Haziran ayında temizlenmesi gereken şeyler – 7 önemli nokta

Uzmanlar, haziran ayında bu yedi noktanın temizlenmesinin rahat bir yaz geçirmeyi garantilediğini iddia ediyor.

Haziran ayı, pencereleri ve kapıları açarak evimize taze hava ve parlak güneş ışığı getirmenin en güzel zamanıdır. Ancak, bu doğal ışık sayesinde, bahar aylarında gözden kaçmış olabilecek toz ve kirler de ortaya çıkar. Ayrıca, polenlerin evlerimize sızması da bu dönemde en yoğun şekilde gerçekleşir.

Bahar temizliğini yeni bitirmiş olsak da, evlerimizi her ay en iyi durumda tutmak için yapılması gereken işler vardır. Haziran, halıların yıkanması veya pencere ekranlarının temizlenmesi gibi daha az yapılan işleri halletmek için ideal bir zamandır.

Profesyonel temizlikçiler, dağınıklığı azaltmak ve alerjilerin yaz keyfinizi bozmasını önlemek için Haziran ayında bu yedi temizlik işini yapmanızı tavsiye eder.

Haziran Ayında Temizlenmesi Gerekenler

Uzmanlar, evinizdeki bu basit noktaları temizlemek için karmaşık temizlik yöntemlerine ihtiyaç duymadığınızı garanti ediyor. Bu yedi alan, kısa sürede temizlenebilir ve yaz boyunca evinizde kalıcı bir fark yaratır.

1. HAVA FİLTRELERİ VE PENCERE SİNEKLİKLERİ

Haziran ayında temizlenmesi gereken şeyler –  7 önemli nokta

Enerji faturalarını düşürme çabalarımızı genellikle kış aylarına odaklarız. Ancak, yaz aylarında da maliyetleri düşürmek için yapılabilecek birçok şey vardır; bunlar arasında klima ünitenizin bakımını yapmak ve polenleri evinizden uzak tutmak da bulunur, diyor Luxury Cleaning NY’nin Kurucusu ve CEO’su Andriy Neborak:

“Haziran ayında pencerelerimizi daha fazla açtığımız için, hava filtreleme sisteminizin en yüksek verimlilikte çalıştığından emin olmak önemlidir. Kirli hava filtreleri polen, küf ve toz gibi alerjenleri barındırabilir. Filtreniz tıkandığında bu alerjenlerin evinize girme riski artar, bu da alerjileri veya astımı şiddetlendirebilir ve işletme maliyetlerini artırabilir.”

‘Journal of Indoor Environment’ dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, hava filtrelerini değiştirmek alerji semptomlarını %40’a kadar azaltabilir. Ayrıca, pencere ekranlarının temizlenmesi, hava akışını iyileştirir ve kış boyunca birikmiş olabilecek istenmeyen polen veya kalıntıları ortadan kaldırır.”

2. DOLAPLAR VE MEVSİMSEL DEPOLAMA

Bello’s Cleaning’in temizlik uzmanı Yessica Bello, Haziran ayında dağınıklığı ortadan kaldırma sürecindeyseniz, dolabınızı ve evinizin çevresindeki diğer mevsimsel depolama alanlarını temizlemenin mükemmel bir zaman olduğunu ekliyor.

“Bunun, biriken tozu azaltacağını ve daha iyi havalandırma sağlayacağını, nemli yaz aylarında küf ve mantar oluşumunu engelleyeceğini unutmayın. Haziran ayında yapılan düzenleme aynı zamanda yaz için gerekli olan eşyalar için yer açar ve günlük rutinleri daha verimli hale getirir.”

3. TRAFİĞİN YOĞUN OLDUĞU ZEMİNLER

Yaz ayları, özellikle toplantılara ev sahipliği yapıyorsanız, daha fazla insan trafiği getirir.” Millennium Facility Services’in temizlik uzmanı ve CEO’su Austin Jones, “Bu nedenle özellikle mutfaklarda, oturma odalarında ve koridorlarda zeminlerin iyice temizlenmesine önem veriyorum.”

