Kot yıkanır mı, yıkanmaz mı? Levi’s CEO’su tartışmalara nokta koydu

Çoğumuz iyi bir kot pantolonu severiz , ancak onları ne sıklıkta yıkamanız veya yıkamamanız gerektiği konusunda asla hemfikir görünmüyoruz. Bazıları kot pantolonların asla yıkanmaması gerektiğini bile söylüyor.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Kot pantolonunuzu ne sıklıkta yıkamalısınız? Uzmanlar tartışıyor

KOT PANTOLONLAR YIKANMAZ FİKRİ NEREDEN ÇIKTI?

‘Kot pantolonlar yıkanmaz’ fikrinin nedeni kısmen Levi Strauss CEO’su Charles Bergh olabilir. Çünkü, 2014’te yaptığı bir konuşmayı çoğu kişi ‘kot pantolonunuzu yıkamayın’ olarak algıladı. Ancak Charles Bergh, geçen ay CNBC’den Christine Tan’a verdiği bir röportajda “Kot pantolonunuzu yıkamayın demedim” ifadelerini kullandı.

Bergh hâlâ kotunu temizlemek için çamaşır makinesi kullanmadığını belirterek şu ifadeleri kullanıyor:

“Gerçek kot sevdalıları, kotlarını gerçekten seven insanlar size kotlarınızı asla çamaşır makinesine koymamanızı söyleyecektir. Ben de öyle yapıyorum.”

“KOT PATOLONUM GERÇEKTEN KİRLENİRSE DUŞTA YIKARIM”

Tabi ki Bergh de kot pantolonunu leke veya kir içinde bırakmıyor. “Kot pantolonuma biraz köri dökersem onu temizlerim. Ama sadece o noktayı temizlerim. Ve eğer gerçekten kirlenirlerse, bilirsiniz, eğer dışarıda terliyorsam ya da başka bir şey olduysa ve gerçekten kirlenirlerse, onları duşta yıkarım” diyen Bergh, duşta yıkama işlemini açıklarken, bunun kot pantolonu duşta tutmak ve vücudunuzu yaptığınız gibi sabunla yıkamak anlamına geldiğini söylüyor.

Bergh, kot pantolon yıkamanın aslında giysinin karbon ayak izinin önemli bir parçası olduğuna dikkat çekerek, kot sektörünün üretim tarafında çok fazla su tükettiğini ancak tüketicilerin ürünlerini yıkama sıklığının da rol oynadığını belirtti.

ABD’de insanların kot pantolonlarını her kullanımdan sonra yıkayabildiğini, dünyanın diğer bölgelerinde ise kıyafetlerin her birkaç kullanımdan sonra çamaşır makinesine atıldığını söyledi.

Kottan yağ lekesi nasıl çıkarılır?

Kot pantolonunuzu ne sıklıkta yıkamalısınız? Uzmanlar tartışıyor