pratik soğuk çay tarifleri

Pratik soğuk çay tarifleri: Kolay ve ferahlatıcı tarifler

Pratik soğuk çay tarifleri ile karşınızdayız. Sıcak yaz aylarında serinletici bir içecek hazırlamak istiyorsanız, yapımı kolay bu soğuk, buzlu çay tariflerini seveceksiniz. İşte gerekli malzemeler ve yapılması gerekenler…

MALZEMELER

  • 8 tatlı kaşığı tercih edeceğiniz bir siyah çay
  • 1 orta boy limon
  • 8 bardak su

YAPILIŞI

  • Demliğin (soğuk çaylar için özel demlikleri de tercih edebilirsiniz) içerisine çayınızı ekleyin ve üzerine kaynattığınız 8 bardak suyu ekleyin.
  • 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
  • Çayınızı süzün ve demliğinizi soğumaya bırakın.
  • Soğuduktan sonra içine bol buz ile birlikte meyve parçacıkları, şeker veya bal ilave edebilirsiniz. Ancak şeker veya bal ilave etmek isterseniz bunu çay sıcakken yapmanızı tavsiye ederiz.
  • Meyveli kış çaylarını da aynı yöntemle soğuk çay olarak demleyebilirsiniz.

Tarif Beta Tea

EV YAPIMI SOĞUK ÇAY TARİFİ

Malzemeler: Kişi sayısına göre demlik poşeti, esmer şeker ya da bal, buz, dilimlenmiş limon ve birkaç fesleğen yaprağı.

Çayı demleyin. Henüz sıcakken içine tatlandırmak için tercihe göre şeker, bal ya da pekmez ilave edin. Biz esmer şeker tercih ettik. Şekerini de eklediğiniz çayı kendi kendine soğumaya bırakın. Çayınız soğuduktan sonra bardaklara paylaştırın. Servis etmeden önce içine taze limon dilimleri, buz ve hafifçe ezerek suyunu çıkardığınız fesleğenlerden ilave edin. Fesleğen hem sunumunuza hoşluk hem de çayınıza aroma katar.

YAPARKEN AKLINIZDA BULUNSUN!

Farklı tatlarda soğuk çay hazırlarken lezzet katsayısını artıracak ipuçlarımız var.

Baharatlı buzlu çay:
 Klasik buzlu çayı hazırlarken demlenme aşamasında içine taze zencefil dilimleri, tarçın kabuğu ya da karanfil ve kakule ekleyerek değişik aromalarda buzlu çay hazırlayabilirsiniz. Koyduğunuz baharatları, çay poşetiyle birlikte çıkarmayı unutmayın.

Naneli buzlu çay: Soğuk çayınızın şurubunu hazırlarken içine yarım demet nane ekleyin ve soğuyana kadar bekletin, soğuduktan sonra süzün ve demlenen çaya ekleyin.

Frenk üzümlü soğuk çay: Soğuk çayınıza kendi yorumunuzu katabilirsiniz. Taze meyveleri hazır çayların  içine atarak dilediğiniz tadı yakalayın. Biz hafifçe ezerek aromasını çıkardığımız frenk üzümünü tercih ettik. Görsel olarak da çok şık duruyor.

Pratik soğuk çay tarifleri bu kadar. İsterseniz “SOĞUK İÇECEK” sayfamızdan diğer ferahlatıcı içecek tariflerini de inceleyebilirsiniz.

Karpuzlu buzlu yeşil çay tarifi – 8 kişilik soğuk içecek

Yanmış çaydanlık nasıl temizlenir? Çaydanlığın içi ve dışı parlasın!