Austin, sıcak havalardan en iyi şekilde faydalanarak halıları derinlemesine temizlemenizi ve ardından hızlıca kurutmanızı öneriyor. Bu, birikmiş kirin temizlenmesine ve evinizin yazın hoş kokmasına yardımcı olabilir.

4. VERANDALAR VE DIŞ MEKAN MOBİLYALARI

Eğer siz de bizim gibiyseniz, bu yaz açık havada arkadaşlarınız ve ailenizle güneşin tadını çıkararak geçireceksiniz. Temizlik uzmanı Austin Jones, ağırlama sezonunun zirveye ulaşmasından önce, verandanızı ve tüm barındırma ekipmanlarını konuklar gelmeden önce temizlemenizi öneriyor:

‘Açık hava eğlence alanları özel bir dikkat gerektirir. Terasları, verandaları ve dış mekan mobilyalarını temizleyerek kir, polen ve tozu giderin. Ayrıca ızgara alanlarına ve dış mekan mutfaklarına da odaklanın; gıda güvenliğini ve lezzetini etkileyebilecek birikmelerden arındıklarından emin olun.

5. PENCERELER

Temizlik uzmanı Yessica Bello, bahar temizliğiniz sırasında eğer yapmadıysanız, Haziran ayının pencereleri iz bırakmadan temizlemek için mükemmel bir zaman olduğunu belirtiyor, böylece evinize güneş ışığının girmesine yardımcı olabilirsiniz.

‘Pencerelerden ve ekranlardan kış kirini çıkarmak yalnızca görünürlüğü artırmakla kalmaz, aynı zamanda toz ve alerjenleri dışarıda tutarak iç mekan hava kalitesinin korunmasına da yardımcı olur’ diyor. ‘Bu, evi daha aydınlık ve davetkar hissettiren ve yaklaşan yaz toplantıları için mükemmel bir görevdir.’

Gerçekten temiz bir ev için pencere raylarını da unutmamalısınız.

6. OLUKLAR

Olukların temizliğini genellikle sonbaharda ev bakım görevlerimizle ilişkilendiririz, ancak temizlik uzmanları, olukların temizlenmesi için en uygun zamanın ilkbaharın sonları olduğunu iddia ediyor. Profesyonel temizlikçi ve Toronto Shine Cleaning’in sahibi Lina DaSilva, havanın yüksekte çalışmak için mükemmel olduğunu belirtiyor; rüzgarın çok az veya hiç olmadığı ve yağmurun işleri kayganlaştırmadığı bir dönemde temizlik yapmanın ideal olduğunu söylüyor.

‘Bunları temizlemek, bahar kalıntılarından kaynaklanan tıkanıklıkları önler ve yaz fırtınaları sırasında su hasarı riskini azaltır’ diye ekliyor.

7. KLİMA VE TAVAN VANTİLATÖRLERİ

FreshSpace Temizleme’nin önde gelen kurşun temizleyicisi Rhonda Wilson, klimayı temizlemenin muhtemelen en keyifli olmayan temizlik işlerinden biri olduğunu kabul ediyor, ancak yılın en sıcak günlerinde arızaları önlemek istiyorsanız, yaz gelmeden önce bunu yapmanın önemli olduğunu vurguluyor.

“Filtreleri temizleyip değiştirirseniz, klimanız daha verimli çalışır ve dışarıdaki sıcak havalarda iç mekanınızı daha serin tutar. Temiz bir ünite daha az enerji harcar ve daha temiz hava, herkes için daha az hapşırma ve burun akıntısı anlamına gelir, bu da her zaman hoş bir şeydir.”

Aynı prensibin tavan vantilatörleri için de geçerli olduğunu ekliyor. “Tozlu fanlar gürültülü ve titrek olabilir, bu da güvensiz ve oldukça rahatsız edici bir durum olabilir. Dışarı sıcak olduğunda, temiz bir fan soğuk havanın daha etkili bir şekilde yayılmasına yardımcı olabilir, bu da klimayı sürekli çalıştırmanızı gerektirmez. Ayrıca, eğer alerjiniz varsa, bıçakları temiz tutmak büyük bir fark yaratabilir.”


Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: