Önce & sonra: İskandinav tarzı kullanışlı mutfak

Ikea ile ortak yaptığımız çalışmada Erbaşol Ailesi’nin İstanbul Feneryolu’ndaki evlerine konuk olduk ve İskandinav stili bir mutfağa imza attık.

ÖNCESİ

İkea İç Mimarı Esra Parlakulaş, önce ev sahibi Melis Erbaşol ile görüştü. Mutfak balkon içeri alınarak büyütüldüğü için duvarlarda kod farkı ve tesisat problemi vardı. Düzenleme buna göre yapıldı.

SONRASI

Eski mutfak yeterli depolama alanına sahip değildi. Bu nedenle açık, ferah ve tüm eşyaların düzenle yerleştirebileceği bir mutfak tasarlandı. Büyük bir tezgah alanı yaratıldı. Eviye ve ankastre ocağın bulunduğu alanda çekmeceli ünitelere yer verildi.  Pişirme alanının karşı duvarına atıştırmalıklar için bar tezgahı ve tabureleri yerleştirildi.

SONRASI

Mutfak tezgahı, yüzeyi zımparalanabilen ihtiyaç duyulursa işlem yapılabilen dayanıklı doğal malzemeden tercih edildi. Hamma tezgah.

Raflar: Beyaz raf ile, mutfak duvarı hem işlevsel hem de hareketli kılındı. Raflar taşıyıcı bağlantı ayakları sayesinde çok yer kaplamadan uygulanabiliyor. Raf altına yapıştırılan aynalar sayesinde mutfağa derinlik kazandırıldı. Ekby raf, Lots ayna.

Ayarlanabilir raf sayesinde alanınızı ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Utrusta köşe dolap ünitesi
Gizli çekmece sık kullanılmayan mutfak aletlerini koymak için… Utrusta çekmece.

En yalın haliyle İskandinav stili nedir? İşte püf noktalar!