Sayılarla dekore edin: İşte en doğru ölçüler

Dekorasyon ve tadilat çalışmalarında kullanabileceğiniz bazı genel geçer rakamları bilmeniz işinizi çok kolaylaştıracaktır.

40-45 CM

fonksiyonel-sehpa

Konforlu bir orta sehpa yüksekliğidir. Çoğu kanepenin oturma yeri yüksekliği 45/55 cm yüksekliğindedir. Bundan 5 cm kadar daha alçak bir orta sehpadaki kahvenize rahatça erişebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kitaplık, sehpa ve raflara stil kazandıran düzen oyunları

90 CM

Kır evi stili mutfaklar ve kır evi stilinin püf noktaları

Mutfak tezgahının ideal yüksekliğidir. Bu mesafede yemekleri hazırlamak daha rahat olmasının yanı sıra, mutfak aletleri için de yeterli yükseklik bırakılmış olur.

İlginizi çekebilir: Mermer tezgah mı, corian tezgah mı? İşte özellikleri

5 CM

Duvara astığınız tablolar arasındaki en doğru uzaklıktır. Resimleri yatay da assanız, dikey de assanız gerekli mesafe 5 cm’dir. Bu şekilde tabloların gruplanması dağınıklık değil, aksine hoş bir kompozisyon oluşturur.

İlginizi çekebilir: Yaratıcı sergileme yolları: 7 farklı duvara tablo asma yolu

152 CM

Tablolarınızı ve aynaları asmak için gerekli olan optimum yüksekliktir. Yerden asacağınız objenin orta kısmına dek ölçerek belirleyin, bu şekilde göz hizasını elde etmiş olursunuz.

İlginizi çekebilir: 3D duvar süslemeleri ile duvarlarınız renklensin

183 CM

Televizyondan kanepe veya koltuğunuza olması gereken mesafedir. Uygulanacak en akıllıca mesafedir, zira bundan  daha uzak oturursanız gözleriniz gereğinden fazla yorulur, daha yakın oturursanız televizyon izlemek konforsuz  hale gelir. Bir istisna var: Eğer yüksek çözünürlüklü bir televizyonunuz varsa ekranın diagonal  uzunluğunu 1,5 ile çarpın ve bu mesafeyi kullanın.

İlginizi çekebilir: Televizyonlar evimizin merkezi mi?

81-100 CM

Duvarınızın ortasından geçen çıtanın yerden yüksekliğidir. Yerden çıtanın ortasına dek ölçün. Genellikle kural şudur: Çıta duvarın en alttaki 1/3’lük kısmını ayırır.  

İlginizi çekebilir: Şık, Fransız duvarlar için pratik çözümler

Buzdolabı ölçüsü nasıl alınır? 10 adımda buzdolabı ölçüsü alma

Perde ölçüsü nasıl alınır? Tül, stor, fon, pileli perde ölçümü

Yaşam alanında ölçü ve yerleşim nasıl olmalı? Nasıl yerleştirmeli?