleri konusunda Pantone, Behr, Dutch Boy Paints ve diğerleri tarafından duyurulmaya başlandı. Geçtiğimiz ay içinde GliddenC2 ve Valspar gibi markalar da 2024 yılının renklerini açıkladılar.

Pantone 2024 yılının rengi: Pantone 2024 yılının rengini belirledi: Şeftali Tüyü (Pantone 13-1023)

Yeni yılda beklenen renk trendleri hakkında bilgi sahibi olmak için tasarım uzmanlarıyla konuşuldu ve 2024 trendlerinin en heyecan verici unsurları anlatıldı.

SICAK BEYAZ TONLARI

Fotoğraf: Becca Interiors

WATG, lüks konaklama tasarımı alanında faaliyet gösteren bir firma olup üç farklı kıtada ofislere sahiptir. Hawes, soğuk beyazların, gri tonların ve diğer soğuk nötr renklerin 2024’te popülerliğinin azalmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

Sıcak beyaz tonları, bir mekana zarafet ve derinlik katarak onu canlı ve nötr tutar. Hawes, ‘Yapacağınız şey her ne olursa olsun, dışarı çıkıp inşaatçının bejini almayın; sorun bu değil’ diyor.

ZEYTİN YEŞİLİ VE KOYU YEŞİL

Zeytin ve koyu yeşil, birkaç yıldır popüler olan yeşil tonları arasında. Tasarımcılar, bu trendin 2024’te devam edeceğini öngörüyor ancak özellikle zeytin yeşilinin bu yılda ön planda olacağını söylüyorlar. Bu tonun özellikle açık ve pastel tonlarla tercih edileceği bekleniyor.

KAHVERENGİ

2024’te öne çıkacak bir başka sıcak toprak tonu ise kahverengi.

Goerzen, ‘Son iki yıldır fark ettiğimiz en büyük renk trendi, her şeyin kahverengi olması ve bunun devam ettiğini görüyoruz’ diyor. Mantar kahverengisinden taupe, mocha ve espressoya kadar yeni yılda her yerde kahverengi tonları göreceğiz.

‘1970’lerden kalma küçük bir retro dokunuş ve sert siyahtan daha yumuşak bir etki’ diyor Goerzen. ‘Geniş bir kullanım alanına sahip, kombinasyon için pek çok renk paletiyle uyum sağlayabilir.

MAVİ

Yeşil, yeni yılın önemli renk trendleri arasında güçlü bir yer bulabilir, ancak Birleşik Krallık’ta yaşayan önde gelen iç mimarlarından Rudolph Diesel, renk trendlerinin maviye doğru artacağını öngörüyor. Markalar arasında Valspar, Minwax, C2 ve Dunn-Edwards gibi firmalar da 2024’ün rengi olarak maviyi belirtiyorlar. Mavi, gölgeye bağlı olarak eşit derecede dünyevi ve sofistike olan klasik bir renktir. Ayrıca iç mekanlarda kullanıldığında sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu bilinir.

“Mavinin daha açık tonları bir odayı geniş ve ferah hissettirebilirken, daha derin ve koyu tonları ise zengin, dramatik bir atmosfer yaratabilir,” diyor Diesel.

Ayrıca, mavi herhangi bir ev odasında kullanılabilir, özellikle oturma odaları, yatak odaları gibi mekanlarda tercih edilebilir.

KARAMSAR TONLAR

Mücevher tonları ve koyu, karamsar renkler birkaç yıldır trend halinde ve tasarımcılar bunun 2024’te değişmesini beklemiyor. Bu trend, 2024 boya markalarının birçoğuna kesinlikle yansıyor. Behr’ın Cracked Pepper ve Dutch Boy Paints gibi seçtikleri yılın renkleri arasında bu koyu tonlar ön planda. Bu karamsar tonlar, her mekana zarif, sofistike ve dramatik bir dokunuş katıyor.

İç mimar Cara Newhart, karamsar bir tonun mekanda kullanılması fikrinin korkutucu gelebileceğini belirtiyor. Newhart, öncelikle rengi daha küçük bir projede denemenizi öneriyor; mesela eski bir mobilya veya dekor parçasında kullanarak, böylece rengi bir süre önce alanda gözlemleyebilir ve daha sonra daha büyük bir projeye dahil olabilirsiniz.

KIRMIZILAR VE PEMBELER

Dekor trendlerinin yükselişiyle birlikte, Dopamin Dekoru gibi Barbiecore ve renkli maksimalizmde pembe ve kırmızı tonlarıyla süslenen tasarımların popülaritesi artmaya devam ediyor. Son zamanlardaki Barbie filmi başarısıyla birlikte, tasarımcılar iç tasarımda 2024’te kırmızı ve pembenin öne çıkmasını bekliyor. Bu sıcak, enerji dolu tonlar, her mekana kişilik ve renk katmak için ideal olup evin her odasında iyi uyum sağlar.

“Derin, zengin bordolarından canlı tonlara kadar çeşitli seçenekler var. Eğlenceli kiraz kırmızıları veya güzel pembe tonları; herkes için bir kırmızı tonu bulabilir ve bu renklerin yoğunluğunu kişisel tercihinize göre ayarlayabilirsiniz,” diyor Diesel.

Ayrıca bu renkler, bol miktarda doğal ışık alan odalar için mükemmel seçimlerdir çünkü ışığı iyi yansıtırlar; bu da mekanınızın daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olabilir,” diyor.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: