Küçük yatak odası için 11 dekorasyon önerisi

Küçük yatak odası için 12 dekorasyon önerisi

Son güncelleme:

Küçük metrekareye sahip bir yatak odası, ilk anda aklınıza gelenden çok daha fazla depolama imkanı sunabilir size. İşin sırrı; özel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulunduran, verimli bir planlama ile yerden kazandıran, esnek yaşam için uygun fonksiyonel mobilya ve ünitelerde saklı.

YATAKLI KANEPELER

Uyumak için yataklı kanepe kullandığınız küçük bir eviniz varsa, seçtiğiniz modelin her gün/gece kullanıma uygun bir tasarıma sahip olduğundan emin olun. Sonra, hem kanepede otururken hem de yatakta yatarken kullanabileceğiniz, ayarlanabilir, göz almayan bir lamba ekleyin. Böylece gözleriniz de yorulmaz. Ayrıca bir puf veya orta sehpa, komodin olarak da rahatlıkla kullanılabilir.

ÇOK FONKSİYONLU MOBİLYALAR

Hep söylediğimiz gibi çift fonksiyonlu mobilyaları tercih edebilirsiniz. Örneğin gerektiğinde açılıp tek kişilik yatak olan bir koltuk gibi…

KÜÇÜK ÇOCUK VE GENÇ ODALARI

Özellikle küçük metrekareli çocuk ve genç odaları için, tekli ranza daha uygun olabilir. Çünkü bu mekanın depolama alanı, çalışma köşesi veya oyun köşesi gibi birden çok amaca aynı anda hizmet etmesi gerekecektir.

KOMODİN SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Komodin seçerken ekstra depolama alanı için gözlü, çekmeceli modelleri tercih edebilirsiniz. Ya da kendinden raflı/sandıklı karyolaları seçebilirsiniz.

Detaylar: Komodin alırken nelere dikkat edilmeli? Komodinler hakkında her şey

DUVARA MONTE RAFLAR

Duvara monte raflar, yerden kazandırır ve gerektiğinde komodin yerine de kullanılabilir.

YÜKSEK DOLAPLAR

Yüksek dolaplar duvar alanını tam kapasite kullanabilmenizi sağlar. Örneğin yazın kışlıkları kaldırabileceğiniz ek bir alan yaratırsınız. Dolabın üst kısmındakilere ulaşmak için el altında tabure bulundurmayın unutmayın.

Üstte: Çekmeceli dolap ve raf sistemi, Solda: Karyola ve dolap, Ikea.

DUVARA MONTE LAMBALAR

Duvara monte lambalar başucu lambası olarak da işe yararlar ve üstelik komodinden yer çalmazlar.

CEPLİ ORGANİZER’LAR

Sık kullandığınız eşyaları el altında tutmak ve düzeni korumak için cepli organizer’lar kullanabilirsiniz.

PERDE İLE BÖLMEK

Aynı mekanı hem uyumak hem de sosyalleşmek için kullanıyorsanız bir perdeyle ayırabilirsiniz. Yatağın etrafına veya odanın ortasına asacağınız perdeler kullanışlı çözümler sunar.

Perdeler kullanışlı çözümler sunar. Küçük bir yatak odasında konforlu bir uyku ve stil sahibi bir giyinme alanı istiyorsanız, odayı perde ile ayırın. Cam kapaklı dolaplar ise sevdiğiniz eşyaları tozdan korurken sergilemeyi de mümkün kılar.

İlginizi çekebilir: Oda bölme nasıl yapılır? Büyük odayı bölmek için 7 pratik fikir

AÇIK RAF SİSTEMİ

Açık bir raf sistemi hem mekanda farklı işlevde alanlar yaratmanıza hem de uyku alanının gizliliğini korumanıza yardımcı olurken fazladan depolama alanı da sağlar.

AYNALI DOLAP KAPAKLARI

Ve hepimizin bildiği, aynalı dolap kapakları odayı olduğundan büyük ve ferah hissettirir. Üstelik duvar için ekstra bir boy aynasına da gerek kalmaz.

GARDROP VE DOLAP SİSTEMLERİNİ NASIL SEÇMELİ, NASIL ORGANİZE ETMELİ?

Önce fonksiyona karar verin. Ne için kullanacağınızı bilmek nasıl bir dolap almanız ya da dolap sistemi kurmanız gerektiği konusunda işinizi kolaylaştırır.

Menteşeli kapaklar, kullanışlıdır. Dilerseniz tek bir modülü küçücük bir yere bile sığdırabilirsiniz. Ayrıca küçük gardırop kombinasyonları için daha uygundur. Çünkü mevcut alana en uygun dolap çözümünü düzenlemenizi kolaylaştırır.

Sürgü kapaklar size yer kazandırır ve içindekileri görmeniz kolay olur. Çünkü tek hareketle dolabın yarısı açılır. Büyük gardırop kombinasyonları için sürgü kapaklar daha uygundur. Daha az yer kaplar ve giysilerinizi ararken çok kapak açıp kapatmanıza gerek kalmaz.

Esnek bir dolap kombinasyonu için farklı genişlik ve yükseklikleri birlikte kullanmayı deneyin. Örneğin bu şekilde köşe gardırop çözümü yaratabilir ya da odanızın dar veya biçimsiz bir kısmını da değerlendirebilirsiniz. Farklı yükseklikleri birlikte kullanmak ise merdiven altı, çatı eğimi gibi zor alanlarda uygun çözümler yaratmanızı sağlar.

Giysi dolabı organizasyonunda en büyük sorun neyi, nereye koyacağınızdır. Bu sebeple düzenlemeyi kolaylaştıracak çözümlere başvurun. Sepetler, saklama kutuları, raflar, çekmeceler ve tel sepetler gibi parçalarla dolap içinde her köşeyi kullanışlı hale getirebilirsiniz. Dolap kapaklarını bile birşeyler asmak için değerlendirebilirsiniz.

Ekstra askı boruları, pantolon ve kravat askıları, bölmeli raflar eşyalarınızı düzenli tutarken kolay ulaşmanızı da sağlar. Ayarlanabilir raflar ise en çok dar gardıroplar ve dolaplar için uygundur.

Kadınların ve erkeklerin giysileri farklı olduğu için gardırop ihtiyaçları da farklılık gösterir. Herkese kendi bölümünü ayırmak akıllıca olur.

Yatak odasında hızlı stil uyarlamaları ve dekorasyon fikirleri

Yatak odası duvar kağıdı modelleri ve 10 farklı örnek