Kot pantolonunuzu ne sıklıkta yıkamalısınız? Uzmanlar tartışıyor

Son güncelleme:

Bazı giyim eşyalarının bir kullanımdan sonra (iç çamaşırı ve egzersiz kıyafetleri gibi) iyi bir yıkamaya ihtiyacı vardır, ancak diğerleri çok fazla yıkanmaz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kot pantolonlar muhtemelen çamaşır yıkama programı tartışmasının başında yer alıyor. Çoğumuz iyi bir kot pantolonu severiz , ancak onları ne sıklıkta yıkamanız veya yıkamamanız gerektiği konusunda asla hemfikir görünmüyoruz.

Ciddi denim meraklıları size mavi kot pantolonunuzu asla yıkamamanızı söyleyecektir ki bu şüpheli bir tavsiye gibi görünebilir. Ancak en azından kot yıkamalarınızı daha geniş aralıklarla yapmak mantıklıdır: Çevre için daha iyidir, kotların daha uzun süre daha yeni görünmesini sağlar ve belki de en önemlisi, çamaşır yıkamada zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

Peki, kaliteli şarap gibi kot pantolonların da yaşlandıkça güzelleştiği doğru mu? Ve eğer öyleyse, onları gerçekten ne sıklıkla yıkamanız gerekiyor? Denim bakımıyla ilgili temel bilgileri almak için temizlik uzmanları, çamaşırhane uzmanları ve moda stilistleri konuştu. Uzman tavsiyeleri için okumaya devam edin.

“10 KULLANIMDAN SONRA…”

The Laundress’in kurucu ortakları Gwen Whiting ve Lindsey Boyd: “Denim kalın bir kumaştır (ortalama bir tişörtünüzün aksine). 10 kadar kullanımdan sonra veya kotlar kötü koktuğunda yıkamanızı öneririz.

“NE KADAR AZ YIKARSANIZ O KADAR İYİ”

Kot pantolonunuzu ne sıklıkta yıkamalısınız? Uzmanlar tartışıyor

Nicole Russo, özel stilist ve NYC merkezli Let’s Get You’nun kurucusu: “İnsanlar kotlarını çok sık yıkama hatasına düşüyorlar. Kotları ne kadar az yıkarsanız o kadar iyi, özellikle herhangi bir elastanlı (streç) kot kullanıyorsanız. Kotunuzu yıkadığınızda, onu bir darbeden geçiriyorsunuz ve kumaş her yıkamada bozuluyor.

Ne yaparsanız yapın, kot pantolonları sıcak suda yıkamayın ve asla ama asla kurutma makinesine koymayın, özellikle de en sevdiğiniz esnek pantolonları. Onları sıska görkemine kavuşturduğunuzu sanıyor olsanız da yapmayın. Aslında bunu yapmak fabrikasyonu yok etmek ve onlara erkenden yıpratmaktır. Bu yüzden de kotlar esnekliklerini kaybeder ve o sarkık görüntüye sahip olursunuz veya sürekli yukarı çekmeniz gerekir.”

“NE KADAR ÇOK YIKARSANIZ O KADAR ÇOK YIPRANIR”

Lana Blanc, New York’ta kişisel moda stilisti: “Kotlarınızı ne kadar çok yıkarsanız, o kadar yıpranmış görünürler. Kot görüntüsünü korumaya çalışıyorsanız, kot pantolonları yalnızca kokmaya başladıklarında yıkamalısınız – ve bunun kulağa iğrenç geldiğini biliyorum. giydikten sonra kot pantolonlarda bulunan mikropların (cilt hücreleri, doğal yağlar vb.) zararsız olması, sık yıkamayı gereksiz kılıyor.”

“KOT PANTOLONUN TÜRÜNE GÖRE DEĞİŞEBİLİR”

Kot pantolonunuzu ne sıklıkta yıkamalısınız? Uzmanlar tartışıyor

Venk Modur, Los Angeles’ın ünlü moda stilisti: “Kot yıkama sayısı, kotun türüne bağlıdır. Taşlanmış veya asitle yıkanmış da dahil olmak üzere klasik kot pantolonlar için, yaklaşık beş kez giydikten sonra soğuk suyla yıkamanızı ve havayla kurutmanızı öneririm. Karma kotlar için ise —genellikle Spandex, Lycra veya poly-pamuk lifleri ile karıştırılır—Şeklini kaybetmeye başlar başlamaz yıkanmasını tavsiye ederim.Ham kot ve sanforlu kot (fabrikada esnetilmiş, sabitlenmiş ve büzülmüş kumaş) kuru temizleme yapılır. sadece: İlk kuru temizlemeden önce üç ila dört ay giymenizi tavsiye ederim.”

“ALTI HAFTADA BİR YIKAYIN”

Gladys K. Connelly, ev organizasyonu blog yazarı ve eski profesyonel temizlikçi: “Kotları altı haftada bir yıkamalısınız. Bundan daha fazla yıkamak daha çabuk yıpranmasına neden olur ve bir yıl içinde yeni bir kot almak zorunda kalırsın. Vücut kimyan kotunu iki gün sonra kötü kokutuyorsa, katla ve bir gecede dondurucuya koyun. Arkadaşlarımdan biri modaya çok düşkün ve aslında garajında ​​pantolonu için ayrı bir dondurucu var. Bana çamaşır makinesine atmadan sekiz ay dayanabileceğini söyledi. !”

“12 KEZ GİYDİKTEN SONRA TERS ÇEVİREREK YIKAYIN”

Rinske Fris, moda stilisti ve The Male Report’un kurucusu: “Kotlarınızı yıkamanın tek bir kuralı vardır: Şekillerini, kalitelerini ve renklerini korumak için mümkün olduğunca seyrek yapın. Bu, güzel görünümünü ve kişiliğini yıkamakla değil giyerek alan kuru kot söz konusu olduğunda özellikle doğrudur. Kotları ancak 12 kez giydikten sonra (ters çevirerek) yıkamanızı tavsiye ederim.Bu, toplanmış bakterileri giderir, ancak kumaşa mümkün olan en az zararı verir.Yıkamalar arasında, ılık, ıslak bir bezle leke temizliği yaparak lekeleri çıkarın. Kotlarınızı dışarıya havaya asarak istenmeyen kokuları giderebilirsiniz.”

Kot pantolonunuzun güzel görünmesini ve üzerinize tam oturmasını istiyorsanız, onları çok sık yıkamayın. Lekelenmişlerse veya kokuyorlarsa yıkayın . Onları ne zaman çamaşırhaneye atacağınızı söyleyen kesin bir kural yoktur, çünkü gerçekten ne sıklıkta kirlendiklerini yalnızca siz bilirsiniz.

Kot pantolonunuzu yıkadığınızda, bu bakım etiketine dikkat edin! Kumaş içeriği, kot pantolonun nasıl yıkanması gerektiğini belirler.

Kottan yağ lekesi nasıl çıkarılır?

Hangi kumaş nasıl yıkanır? Kadife, ipek, kot, şifon ve dahası