Giysilerin çekmesi nasıl önlenir? Giysilerin küçülmemesi için yapılması gerekenler

Giysilerin çekmesi nasıl önlenir? Giysilerin küçülmemesi için yapılması gerekenler

Giysilerin çekmesi nasıl önlenir? Yeni yıkanmış bir giysiyi çıkarmak için kurutucuyu açtığınızda, en sevdiğiniz tişörtünüzün ya da en yakın arkadaşınızın sizin için ördüğü hırkanın oyuncak bebek kıyafeti boyutuna küçüldüğünü fark ediyorsunuz.

Neyse ki, küçülmeyi önlemek oldukça basittir. Kumaşların çekmesine sebep olan üç ana faktör vardır: ısı, çalkalama ve çamaşır ürünlerinin yanlış kullanımı. Bu farkındalıkla, çamaşır yıkarken daha bilinçli seçimler yapabilirsiniz.

Bu rehber, giysilerinizin çekmesini önlemek için gereken bilgileri, çekmenin nedenlerini açıklayan bir açıklama ve çekmeye meyilli kumaş türlerinin bir listesini sunar.

Giysilerin Küçülmesine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Giysilerdeki çekmenin nedenlerini anlamak, daha iyi çamaşır yıkama seçimleri yapmanıza yardımcı olabilir. Çekmenin en yaygın nedeni, bir giysinin sıcak veya çok ılık suda yıkanması veya çekme eğilimli bir ürünün kurutucuya konulması şeklinde ısıya maruz kalmasıdır. Burada yüksek, orta ve hatta düşük ısı, çekmelere neden olabilir. Sıcak suya maruz kalma ve aşırı kurutmanın yanı sıra, yıkama işleminde aşırı çalkalanan giysilerde çekme meydana gelebilir. Güçlü yıkama, liflerin sıkılaşmasına neden olabilir ve bu da giysi parçalarının küçülmesine yol açabilir. Belirli malzemelerden yapılan giysilerde çekmelere yol açan yanlış yıkama meydana gelir. Viskon, sıcaklıktan bağımsız olarak suda yıkandığında çekme yapar. Yünlü giysiler pH nötr olmayan deterjanlarla veya klorlu veya oksijenli ağartıcılarla yıkanırsa çekilebilir.

En İyi 8 Çamaşır Deterjanı Bir giysinin bakım etiketi, çekmeyi önlemek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri size söyler; bu nedenle, ürünü yıkamadan önce bunu kontrol edin. Bakım etiketi, su sıcaklığı ve kurutma tavsiyelerine ek olarak giysinin kumaş içeriğini de listeler. Pamuk, keten, yün ve ipek gibi doğal lifler, sentetik kumaşlara göre daha fazla çekme eğilimindedir.

Giysilerin Yıkama Sırasında Çekmesini Önleme Yolları

Giysilerin yıkama sırasında çekmesini önlemek için, kumaş içeriği ve özel yıkama talimatları hakkında bilgi almak üzere giysinin bakım etiketine başvurarak başlayın. Giysileri soğuk suda yıkamak, ısıya maruz kalmanın neden olduğu çekmeleri önler. Hassas, yavaş veya elde yıkama ayarının seçilmesi, çalkalama nedeniyle çekmelere karşı koruma sağlar. İpek veya yün gibi hassas kumaşlar için formüle edilmiş deterjanları tercih etmek ve klor veya oksijenli ağartıcı gibi sert çamaşır arttırıcılardan kaçınmak, ürünün yanlış kullanımından kaynaklanan çekmeleri önler. Elde yıkanan giysiler, hassas ve çekmeye eğilimli giysileri yıkamanın mükemmel bir yoludur. Giysileri elde yıkamak, yün gibi aşırı kullanım veya çok fazla çalkalama nedeniyle çekmesi muhtemel kumaşlar için özellikle etkilidir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Çamaşır etiketlerindeki semboller ne anlama geliyor? Yıkama sembolleri

Giysilerin Kurutucuda Çekmesi Nasıl Önlenir?

Kurutucunun yüksek sıcaklığı, tamburun çalkantıları ve diğer giysilerle teması, liflerin büzülmesine ve ürünün küçülmesine veya şeklinin bozulmasına neden olabilir. Kurutucunun hasar görmesini önlemek için düşük sıcaklık veya hava kurutma ayarını tercih edin. Giysiyi, diğer giysilerden kaynaklanan çalkantı ve sürtünmeye karşı bir koruma katmanı sağlayan örgülü bir yıkama torbasına koyun.

Giysilerin kurutucuda çekmesini en iyi şekilde önlemenin yolu, makinede kurutmayı tamamen atlayıp havayla kuruyan ve çekme eğilimi olan giysileri tercih etmektir.

Düşük ısı veya hiç ısı kullanarak kurutma ayarı tercih edin ve giysiyi koruyucu bir ağ torbasına yerleştirin. Ayrıca, giysinin tamamen kurumadan kurutucudan çıkarılması, aşırı kurumadan kaynaklanan çekmeyi önler. Aşırı kuruma, giysinin tamamen kuru olmasına rağmen kurutucuda kalması ve kumaşın gereksiz ısıya maruz kalması sonucu oluşur.

Küçülmeyi Önlemek ve Giysinin Şeklini Korumak İçin İpuçları

  1. Bakım Etiketine Dikkat Edin: Bir giysinin bakım etiketi, doğru yıkama, kurutma ve deterjan seçimlerini yapabilmeniz için önemli bilgileri sağlar. Etiketi kontrol ederek doğru bakımı sağlayabilirsiniz.
  2. Sıcak Sudan Kaçının: Giysileri sıcak ve hatta ılık suda yıkamak çekmeye neden olabilir. Bu nedenle, şüpheli durumlarda giysilerinizi soğuk suyla yıkamayı tercih edin.
  3. Yıkama Ayarlarına Dikkat Edin: Ajitasyon, çekmeye eğilimli kumaşları yıkarken bir diğer yaygın sorundur. Makinenizde mevcut olan en hassas yıkama programını seçerek çekmeyi önleyebilirsiniz.
  4. Koruma Kullanın: Giysiler diğer eşyalarla temas ettiğinde de çekme olabilir. Bu durumu önlemek için çekmeye eğilimli giysilerinizi ağ yıkama torbasına koyun ve diğer hassas eşyalarla birlikte yıkayın. Ayrıca, hacimli veya ağır eşyalarla aynı yüke koymaktan kaçının.
  5. Yüksek Isıda Kurutmadan Kaçının: Kurutucunun yüksek ısısı da küçülmeye neden olabilir. Bu nedenle, çamaşırları düşük veya ısısız ayarlarda kurutmayı tercih edin.
  6. Aşırı Kurutmayın: Düşük ısıda bile aşırı kurutma, çekmeye neden olabilir. Giysileri kısa bir programla kurutun ve hala hafif nemliyken kurutucudan çıkararak doğal olarak kurumasını bekleyin.
  7. Açık Havada Kurutun: Giysileri açık havada kurutmak, kurutucudan kaçınmanın en iyi yoludur. Bu yöntem çekmeyi önler ve giysinin doğal olarak kurumasını sağlar.
  8. Serin, Kuru Bir Yerde Saklayın: Uygun olmayan depolama nedeniyle giysiler küçülebilir. Çekmeye eğilimli giysileri nem, yüksek sıcaklık veya doğrudan güneş ışığından uzakta, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Çamaşırlar nasıl kurutulmalı? 2 yöntem, artıları ve eksileri

Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar? Çözüm yolları

Çamaşır birikintilerinden kurtulmanın 9 pratik yolu

Çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler