3d-duvar-süslemeleri

3D duvar süslemeleri ile duvarlarınız renklensin

Son güncelleme:

3D duvar süslemeleri çok şık! Hiç denediniz mi? Tablo, poster ve fotoğraflar arasına artık üç boyutlu süslemeler de katıldı. Duvarlara hacim kazandıran 3D süslemeleri kullanırken bunlara dikkat edin.

3D DUVAR SÜSLEMELERİ

3D duvar süslemeleri
Renklerin ve farklı dokuların hakim olduğu bu salonda beyaz duvarlarla aynı renkteki 3D süs, duvara yalın bir hareket kazandırıyor. – Heimdecor

Evin boş duvarlarından çok sıkıldıysanız süslemek için pek çok seçeneğiniz var. Ama içlerinde bir tanesi var ki sadece süslemekle kalmıyor farklı bir boyut da kazandırıyor. Sezonun öne çıkan aksesuarlarından 3D duvar süslemelerinde farklı figürler, sıra dışı formlar ve işlevsel seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz. Ancak seçim yaparken ve uygularken birkaç detaya dikkat edin.

3D DUVAR SANATI HAKKINDA

3D duvar süslemeleri derinlik kazandırmanın yanı sıra yaşam alanlarına sanatsal değer de katıyor. Genellikle seramik, metal ya da ahşap malzemeden tasarlanan süslemelere son dönemde deri ve kösele de eklendi.

Orta yolu bulun: Çok ölçekli duvar sanatının estetik açıdan mekanla uyumlu olması için referans noktanız mekanda kullanılan diğer malzemeler. Duvar süslerine bundan yola çıkarak karar verin.

METAL 3D DUVAR SÜSLERİ

Metal kelebekler duvar süsü – Etsy

Boyalı, eskitme ya da ham halde kullanıldığında rustik bir stil yaratır. Bu tarz bir süsleme tercih ediyorsanız koyu renkli, yoğun dokulu klasik mobilyalarla kombinleyin. Çelik ya da ferforjenin yarattığı incelik ekstra geniş bir kanepe ve ağır bir yemek masasıyla kontrast yaratarak mekanı dengeler.

Duvarlarınızı 3D sanatıyla süslerken aynı zamanda aydınlatma, saat, askılık gibi işlevler de kazandırabilirsiniz. Uzun merdiven duvarınıza asacağınız aydınlatma aynı zamanda üç boyutlu bir duvar dekorasyonu olabilir.

AHŞAP 3D DUVAR SÜSLERİ

3D süslemeler için modüler seçimler yaparak küçük mekanlarda bile duvarları gözü yormadan süsleyebilirsiniz.

Doğal ahşap süslemeler natüralist bir hava kazandırır. Hem modern hem de klasik dekorasyon stilleriyle kullanabileceğiniz bu süslemelerin masif üzeri boyama olanları duvara derinlik kazandırır. Eğer bolca doku görmeyi seviyorsanız farklı ahşap plakalardan yapılmış el boyama, patine ya da eskitme olanlarını tercih edin.

PLASTİK VE SERAMİK 3D DUVAR SÜSLERİ

3D duvar süslemeleri
Graddig düğme süsler- Ikea.

Plastik veya seramik malzemeden 3D süslemeler duvara heykel veya biblo asmışsınız hissi yaratır. Bu duvar süsleri modern dekorasyon stilleriyle mükemmel örtüşürler. Parlak ya da mat lake yüzeyler ve çarpıcı renklerle yaşam alanınıza dinamizm katabilirsiniz.

3D DUVAR SÜSLERİNİ MOBİLYA ÜZERİNE ASARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Birden farklı malzemeden ya da parçadan oluşan 3D duvar süslemelerini standart bir tablo ya da fotoğraf çerçevesi gibi değerlendirmek yanlış olur. Bu aksesuarlar normalden daha ağır (malzemeye göre değişebilir) olabilir. Bu yüzden asarken doğru aparatı veya askı sistemini kullanmazsanız duvar boyanıza, zemine, altında duran mobilyaya ve hatta size bile zarar verebilir. Bu yüzden dübelli bir askı sistemi ya da varsa özel askı aparatı kullanmaya özen gösterin. Ayrıca asacağınız duvarın yapısını kontrol ederek bu ağırlığı taşıyıp taşımayacağını da kontrol edin.

DUVAR SÜSLERİNDE IŞIKLANDIRMANIN ÖNEMİ

3D duvar süslemeleri
Circuit 3D duvar aydınlatması – Crate&Barrel.

Tablolar gibi üç boyutlu duvar sanatını da aydınlatırken özenli olun. Aydınlatma armatürü seçerken asacağınız süslemenin formunu dikkate alın. Eğer astığınız süslemenin altında bir konsol ya da büfe varsa üzerine yerleştireceğiniz yönlendirilebilir başlıklı bir abajur, sanatı vurgular. Düz bir yüzeyde devam eden bir süslemeye tablolarda olduğu gibi üstten direkt aydınlatan ışık kaynakları tercih edilebilir. Ancak geometrik formlu ve çok katmanlıysa yandan kullanacağınız bir ışık kaynağıyla duvarda sıra dışı gölgeler ve efektler yaratabilirsiniz.

Yatak odanızı pahalı gösterecek 10 püf nokta