Profesyonellerin 2024'te çok popüler olacağını söylediği 8 zemin kaplama trendi

Profesyonellerin 2024’te çok popüler olacağını söylediği 8 zemin kaplama trendi

Döşeme, iç tasarımı derinden etkileyen bir unsurdur; sadece işlevsel değil, aynı zamanda mekanın genel estetiğini belirleyen bir faktördür. Kullanılan malzeme, renk, şekil ve dokular, döşemenin tasarımın son görüntüsüne nasıl yansıyacağını belirler.

İç tasarımın her alanında olduğu gibi, döşeme trendleri de sürekli değişir; 2023 sonuna yaklaşırken, uzmanlar gelecek yılın trendlerini heyecanla beklemekteler.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: 2024 banyo dekorasyonu trendleri: Renkli pirinç eşyalar ve dokulu yüzeyler

Tahminler doğruysa, önümüzdeki yıl karo dönemi olacak gibi görünüyor. Tasarım uzmanlarına göre, 2024’te dikkat çekecek 8 zemin kaplama trendi:

DOĞAL VE AÇIK AHŞAP

Doğal ve açık ahşap tonları, zemin kaplamalarında birkaç yıldır trend halinde ve tasarım uzmanları, bu durumun 2024’te değişmeyeceğini söylüyor.

Havenly tasarım direktörü Heather Goerzen, “Birçok müşterinin, organik minimalistten geleneksel çizgilere kadar geniş bir tasarım estetiğini kucaklayabilen doğal, nötr bir temel için lekesiz beyaz meşeyi benimsediğini görüyoruz” diyor.

St. Petersburg, Florida merkezli Potthast Design’ın kurucusu Chelsea Potthast da özellikle doğal, sıcak ahşap tonlarının popüler olmaya devam edeceği konusunda hemfikir.

Parke zeminler zamansızdır ve her zaman trenddedir, ancak bütçeniz parke için uygun değilse, mühendislik parkesini veya hatta gerçekçi görünümlü bir laminat seçeneğini tercih etmekten çekinmeyin.

TAHTA AHŞAP

Yıllar içinde, tahta ahşap döşemenin genişliğinde artış gözlemledik ve 2024’te bu trendin daha da yaygınlaşacağını görmeye hazırlanıyoruz. Dorling Design Studio’nun sahibi ve baş tasarımcısı Jessica Dorling, ekstra geniş 10 inçlik tahta döşemenin yeni yılda daha popüler hale geleceğini öngörüyor.

Dorling, “Bu modern tasarım, sert ahşaptan esinleniyor ve Avrupa tarzını iç mekanlara taze bir his katıyor” diyor.

DAMA TAHTASI DÖŞEMESİ

Dama tahtası döşemesi, son birkaç yılda yavaşça yeniden popülerlik kazanan klasik bir döşeme tasarımıdır. Özellikle 2023’te popülerlikte büyük bir artış yaşandı ve bu trendin 2024’te devam etmesi bekleniyor.

Samantha Ware Designs’ın kurucusu ve baş tasarımcısı Samantha Stathis Lynch, klasik siyah ve beyazın her zaman şık olduğunu ancak dama tahtası desenlerinin farklı, daha yumuşak tonlarda da tercih edilmesini beklediğini söylüyor.

Thinksoft beyaz mermer, klasik gri Carrara ile eşleştirilmiştir. Goerzen de aynı fikirde ve sıcak nötrler ve terra tonları gibi daha organik renk tonlarının Yeni Yıl’da da popüler olmasının muhtemel olduğunu ekliyor.

TERRAZZO

Geçtiğimiz birkaç yılda hızla popülerlik kazanan terrazzo, mutfak tezgahları, döşeme, fayanslar ve daha fazlası için kullanılabilen çok yönlü bir malzemedir. Daha büyük bir döşeme görünümü için yerinde dökülebilir veya daha karmaşık tasarımlar için önceden dökülüp fayans halinde kesilebilir.

Los Angeles merkezli iç mimar ve Studio Kosma’nın kurucusu Kara Pipermeyer, “Daha büyük, daha cesur terrazzo desenlerinde ön planda daha büyük agrega parçalarının olacağını düşünüyorum” diyor. “Daha fazla renk seçeneği ve kombinasyonunu görmek heyecan verici olacak. Yeni cesur terrazzo stilleriyle dama tahtası desenlerini birleştirmek için sabırsızlanıyorum.”

Yenilikçi trend geçişleri her zaman heyecan vericidir!

DESENLER

Tasarımcılar, 2024’te desenlerin hem fayans hem de ahşap döşemelerde önemli olmasını beklediklerini belirtiyor. Renkli desenlerden ziyade, fayans ve ahşap panellerin yerleştirme şekli üzerinde odaklanılıyor.

Potthast, balıksırtı, sepet örgüsü ve şevron düzenlemelerini öneriyor. Desenli döşemeler, evin her alanında görülebilirken, Potthast özellikle girişler ve evin diğer küçük alanlarında bu tarzın popüler olacağını öngörüyor.

MOZAİK FAYANS

Ana akıma geri dönen klasik karo tasarımlarından biri de mozaik karolar ve popülaritesi sadece Yeni Yıl’da artmaya hazırlanıyor.

Dorling’e göre, mekânınıza bireysellik ve çekicilik katmak istiyorsanız mozaik karolar harika bir seçenektir. Retro veya vintage tasarımlar için de mükemmel bir seçenek olabilir. Mozaik karolar tamamen özgün olabilir veya daha kolay ve uygun maliyetli bir kurulum için önceden düzenlenmiş karolar kullanılarak monte edilebilir.

DOĞAL TAŞ

Yer döşemelerinde ahşapla sınırlı kalmayan, doğal malzeme talebi doğal taş seçeneklerine de yöneliyor. Her zaman popüler olan ve zamanla eskimeyen bir tercih olan mermer, yeni yılda doğal taş zemin kaplamalarının önde gelen seçeneklerinden biri olmaya devam edecek.

Caroline Kopp Interior Design’ın kurucusu ve baş tasarımcısı Caroline Kopp, döşeme görünümünün son zamanlarda trend olmasına rağmen, birçoğu için erişilebilir bir seçenek olmadığını belirtiyor ve bu nedenle geniş formatlı döşemelerin popüler hale gelmesini bekliyor.

Tasarımcıların 2024’te popüler olmasını beklediği bir diğer doğal taş da kireç taşıdır. MAREDI Design’ın kurucu ortağı ve baş tasarımcısı Dijana Savic-Jambert, mermere benzer bir şekilde, şık ve parlak bir görünüm için geniş formatlı karoların kullanılmasını beklediklerini ifade ediyor.

Savic-Jambert, gerçek kireç taşının benzersiz karakter ve çekiciliği sunduğunu ancak gerçek malzeme yerine kireç taşı görünümlü porselen karoların tercih edilebileceğini belirtiyor. Porselen, olağanüstü su direnci ve daha az bakım gerektirme avantajları sunar, bu da birçok ev sahibi için daha pratik bir seçenek haline gelir.

PİŞMİŞ TOPRAK KİREMİT

Goerzen ayrıca pişmiş toprak kiremitlerinin gelecek yıl da popülerliğini sürdüreceğini öngörüyor.

“Daha geleneksel bir dokunuşa dönüş ve organik modern estetiğe olan kolektif ilgi arasında pişmiş toprak kiremitler, çeşitli tasarım ifadeleri için harika bir çözüm sunuyor” diyor. “Zamansız ve taze olmalarının yanı sıra, hem sade hem de detaylı, zanaatkar bir hava yaratıyorlar.”

Ayrıca, farklı tonlarda, şekillerde ve dokularda sonsuz seçenekler sunarak her zaman benzersiz bir görünüm elde etmek mümkün.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Renk uzmanları, 2024’te evinizden çıkarmanız gereken 8 renk tonunu paylaştı

Yeni yıl için dekorasyon trendleri nasıl olacak? 2024 dekorasyon trendleri