Orkide bakımı ve sulaması nasıl olmalı? Evde orkide nasıl çoğaltılır?

0

Orkide bakımı ve çoğaltılması ile ilgili tüm detayları ele aldık. Evde orkide bakımı nasıl yapılır? ya da Orkide nasıl çoğaltılır? sorularına yanıt arıyorsanız cevapları veriyoruz.

Birbirinden güzel renklere sahip, zarif, özel günlerin vazgeçilmez çiçeği Orkide çiçeğinin bakımı, sulaması ve çoğaltılması nasıl yapılır? İşte Orkide bakımının püf noktaları:

ORKİDE HANGİ BÖLGELERİ SEVER? *

Pencere önü çiçeği olarak tabir edilen Orkide filtrelenmiş gün ışığı olan her yeri çok sever. Eğer bitkinin yerini sevdiğini nasıl anlayabilirim diyorsanız yeşil yapraklarının gün ışığına eğilimini gözlemleyebilirsiniz.

EVDE ORKİDE BAKIMI, PÜF NOKTALARI *

Orkide yaprakları dik ve dolgun yapıda olmalıdır. Orkide bitkisi bakımında şeffaf saksı tercih ederseniz kökler ve bitkinin gelişimi açısından güzel sonuçlar elde etmiş olursunuz.

Gün ışığına ihtiyacı çok fazla olan orkidenin bakımında dikkat edilmesi gereken önemli husus güneş ışığına dik açıyla maruz kalmamalıdır.

ORKİDENİN SULANMASI NASIL OLMALI? *

  • Orkide toprağı ayrıdır. Yetiştirirken bu özel toprağı kullanmanız gerekir.
  • Orkide bakımında en önemli noktalardan biri de toprak nemini dengeli bir şekilde korumaktır. Kökleri çürütmeyecek şekilde sulama yapılmalıdır.
  • Haşlanmış yumurta suyunu dinlendirip orkide bitkinizi bu suyla sulayabilirsiniz.
  • Orkidenin çiçekleri solduğunda kendiliğinden düşmesine izin verilmelidir. Çiçeklerin solması bitkinizin ölmesi anlamına gelmez. Bitki bir süre sonra yeniden tomurcuk verir.
  • Orkide eğer belli bir yaşa geldiyse alt yapraklarını sarartması doğaldır. Yine yapraklarının kendiliğinden düşmesine izin verilmelidir.

ORKİDE KÖKLERİ ÇÜRÜRSE NE YAPILMALI? *

Aşırı sulama, güneş ışığına bağlı yanık ve mantari hastalıklar nedeniylede bazı sararmalar olabilir. Bu durumda bitkinin yeri değiştirilmeli ve bakımı uygun şekilde yapılmalıdır. Orkide kökleri çok sulamadan kaynaklı çürüme yapabilir. Bu durumda bitki saksıdan çıkarılıp köklerdeki nem bir bezle alınmalı, çürüyen ve içi boşalan kökler temizlenip yeniden saksıya dikilmelidir.

-Orkide yeteri kadar hava ihtiyacını sağlayamazsa hava kökleri dışarı doğru büyüme gösterir. Aslında orkide bir ‘Airplant’ üyesidir. Yani hava bitkisi. Nemli bir bölgede yaşıyorsanız topraksız halde herhangi bir yere dekoratif olarak asarak da  bakımını sağlayabilirsiniz. Orkidelerin hava ihtiyacını iyi bir şekilde karşılamak için hava delikleri geniş olan saksılar tercih edilmelidir.

EVDE ORKİDE NASIL ÇOĞALTILIR? *

Orkide bitkisini bir çok yöntemle çoğaltabiliriz. Fakat en iyi sonuç alabileceğiniz yöntemlerden bahsetmem gerekirse keiki ayırma ve vejetatif üreme ile sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

Keiki, orkide çiçek dallarının uç kısmında oluşan minik orkidelerdir. Keiki oluşumu gerçekleştikten sonra normal bakım periyoduna geçilmeli, yavru orkidenin ayrılacak boyuta ulaşması beklenmelidir. Bebek orkidelerin gelişmesi 10-12 ay sürebilir. Bu süre sonunda yeni bir saksıya bitkinizi aktarabilirsiniz.

KAYNAK: Irmak Naz Saf

Orkide bakımı çoğaltılması detaylarının ardından aşağıdaki içeriklerimiz de ilginizi çekebilir. Daha fazla çiçek bakımı ve detayları için “Bahçe” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

EVDE BENJAMİN BAKIMI NASIL YAPILIR?

Evde Benjamin bitkisi bakımı, sulaması ve çoğaltılması için ilgili haberimize bakabilirsiniz: 

EVDE BENJAMİN BAKIMI

EVDE BONSAİ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Evde Bonsai bakımı, sulaması ve çoğaltılması için ilgili haberimize bakabilirsiniz:

BONSAİ BAKIMI

EVDE DİFENBAHYA BAKIMI

Evde Difenbahya bakımı, sulaması ve püf noktaları için ilgili haberimize bakabilirsiniz:

DİFENBAHYA BAKIMI

AŞKIN GÖZYAŞI ÇİÇEĞİNİN BAKIMI, SULAMASI

Zakkum bakımı, sulaması ve çoğaltılmasıyla ilgili detaylı bilgilere ilgili haberimizden ulaşabilirsiniz:

AŞKIN GÖZYAŞI ÇİÇEĞİ BAKIMI

HERCAİ BAKIMI VE SULAMASI NASIL YAPILIR?

ZAKKUM BAKIMI VE SULAMASI NASIL YAPILIR?

HANGİ ÇİÇEK HANGİ ODAYA KONULMALI?

evde orkide bakımı

PAMPAS OTU İLE DEKORASYON FİKİRLERİ

Dekorasyonda Pampas Otu kullanmak istiyorsanız ilgili haberimize bakabilirsiniz:

evde orkide bakımı

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.