Renk uzmanları, 2024’te evinizden çıkarmanız gereken 8 renk tonunu paylaştı

Renk uzmanları, 2024’te evinizden çıkarmanız gereken 8 renk tonunu paylaştı. Insider’e konuşan renk uzmanlarına göre, doygun ve grimsi mavilerden kaçının çünkü bunlar sıcaklıktan yoksundur ve özellikle kışın kasvetli olabilir. İçinde gri olan adaçayı yeşili genellikle banyo için kötü bir seçimdir.

Insider, renk uzmanlarına 2024 yılında insanların evlerinde hangi renk tonlarını daha az kullanmaları gerektiğini sordu.

Renk uzmanlarına, insanların 2024’te hangi renkleri daha az kullanmaları veya evlerinden çıkarmaları gerektiği soruldu. İşte yanıtlar…

GRİ, SIKICI VE KASVETLİDİR

Yıllarca süren popülerliğin ardından gri, kullanımdan kalkmak üzere olabilir. Amy Krane Color’ın mimari renk danışmanı Amy Krane’e göre , “İnsanlar artık daha renkli, karmaşık renk kombinasyonlarına yöneliyor; gri trenin nihayet istasyondan ayrılmasının nedenlerinden biri de bu.”

Timeless Kitchen Design LLC’den iç mimar ve renk uzmanı Paula Kennedy, griye olan ilginin azalmasının daha sıcak tonlara olan arzunun artmasından kaynaklanabileceğini söyledi. Kennedy, grinin “birçok farklı alt tonunun” “sık ve soğuk” görünebileceğini ve renk tonunun 2024’te gözden düşmeye devam edeceğini düşündüğünü söyledi.

YANSITICI BEYAZLARI MÜZELERE BIRAKIN

New Mood Design’ın sahibi iç mimar ve renk uzmanı Donna Grace McAlear, soğuk ve kişiliksiz hissettirebilecekleri için evde modern, süper parlak beyazların kullanılmamasını tavsiye ediyor.

McAlear’a göre “en parlak ve en temiz” tonlar, “kişisel bir konutun duvar yüzeylerinden ziyade modern sanat müzesinin ışıltılı, nötr alanına daha uygun” olabilir.

Daha fazla insan kendi tarzını yansıtan huzurlu ortamlar aradıkça, daha sıcak, daha yumuşak çeşitlerin popülaritesi muhtemelen sade beyazı geride bırakacaktır.

DOYMUŞ MAVİLER KASVETLİ BİR AMBİYANS YARATABİLİR

Kennedy’ye göre “doymuş maviler zamanla moral bozucu olabilir.” Doymuş mavileri ortadan kaldırmayı ve karanlık aylarda olumsuz titreşimleri gidermeye yardımcı olacak iyi hissettiren tonlar bulmak için sertifikalı bir renk danışmanıyla çalışmayı öneriyor.

ADAÇAYI YEŞİLİ BİR BANYO HATASIDIR

Doğru renkler sizi en iyi şekilde göstermeye yardımcı olduğu gibi, adaçayı yeşili gibi yanlış tonlar da cildinizin rengini bozabilir. Kennedy, özellikle hazırlandığınız ve her gün aynaya baktığınız banyoda adaçayı yeşili kullanılmaması konusunda uyarıyor.

Kennedy Insider’a “Gri alt tonlu yeşillerden kaçının veya banyoda yeşilden tamamen kaçının” dedi. “Cildinizin tonunu ve hangi renklerin sizi parlattığını bilin.”

SİYAH, BİR EVİN SICAK VEYA MİSAFİRPERVER GÖRÜNMESİNİ SAĞLAMAZ

Krane’e göre siyah, ev dekorasyonunda gücünü kaybediyor çünkü pek çok müşterinin evlerini tasarlarken aradığı sıcaklıktan yoksun.

Krane, “Hiçbir zaman kitlesel çekiciliğe sahip olmayan siyah, çoğunlukla yüksek kontrastlı bir atmosfer arayanlar tarafından vurgulu duvar rengi olarak kullanıldı” dedi. “Fakat beni iç mekan renklendirmesi için işe alan hemen hemen her müşteri, evlerinde istedikleri görünüm ve hissi ‘sıcak’ olarak tanımlıyor ve siyah ile beyaz bunu başaramıyor.”

Hala biraz dramatiklik istiyorsanız, trend olan daha renkli, cesur bir rengi tercih edin.

YEŞİL ALT TONLU SARI, TEN DOSTU DEĞİLDİR

Kennedy, sarının yeşil alt tonlarla birlikte kullanılmamasını tavsiye ediyor çünkü bu, cilt tonuyla kontrast oluşturabilir ve kişinin “hastalıklı görünmesine” neden olabilir.

Uzmana göre, yeşil alt tonlar “Gün boyunca farklı ışıklara zayıf tepkiler verecek.”

MAVİ-GRİ TONLAR NEGATİF ETKİ YAYABİLİR

2024 yılında soğuk renkler yerini daha sıcak tonlara bırakacak, bu da mavi-gri renklerin kullanımdan kalkacağı anlamına geliyor.

Rengin daha açık tonları pozitif enerji yaratsa da Kennedy, özellikle zaten karanlık olan kış aylarında kasvetli olabilecek grimsi mavilerden kaçınmanızı öneriyor.

İnsanlar muhtemelen rahatlatıcı, sakinleştirici veya canlandırıcı hissettiren daha parlak, daha az gri mavi tonlarını tercih edecektir.

SADE RENKLERİN KİŞİLİĞİ YOKTUR

McAlear’a göre pek çok inşaatçı ve müteahhit, sade siyah, beyaz ve gri dinamiği birleştirmeye devam ediyor. Ancak bu renk kombinasyonunun evdeki kişiselleştirme fırsatını sınırladığını ve mekanın sıcaklığından mahrum kaldığını düşünüyor.

McAlear, ” Beyaz, gri ve siyah paleti de dahil olmak üzere sade, havalı renkler son birkaç yılda azaldı ve yakın zamanda geri dönüş yapmayacak” dedi.

Renk uzmanı ayrıca, sıcaklıktan yoksun olabileceğinden, keskin mavi veya kırmızıların kullanılmamasını da tavsiye ediyor.