havuz-bakımı-ve-temizliği

Havuz bakımı ve temizliği nasıl yapılır? İşte püf noktalar

Havuz bakımı ve temizliği nasıl yapılır? Yaz güneşi bizi yakmaya hazırlanırken, büyük bahçesi olanların da hayalinde yüzerek serinleyeceği ve kenarında keyifle güneşleneceği büyük bir havuz olur. Ama bakımı ve havuz konusunda uyulması gerekilen bazı kurallar var.

Listenizi yaparak ve zorunlulukları sağlığınız ve konforunuz olarak keyfe dönüştürebilir, yaz boyu havuzunuzda gönül rahatlığıyla vakit geçirebilirsiniz.

HAVUZ BAKIMI VE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Havuz bakımı ve temizliği
Yaprak döken bitkiler, havuz temizliğini zorlaştırır, dikkat edin.

Yüzme havuzu suyunun içme suyu kalitesinde olma zorunluluğu nedeniyle dezenfeksiyon ve hijyenizasyonunda kullanılan kimyasallar ve ozonun ayrı ayrı ya da birlikte kullanımı en yaygın kullanılan sistemlerdir.

Dip temizliği manuel ya da otomatik süpürgelerle çevre şartlarına göre yapılmalıdır. Kimyasal parametre kontrolleri özel havuzlarda her gün, genel kullanımlı havuzlarda ise günde en az üç kez yapılmalı, kullanıcı sayısına göre bu kontroller arttırılmalıdır.

Havuzun temiz kalabilmesi için kişisel bakım da gerekir. Havuza girmeden önce duş almalı, ayak ve el bakımınıza dikkat etmelisiniz.

Havuzunuzu haftanın yedi günü kullanmayın, belirleyeceğiniz bir gün mutlaka dinlenmeye bırakın.

Masmavi ve tertemiz bir havuz için ilaçlamayı asla ihmal etmeyin. Otel gibi daha çok kişiye hizmet veren havuzlar her gün, kişiye özel villa havuzları hafta bir mutlaka ilaçlanmalıdır.

Havuz suyunun pH değerinin 7.2-7.6 arasında olması şart.

İyi bir filtre sistemine ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bununla beraber gelişmiş bir dezenfeksiyon sistemi de mutlaka kurulmalı. Kışı da unutmayın

Bütün bir kış mavi ve berrak suyla havuzunuz göz zevkinizi ve çevre güzelliğini korumaya devam edebilir. Bu uygulama, sezon açılışında kullanmanız gerekecek kimyasal madde miktarını azaltacağından son derece ekonomiktir.

Yaz sezonu sona erdiğinde havuz suyunun derecesi 15 derecenin altına düşünceye kadar kimyasal bakım programına devam edin. Oluşabilecek risklere karşı korumak için havuzu dolu tutun.

Buzlanma söz konusu olduğunda, basınca dayanıklı ahşap kalaslar ya da ağırlık bağlı polistiren köpük blokları atarak sorunu çözün. Havuz suyunun pH seviyesini ayarlayın. Filtrasyon sistemini bir gün çalıştırın ve sonra kış bakım kimyasalını kullanın.

İki-üç haftada bir dip süpürgesi yardımıyla çöken partikülleri ters yıkama yoluyla dışarı atın.

Yağıştan ötürü meydana gelebilecek aksaklıkları önlemek için zaman zaman makine dairesini kontrol edin.

Havuz bakımı ve temizliği
Çocuklar için en güzel yaz eğlencelerinden biridir havuza girmek. Ancak hijyene dikkat edin, düzenli temizlik ve bakım yaptırın.

EvBahçe Dergisi

Fethiye’de Kelebekler Vadisi’ne kuşbakışı bakan 75 m2 evdeyiz

Ev turu: Tatile gittiği Kalkan’ı beğenince ülkesine yeni bir ev alıp döndü