Pantone 2024 yılının rengini belirledi: Şeftali Tüyü (Pantone 13-1023)

2024’ün Pantone tarafından seçilen rengi, Şeftali Tüyü (Pantone 13-1023), bu yılın öne çıkan renk seçimi oldu.

Yılın sonuna bir aydan az bir zaman kala, kültür dünyası yılın oyunlarından şarkılarına, filmlerinden kitaplarına kadar pek çok alanda belirlemeler yapmaya başladı. Sosyal medyada büyük ses getiren konulardan biri de “Yılın Rengi” olurken, Pantone da 2024 için rengini duyurdu.

Pantone 2024 yılının rengini belirledi: Şeftali Tüyü (Pantone 13-1023)

Pantone, bu rengi “Birlikte olma arzumuzu yansıtan, sıcak ve huzurlu bir atmosferi temsil eden bir renk” olarak tanımlıyor. Şeftali tüyü, incelikli bir yumuşaklık hissiyatını ön plana çıkarıyor. Bu rengin seçilmesindeki nedenler arasında, derin bir hassasiyet duygusu uyandırması, şefkat ve dayanışmayı içtenlikle ifade etmesi bulunuyor.

Pantone’a göre, şeftali tüyü duyusal deneyimlerimiz arasında bir denge kuruyor; tat alma, görme, dokunma ve koku alma duyularına bir tür simbiyotik bağ kuruyor. Pantone, bu yılın rengi seçiminden oldukça memnun görünüyor. Ancak, bu rengi hissedemeyen veya anlayamayan kişilerin bu seçimden ne kadar etkileneceği belirsiz.

Pantone 2024 yılının rengini belirledi: Şeftali Tüyü (Pantone 13-1023)

Pantone, renklerin kodlanmasında otorite konumunda ve özellikle tasarım ve reklam gibi sektörlerde renklerin kodlanması büyük önem taşıyor. Pantone’un belirlediği rengin, gelecek yıl ürün tasarımlarında bolca kullanılması ve etkisinin artması bekleniyor.

pantone 2024