Evlerin yen odak noktası avizeler

Yemek odası, mutfak masası ya da ada ünitesi gibi alanlarda hangi form ve stilde avize kullanmanız gerektiğine bir türlü karar veremiyor musunuz? Bu ipuçları seçim yapmanızı kolaylaştırabilir.

ALANI DÜŞÜNÜN Eğer yemek masanızın üzerinde kullanacağınız bir aydınlatma olacaksa masanızın ölçüleri ile orantılı oranda daha yumuşak bir ışık olmasına dikkat edin. Mutfakta ada ünitesi üzerinde kullanıyorsanız ya da yemek pişirdiğiniz, bulaşık yıkadığınız ve yemek hazırladığınız bir alan ise ışığın daha güçlü olması gerekir.

PARLAKLIK DERECESİ Genellikle yemek masası gibi alanlarda ışığın gözü yormaması ya da doğrudan göze gelmemesi tercih edilir. Bu sebeple bir difuzer olması başka bir deyişle ışığın filtrelenerek gelmesi tavsiye edilir. Benzer şekilde abajur başlıkları da ışığın kısmi olarak filtrelenmesine yardımcı olur.

ÖLÇÜLER Yemek masası ve ada ünitesi genelde büyük proporsiyonlarda parçalardır. Bu sebeple seçilen aydınlatmaların da bir oranı vardır. Üçte birlik oranı dikkate alabilirsiniz.

NASIL ASMALI? Aydınlatmaları asarken göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta, görüşü bloke etmemeleridir. Bu sebeple astığınız yüzeyden 75 cm yukarıda olması gerekir.

TEMİZLİK Mutfak masası ve ada ünitesi üzerinde kullanılan aydınlatmalar sıklıkla yemek buharına maruz kaldığı için yağ çözücülerle temizlemeniz ışığın miktarını engellememesi açısından önemli. Benzer şekilde yemek odası gibi alanlarda da tozlanmaya karşı düzenli aralıklarla avizelerinizi nemli bir bezle temizleyebilirsiniz.

Sarkıtlar, Hamm.

Yemek masası üzerinde kullanılan avizelerin seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle dikkat edilmesi gereken konu kullanılan avizelerin mekan ile uyum içerisinde olmasıdır. Sonrasında ise boyutuna dikkat edilmelidir. Aydınlatacağı mekana oranla ne çok büyük, ne de çok küçük olmalıdır. Yemek masası üzeri için düşünülen avizeler karşılıklı görüşü engellemeyecek şekilde sarkıtılabilir. Onun dışında diğer mekanlarda da geçerli olduğu üzere gün ışığı tercih edilmelidir. Hem renkleri doğru görebilmek, hem de gözü yormaması adına bu konuya önem verilmelidir. İç Mimar Eda Tahmaz, EDDA Mimarlık