hangi-kumaş-kaç derecede yıkanır
hangi-kumaş-kaç derecede yıkanır

Hangi kumaş nasıl yıkanır? Kadife, ipek, kot, şifon ve dahası

Hangi kumaş nasıl yıkanır? sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, kadife, ipek, pamuklu, yünlü, jakar, keten, şifon ve denim gibi pek çok kumaşı yıkarken dikkat edilmesi gereken püf noktaları anlatıyoruz.

HANGİ KUMAŞ NASIL YIKANIR?

Kumaşlara göre yıkama şartları da değişir. Pamuklu kumaşların, yünlü kumaşların ya da keten kumaşların yıkanması gereken sıcaklık derecesi farklıdır. İşte hangi kumaş nasıl yıkanır sorusunun yanıtı…

KADİFE

Hangi kumaş nasıl yıkanır?  kadife

Hassas bir kumaş türü olan kadifenin tüyleri dik veya preslenmiş yani yatık tüylü olmak üzere iki çeşidi vardır. Pamuklu ve sentetik kadife yıkanabilir. Ama kadife kumaştan giysilerinizi mutlaka tersinden, narin çamaşırlar için özel üretilen deterjanlarla yıkamalısınız. Viskon ve ipek kadife için kuru temizleme daha uygundur.

JAKAR, BROKAR VE MAT LASE

jakar

En sade kesimlere bile şatafat katan jakar, brokar ve mat lase kumaşları kesinlikle kendiniz yıkamayın ve mutlaka kuru temizleme yaptırtın.

İPEK

ipek

Tüm doğal kökenli kumaşların içinde en asili olarak kabul edilen ipek hassasiyet ister. Desenli ipek kumaştan giysilerinizi mutlaka kuru temizlemeye verin. Tek renk ipek kumaştan giysilerinizi ise narin programda ılık su ile yıkayabilirsiniz. Asla sıkmayın ve kurutucuya atmayın.

YÜNLÜ

yünlü

Esnek ve çok yönlü bir tür olan yünlü kumaşları 30 derecede ve narin deterjan çeşidiyle yıkayabilirsiniz. Ancak yünlü ceket, manto gibi giysilerinizi mutlaka kuru temizlemeye verin.

DENİM (KOT)

denim kot

Denim kumaşları dikişten önce mutlaka yıkayın. Koyu lacivert denim kumaşlar ilk yıkamada renk verir bu nedenle ayrı yıkanması şarttır. Kumaş kenarlarının yıkama sırasında saçaklanmaması için sürfile yapmak gerekir. Kumaşı ön yüzü içe gelecek şekilde katlayıp, kenarları teyelle kapatarak yıkamanızı tavsiye ederiz. Saf pamuklu denim kumaşı 90 derece sıcaklıkta dahi yıkanır ve kurutma makinesine de atılabilir ama kumaşın çekme tehlikesi her zaman söz konusudur. Elastik denim kumaşı 40 derecede yıkayın.

PAMUKLU

pamuklu

İdeal bir yazlık kumaş türü olan pamuklu kumaşların fazla kırışması problemi de küçük bir elastan katkısı ile artık çözüldü. Pamuklu kumaşları biçmeden önce mutlaka yıkayın çünkü çekebilir. Çok kirli beyaz pamuklular 95 derecede, renkli çamaşırlar 60 derecede ve narin/renkli çamaşırlar 40 derecede yıkanabilir.

JARSE

jarse

Formunu hiç yitirmeyen yumuşak ve esnek bir kumaş türü olan jarseyi ılık su ile narin çamaşır programında yıkayabilirsiniz. Pantolon, elbise gibi büyük parçaları asarak değil, bir yere sererek kurutun zira asarsanız ıslak olmanın verdiği ağırlıkla giyside sarkmalar olabilir.

KETEN

Hangi kumaş nasıl yıkanır?  keten

Sıcak günler için ideal olan keten kumaşlar sıcak suyla yıkanabilir. Renkli ketenler için 60 derece su ısısı uygundur ama daha ince olanlarda ısı 40 dereceyi geçmemelidir. Manto, ceket ve takım elbiseleri kuru temizlemeye verin.

ŞİFON

şifon

En ince kumaş türü olan şifonun payet ve boncuklarla işli olanlarını mutlaka kuru temizlemeye vermek gerekir. Saf ipek şifonlar da aynı şekilde ancak sentetik olanları elde, narin çamaşır deterjanları ile yıkayabilirsiniz.

RENKLİLER HANGİ PROGRAMDA YIKANIR?

renkli giysiler

Renkliler makinede kısa programda yıkanıyorsa 30 derecede yıkamalısınız. Diğer programlarda ise 40 derecede yıkanabilir.

KAZAKLAR HANGİ PROGRAMDA YIKANIR?

Hangi kumaş nasıl yıkanır?  kazak

Kazaklar da 30 derecede kısa programda yıkanabilir. Eğer çok kirli ise 40 derecede de yıkanabilir.

PERDELER HANGİ PROGRAMDA YIKANIR?

Çamaşır makinenizin içine perdelerle birlikte bir bulaşık tableti koyun. 30 derece sıcaklıkta çalıştırın. Perdeleriniz tertemiz olacaktır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Tüllerde islenme ve sararma sorunu: Kolay temizlemenin püf noktaları

ÇARŞAFLAR HANGİ PROGRAMDA YIKANIR?

Çarşaflar ve nevresim takımları genellikle pamuklu dokuya sahiptir ve 40 derecede yıkanır.

Hangi deterjanı tercih etmeli? Toz, sıvı, jel deterjan farkları nelerdir?

Çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? Sirke ve karbonat