Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?

Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar? Çözüm yolları

Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar? Bir temizlik anında yanlışlıkla çamaşırlarınıza çamaşır suyu sıçrattıysanız, bu sorunu çözmenin birkaç yolu olduğunu bilmelisiniz. Çamaşır suyu lekesinin boyutuna ve giysinin rengine bağlı olarak giysilerinizi kurtarmanın birkaç yolu var.

ÇAMAŞIR SUYU LEKESİNİ NASIL KAPATABİLİRİM?

Çamaşır suyu kumaşta değdiği alandaki rengi çıkarır. Bu nedenle oluşan lekeyi çıkarmaya çalışmak imkansız olmasa da zordur.

Koyu renk bir giysinin üzerinde birkaç küçük leke varsa, aşağıdaki yöntemi denemeye değer.

Şunlara ihtiyacınız olacak: Berrak alkol (cin veya votka) , Bir top pamuk

 1. Top pamuğunuza biraz alkol alın.
 2. Hasarlı bölgeyi tutun ve alkole batırılmış top ile lekeyi ve çevresini ovalayın. Giysinin orijinal rengi ağartılmış alana yayılacaktır. Renk alana yayılana kadar sürmeye devam edin.
 3. Soğuk suda iyice durulayın.

Büyük bir çamaşır suyu lekesi varsa, tüm giysiyi tamamen renklerden arındırabilirsiniz. Kumaşı tamamen çamaşır suyuna batırırsanız, tüm renklerden kurtulursunuz. Ancak çamaşır suyu durulamadan sonra bile etkisini sürdürür ve sonunda kumaşın çürümesine neden olur. Bu nedenle, hidrojen peroksit gibi ağartıcıyı nötralize edecek bir şey kullanmak gereklidir.

GEREKLİ MALZEMELER

 • Çamaşır suyu,
 • Lastik eldivenler
 • Büyük bir lavabo
 • %3 hidrojen peroksit
 • Bir önlük

YAPILIŞI

 1. Lavaboyu soğuk suyla doldurun ve giysinizi suya batırın.
 2. Lastik eldivenleri ve önlüğü giyin (daha fazla aksiliği önlemek için) ve karışıma bir kapak kadar çamaşır suyu ekleyin – başlangıçta az bir miktarla başlamak ve gerekirse daha fazlasını eklemek daha iyidir.
 3. İstenilen renge ulaşılana kadar giysinizi karışımda gezdirin (gerekirse daha fazla çamaşır suyu ekleyebilirsiniz).
 4. Suyun lavabodan boşalmasını sağlayın ve giysiyi soğuk suyla iyice durulayın.
 5. Lavaboyu tekrar soğuk suyla doldurun, giysiyi ekleyin ve ardından her 4-5 litre su için yaklaşık 50 g hidrojen peroksit ekleyin.
 6. Tekrar durulamadan ve kurumadan önce giysinizin yaklaşık yarım saat kadar ıslanmasına izin verin.

BEYAZDAN ÇAMAŞIR SUYU LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?

Beyazdan çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar? Sirke, çamaşır suyu lekeleriyle başa çıkmak için en iyi ev ilaçlarından biridir. Asitliği, çamaşır suyu lekesinin çıkmasını sağlar.

Bu yöntemi denemeden önce, sirke ile ağartıcıyı karıştırmak sağlığınıza zararlı olabilecek zehirli klor gazı oluşturabileceğinden kumaşta daha fazla taze ağartıcı kalıntısı kalmadığından emin olmalısınız. Bu nedenle öncelikle yapmanız gereken, kumaşı soğuk suyla durulayarak çamaşırlardaki ağartıcıyı nötralize etmektir. Çamaşır suyu kokusu çıktığında, alandan uzaklaşmakta fayda var.

Beyaz giysilerinizdeki çamaşır suyu lekelerini sirke kullanarak çıkarmak için bu basit adımları izleyin.

 1. 1 yemek kaşığı beyaz sirkeyi 2 su bardağı su ile karıştırın.
 2. Lekeli alanın kir veya tozdan arınmış olduğundan emin olun. Temiz beyaz bir bez alın ve soğuk suya batırın, ardından lekeli bölgeyi silin.
 3. Etkilenen alan aydınlanana kadar alanı sürekli olarak sürün. Giysilerinize istenmeyen zararlar verebileceğinden lekeyi sirke ile çok fazla ıslatmamaya dikkat edin.
 4. Leke kaybolana kadar kurutma işlemini tekrarlayın. Bunu yaparak, solüsyon ağartıcının kalıntılarını kaldıracak ve lekenin yoğunluğunu azaltacaksınız.
 5. Leke kalmadığında, sirkenin kokusunu ve kalıntılarını gidermek için çamaşırlarınızı düzenli olarak deterjanla yıkayın. Giysileri kurumaya bırakın veya kurutucunuza atın.

ÇAMAŞIR SUYU DEĞEN ELBİSEYE NE YAPILIR?

 • Alkol ile rengi çamaşır suyunun değdiği alana yayabilirsiniz.
 • Tüm elbisenin rengini çıkarabilirsiniz.
 • Çamaşır kalemleri ile lekeli alanı boyayabilirsiniz.
 • Yama yapabilirsiniz.

Eski moda bir yama, “görünür bir onarım” elde etmenin ve hasarlı alanı güzelleştirmenin yollarından biridir. Yama efekti oluşturmak için küçük altıgenlerle yama yapmayı deneyebilir veya sorunlu alan üzerinde eski bir kumaş bardak altlığı peçetesini elle dikebilirsiniz.

ÇAMAŞIR SUYU DEĞEN KIYAFET NASIL ESKİ HALİNE GETİRİLİR?

Çamaşır kalemleri ile lekeli alanı boyayabilirsiniz. Özellikle siyah bir giysiniz varsa ve yine küçük bir noktaysa, bu hızlı ve kolay bir düzeltme olacaktır. Ayrıca normal Sharpie kalemler de kullanabilirsiniz (çok çeşitli renklerde mevcuttur), ancak kalem boyasını kumaşa “düzeltmeniz” gerekir (düşük seviyede ütüleme veya düşük seviyede kurutma ile yapabilirsiniz).

Havluları çamaşır suyu ile desenli hale getirin! İşte yapılışı

Çamaşır suyu ile asla yapmamanız gereken 10 şey

Çamaşır etiketlerindeki semboller ne anlama geliyor? Yıkama sembolleri

Çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler