Çarşaflar nasıl yıkanır? Kaç günde değiştirilmeli?

Çarşaflar nasıl yıkanır? Yatak odanızdaki tekstilleri düzenli olarak yıkamalısınız. Bu özellikle alerjisi olanlar için daha da önemli. Bu nedenle çarşaf temizliği ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarını bir araya getirdik.

İşte çarşaflar nasıl, kaç derecede ve kaç günde bir yıkanır sorularının yanıtları…

ÇARŞAFLAR NASIL YIKANIR?

Hemen hemen tüm yatak tekstilleri normal çamaşırlar gibi yıkanır. Yine de kaç derecede yıkandığı ve doğru detarjanın seçilmesi gibi birkaç nokta önemlidir.

  • İlk olarak, çarşaflar ayrı ayrı yıkanmalıdır. Yani günlük çamaşırlar ile birlikte yıkanmamalıdır. Birkaç çarşafı birlikte yıkamak ya da diğer yatak tekstilleri ile birlikte yıkamak makinenizin boş çalışmamasını sağlar.
  • Çarşafları yıkarken de diğer tekstillerde olduğu gibi, yıkama talimatlarına dikkat etmelisiniz. Nevresimler genellikle 40 derecede yıkanır. Yoğun kirlilik varsa 60 derecede de yıkanabilir.
  • Renklerin solmasını önlemek için renkli nevresimleri daima ters çevirerek yıkamalısınız. Aynı renkteki nevresim takımlarını birlikte yıkayabilirsiniz.

ÇARŞAFLAR HANGİ PROGRAMDA YIKANIR?

Çarşaflar günlük yıkama programında yıkanabilir. Yine de diğer çamaşırlarda olduğu gibi, çarşaflarda da yıkama talimatlarına dikkat etmek gerekir.

ÇARŞAFLAR KAÇ GÜNDE DEĞİŞTİRİLMELİ?

Çarşaflar ne sıklıkla, kaç günde değiştirilmei? sorusu da merak edilenler arasında. Nevresim, çarşaf ve yastık kılıfları haftada en az 1 ya da 2 kere değiştirilmelidir.

ÇARŞAFLAR KAÇ DERECEDE YIKANIR?

Nevresimler genellikle 40 derecede yıkanır. Yoğun kirlilik varsa 60 derecede de yıkanabilir.

ÇOK KİRLİ NEVRESİMLERİ YIKARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Çarşaflar nasıl yıkanır

Yatak çarşafları örneğin kan veya kusmuk gibi lekeler nedeniyle çok kirliyse, bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var.

  • Bu tür lekelere hemen müdahale edilmelidir. Bunlar bir kez bekletildiğinde, çıkarmak zordur. Leke oluştuktan hemen sonra müdahale etmek en iyisidir.
  • Çarşafları çamaşır makinesine koymadan önce ıslatın. Bu, lekenin makinede yıkanmadan önce yumuşatılması için önemlidir. 
  • Bölgeyi yaklaşık bir saat ılık suda bekletmelisiniz. Ardından çarşafları her zamanki gibi çamaşır makinesine koyup 40 derecede yıkamalısınız.

ÇARŞAFLAR NASIL DOĞRU ŞEKİLDE KURUTULUR?

Çarşafları düzgün bir şekilde yıkadıktan sonra, kuruturken birkaç püf nokta var.

  • Çarşafları mümkünse direkt güneş ışığına asmayın, aksi takdirde renkler solabilir. Ancak beyaz nevresimlerde güneşte kuruması çok sorun oluşturmaz.
  • Çarşafları gölgedeki bir ipe asmak en iyisidir. 
  • Nevresimler çamaşır kurutma makinesine de konulabilir. Ancak bu her nevresim için aynı ölçüde geçerli olmadığı için malzeme ve bakım talimatlarına dikkat etmelisiniz.

Yatak böcekleri: Odanızdaki bu koku bir istila uyarısı olabilir

Karbonat ile yatak temizliği: İlk günkü gibi taze koksun

Yatak nasıl düzenlenir? Yatağınızı daha cazibeli kılmanın 15 yolu