çamaşır-kurutma yolları
Çamaşırlar nasıl kurutulmalı?

Çamaşırlar nasıl kurutulmalı? 2 yöntem, artıları ve eksileri

Çamaşırlar nasıl kurutulmalı? Açık havada çamaşır kurutmanın artıları ve eksileri nelerdir? Kurutma makinesinde kuruturken nelere dikkat etmeli?

ÇAMAŞIRLAR NASIL KURUTULMALI?

Yıkama işlemi bitince, çamaşır makinenizin kapağı açılır açılmaz çamaşırlarınızı makineden çıkarın ve nem sebebiyle oluşacak kötü kokuları ve çamaşırlarınızın kırışmasını önlemek için hemen kurutma aşamasına geçin. Bu sayede ütüleme işlemi kolaylaşacak ve daha az zaman alacaktır.

Peki çamaşırlar nasıl kurutulmalı? Çamaşırlarınızı açık havada asarak kurutabilir veya kurutma makinesi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

AÇIK HAVADA ÇAMAŞIR KURUTMA

Çamaşırlar nasıl kurutulmalı? asarak

Çamaşırları açık havada kurutmak enerji tasarrufu ve doğayı korumak açısından en iyi yöntemdir. Gömlekleri, elbiseleri ve bluzları henüz ıslakken kendi askılarına asın ve elinizle düzeltin. Plastik askılar leke bırakmaması açısından en idealidir. Açık havada asarak kurutma yapacaksanız bu askıları ipe asabilir formunu bozmadan ve mandal izi bırakmadan kurutabilirsiniz.

Yünlü ve ipekli gibi hassas giysileri sererek kurutmanızda fayda vardır ancak doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Çamaşır iplerinizi her kullanışta silin zira tozlanmış olabilir ve yeni yıkanmış çamaşırlarınızı yeniden kirletebilir. Mandallarınızı da dışarıda bırakmayın çünkü nem ya da yağmurdan etkilenerek paslanabilir ve çamaşırlarınızda leke bırakabilir. Çamaşırlarınızı asmadan önce güçlü bir şekilde silkelemeyi unutmayın.

KURUTMA MAKİNESİNDE ÇAMAŞIR KURUTMA

Çamaşırlar nasıl kurutulmalı? kurutma makinesi

Hazır tekstil ürünlerini kurutma makinesine atmadan önce mutlaka bakım talimatlarını okuyun. Pamuklu giysilerinizi, havluları ve nevresim takımlarını makinede kurutmak en iyisidir.

Kurutma makinesi çalışırken askıya astığınız gömlekleri makinenin civarına asma imkanınız varsa makineden çıkan buharla daha çabuk kuruduğunu hatta ütüleme işleminizin kolaylaştığını göreceksiniz. Kurutma işlemi biter bitmez çamaşırlarınızı hemen çıkarın ve elinizle düzelterek katlayın.

KURUTMA MAKİNESİNE ÖRGÜ KAZAK ATILIR MI?

Örgü kazaklarınızı asla sıkmayın. Elde veya makinede yıkamış olsanız dahi kuruturken önce suyunu bir süre süzdürün. Bunun için banyonuzdaki küvetten veya duş kabininden faydalanabilirsiniz. Fazla suyu süzülünce, sarkmaların önüne geçmek için mutlaka sererek kurutun, asla asmayın.

Hangi kumaş nasıl yıkanır? Kadife, ipek, kot, şifon ve dahası

Çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Çamaşır etiketlerindeki semboller ne anlama geliyor? Yıkama sembolleri

Hangi kumaş nasıl yıkanır? Kadife, ipek, kot, şifon ve dahası