Saksıdaki bitkileri neden sallamalıyız? Çiçekleri sallamanın faydaları!

Son güncelleme:

Saksıdaki bitkileri sallayın! Sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkan yeni bir trend var. Saksı bitkilerini sallamak! Peki gerçekten bu işlemin faydası var mı? Bitki sallanınca neler oluyor? İşte yanıtı.

İç mekanda yetiştirdiğiniz bitkileri nazikçe sallamak, bitkiyi canlandırıyor ve doğal ortamında rüzgarın sallamasını taklit ederek büyümesine yardımcı oluyor.

İlginizi çekebilir: Saksılara neden taş eklemeliyiz? İşte saksıdaki taşların yararları

“BİTKİLERİ NAZİKÇE SALLAMAK FAYDALI”

Bitki uzmanı Jane Perrone, bu işlemin faydalı olduğunu söylüyor: “Bitkileri nazikçe sallamanın faydası olduğuna dair bilimsel kanıtlar var. Ancak bazıları kolayca zarar görebileceğinden bitkileri çok fazla sallamaktan kaçının.”

Ayrıca Perrone, “Ev bitkilerinizi birkaç kez nazikçe sallayın. Dikenli olanlardan kaçının ve dieffenbachia gibi toksik bitkilere dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.” diye uyarıyor.

KEMAN YAPRAKLI KAUÇUK AĞACI GÜÇLENİYOR

Rüzgarı taklit etmek, bitkinizin gövdesinin biraz daha güçlü olmasına yardımcı oluyor. Örneğin keman yapraklı kauçuk ağacı bu sallama işlemini en seven bitkilerden biri.

Keman yapraklı kauçuk ağacı bitkisinin rutin bakımının bir parçası olarak, zaman zaman bitkinizi sallamak iyi bir fikir. Bitkinin gövdesini nazikçe sallayarak, doğal ortamında rüzgarı simüle ettiğinize ve onu bu kuvvetlere dayanması için daha da güçlenmeye teşvik ettiğinize inanılıyor. Bu işlem bitkinizin sırayla gövdesini kalınlaştıracak ve kök sistemini güçlendirecektir.

Colby Paige isimli bir bitki yetiştiricisi konu ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Keman yapraklı kauçuk ağacı bitkim henüz küçük ve olgunlaşmamışken, dik durması için tahta ile desteklemem gerekiyordu. Zamanla büyüdükçe ve düzenli sallamalarla kendi kendini güçlendirebildi ve tahtayı çıkarabildim. Artık ek desteğe ihtiyacı yok.”

HANGİ BİTKİLERİ SALLAYABİLİRİZ?

Bu yüzden, bitkilerinizi zaman zaman nazikçe sallayabilirsiniz. Kauçuk ağacı, deve tabanı (monstera), alocasia ve pilea gibi bitkiler bu işlemi sevecektir. Bu bitkilerin yapraklar büyüdükçe daha fazla ağırlık taşıması gereken dalları var. Sallayarak güçlendirmek iyi bir fikir. Bunun gibi büyük yapraklı bitkileri sallayabilirsiniz.

Salon bitkileri nelerdir? En popüler 28 iç mekan bitkisi

Evin havasını temizleyen 30 bitki: NASA öneriyor!